reklama

Vypěstujte si teď na podzim vlastní zelené hnojivo

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) Foto: Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia)Foto: Thinkstock

Hnojivo živočišného původu, takový pořádný hnůj, je samozřejmě mnohem výživnější než pouze hnojivo rostlinné. Ale ani to není k zahození. Navíc když je vlastní.

Postupně sklízíte zeleninu, sklidili jste brambory a další zeleninu už v tuto chvíli nesázíte? Co s volnou půdou? Vysaďte rostliny, které budete moci ještě v závěru podzimu zarýt do půdy. Vznikne vám tak vlastní zelené hnojivo, které nejen obohatí půdu, ale některé rostliny i pomohou zlikvidovat škůdce.

Rostliny vhodné jako zelené hnojivo
Jako zelené hnojivo se hodí řada rostlin. Například vikvovité, jako je řepka, jsou skvělé v tom, že dokážou půdu obohatit o dusík, a to díky tomu, že žijí v symbióze s bakteriemi, které umí vzdušný dusík poutat. Když pak rostlinu zaryjete do půdy, zaryjete s ní i dusík. Kromě řepky patří do této skupiny také lupina, peluška, hrách.

Článek

Můžete použít i hořčici či svazenku vratičolistou. Ta je rychlík v růstu, stačí jí šest týdnů, aby narostla, nevadí jí sucho. Milují ji včely, pro které je vítanou potravou. Nabízí se také žito ve směsi s ozimnou vikví. Ty ovšem nechte růst i přes zimu a do půdy je zaryjte až na jaře.

Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii. Nebojte se rostliny nechat narůst až do metrové výšky, nevadí ani, když přes ně přejdou první mrazíky. V druhé půli října je posekejte a zaryjte do půdy. Samozřejmě chce to umět dobře pracovat s rýčem, protože zakrýt (zaházet) půdou metrové kusy zeleně už dá pořádnou práci. Anebo se povzneste nad to, že vám tu a tam čouhá zeleň z půdy. 

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dejte zelenině volnost Foto: Thinkstock

Chcete velkou sklizeň zeleniny? Vysejte všechny druhy dohromady

Dříve v přírodě také rostliny nerostly ve skupinkách podle druhů, ale promíchané dohromady. Zkuste se k tomu vrátit.

Článek

Designérka Zuzana Schubertová ze studia Epes Rádes stála před nelehkým úkolem – vybudovat z tohoto msíta útulnou zimní zahradu Foto: Zuzana Schubertová

Proměna zaneřáděného balkonu v útulnou zimní zahradu

Podívejte se, jak vznikla terasa na letní posezení i relax.

Článek

Hokkaido je podle orientální medicíny léčivé Foto: SEMO

Zaplavily pulty se zeleninou. Víte, jak se tahle dýně jmenuje?

Nebudeme vás napínat – jmenuje se hokkaido. Dýně hokkaido je velmi chutným a zdravým zpestřením jídelníčku.

reklama