reklama

Vlastní cibule je nejlepší. Návod, jak ji pěstovat

Krásná, šťavnatá a zdravá Foto: Krásná, šťavnatá a zdraváFoto: All

Cibule je zelenina stará jako lidstvo samo. Naučte se tuto základní potravinu pěstovat. Začátek dubna je obdobím, kdy je vhodné ji zasadit. Vždyť ve starém Římě lidé dostávali chléb, cibuli a hry.

Cibule je zelenina za pár korun, ovšem bohatá na vitamíny, minerální látky, a je přírodním antibiotikem. Spolu s chlebem, pivem a česnekem byla hlavním motorem, který pomohl vybudovat egyptské pyramidy. Ve starém Římě se rozdávala s chlebem římským občanům. A o 2000 let později se vám klidně může stát, že cibuli zasadíte do země a sklidíte stejně velké cibulky, jako ty, co jste zasadili. V čem je chyba?

Cibule má svoje nároky na pěstování. Potřebuje slunce a spíše sušší, písčitější půdy bohaté na humus. V těžkých, jílovitých, kyselých a studených půdách se jí nedaří, podléhá chorobám. Nemá ráda ani vyšší nadmořskou výšku. 

Cibule miluje fosfor a draslík, naopak nemá ráda nadbytek dusíku a nesnáší chlor. (To mějte na paměti, pokud se rozhodnete cibuli hnojit hnojivy.)

Cibule se pěstuje třemi způsoby:

  • z předpěstovaných sazenic
  • z přímého výsevu
  • ze sazečky

Výsadba do sponu znamená, že v prvém řádku vysadíte zeleninu, v druhém řádku začnete sázet ne od kraje, ale až na úrovni mezery prvého řádku. Ve třetím řádku sázíte tak, aby cibule (rostlina) lícovala – byla na stejné úrovni se zeleninou v prvém řádku.

Nejrozšířenější je pěstování ze sazečky – to znamená, že si koupíte malé cibulky a ty zasadíte do země. Sazečka se vysazuje koncem března a v dubnu do tzv. sponu. Tedy v řádku dělejte mezi cibulkami mezeru cca 10 cm, mezi řádky nechte mezeru 25–30 cm.

Sázejte ji mělce, aby konce cibulek vyčnívaly nad povrch půdy. Na záhon si pro cibuli na vaření vyběhnete už koncem června, sklízet na zimu ji budete na přelomu července a srpna. Musíte ji pak nechat dobře usušit. A skladovat na suchém místě. Máte jen balkon? Nezoufejte, stačí větší, dostatečně hluboký truhlík a zelenou cibulku si vypětujete i tam.

Podívejte se na video, jak správně cibuli zasadit a jak je vhodné ji před výsadbou ošetřit:

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Jak pěstovat bylinky na balkoně Foto:

Založte si bylinkovou zahrádku na balkoně. Stačí trocha péče a místa

Základní pravidla, aby se bylinkám dařilo a měli jste bohatou úrodu.

Článek

Bylinkové balkony Foto:

20 úžasných bylinkových balkonů

Proměnil se váš balkon přes zimu spíše v malé skladiště a vy přemýšlíte, co s tím? Máme pro vás tip – ukliďte ho a zkuste pěstovat bylinky.

Článek

Nenechte se odradit aprílovým počasím  Foto:

Zahradníkův rok: Ať žije duben

Zkontrolujte zahradnické nůžky, očistěte sázecí lopatku a kolík a směle na zahradu! Duben je pro zahradníka hlavním měsícem v roce – vše, co teď uděláte, se vám desetkrát...


reklama