Zahrada

15. února 2016 15:52

Markéta Zídková

Vyzbrojte se do boje! 10 nejlepších bylinek proti chřipce a nachlazení

Vyzbrojte se do boje! 10 nejlepších bylinek proti chřipce a nachlazení

Máme pro vás přehled nejúčinnějších bylinek a koření pro boj proti chřipce.

Chřipka je velmi nepříjemné onemocnění, které se může pěkně zvrtnout, v tom nejhorším případě může pacienta ohrožovat i na životě. Přestože výrobci léků mohou tvrdit něco jiného, pravdou je, že kromě očkování není na toto onemocnění žádný účinný lék. Léčba vyžaduje čas, klid a teplou postel. Ani na nachlazení nejsou žádné léky, to ale naštěstí nikoho na životě neohrožuje. Vyzkoušejte sílu bylinek místo chemických léků, poradí si s bolestí v krku a pomohou vám cítit se lépe. A které jsou ty nejlepší?

Pepř černý (Piper nigrum)

I pepř lidé znají hlavně jako koření, přitom jeho vliv na zdraví je nezanedbatelný. Zlepšuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu a omezuje nadýmání. Navíc má mírné močopudné účinky a očišťuje močovou soustavu. Obsahuje látku piperin, která má protizánětlivé a mírně anestetické účinky, pomáhá tělu vstřebávat selen, vitamíny ze skupiny B a beta karoten. Můžete si vyrobit mazání proti bolesti, když dvacet lžiček koření nasypete do půl litru lihu a necháte louhovat dva dny. Nebo si připravte pepřový vývar na horečku, když do půl litru vody nasypete dvě lžíce pepře a cukru a tekutinu vařte tak dlouho, dokud se nezredukuje na polovic. Léčivo se podává po lžičkách.

Skořice (Cinnamomum)

Díky svému unikátnímu složení je skořice typickým kořením podzimního a zimního období. Dokáže totiž prohřát organismus a má antibiotické účinky podporující a nabuzující imunitní systém. V poslední době se hovoří především o účincích spjatých s potlačováním tvorby a projevů rakovinného bujení. Skořice k nádoru nepustí dostatek živin a kyslíku, a tak prý má schopnost zastavit rozšiřování nežádoucích buněk. Má i další účinky na zdraví – odstraňuje bolesti svalů a kloubů, pomáhá při nevolnosti a v boji proti infekci, mírní kašel i menstruační potíže. K tomu, aby skořice byla dostatečně účinná, potřebujete zkonzumovat 2 čajové lžičky denně. Jedním ze způsobů je čaj, můžete ji používat při vaření nebo ve formě kapslí.

Kozinec (Astragalus membranaceus)

Kozinec je již 2000 let nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. K terapii jsou používány kořeny, z nichž se připravuje prášek nebo odvar. Kořen se řeže na plátky, připomínající dřevěné špachtle, které používají lékaři, chtějí-li se nám podívat do krku. Kozinec zvyšuje produkci protilátek, podporuje tvorbu buněk krve, působí protizánětlivě, antivirově, antibakteriálně a antioxidačně. To vše dává tělu životní sílu a schopnost bojovat jak proti infekci, tak proti volným radikálům. Můžete kořen nakrájet a během vaření přidávat do polévek a dušených pokrmů. Najdete ho však i v doplňcích stravy.

Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Šanta se už dlouhá staletí používá jako léčivá rostlina a také jako ochucovadlo. Jelikož obsahuje v malé míře halucinogenní látky, její sušené listy kdysi kouřili lidé, aby zapomněli na strasti života. Kromě toho se odvar z šanty používal jako uklidňující čaj. V současné době je šanta doporučována pro léčbu nachlazení a horečky, jelikož podporuje pocení a snižuje teplotu. Dále pomáhá od bolestí hlavy nervového původu a při poruchách trávení. Naservírujte si ji v salátu nebo si z listů připravte čaj. Ve formě obkladu zklidňuje podrážděnou pokožku. Čerstvě nasekaná rostlina má hojivé účinky na řezné rány.

Bazalka (Ocimum basilicum)

Je pravda, že sezona bazalky je v létě, ale v dnešní době můžete bazalku koupit v květináčku téměř kdykoliv. A v létě si pak můžete udělat zásoby na zimu. „Stačí listy čerstvě sklizené bazalky nakrájet a dát je do zásobníku na ledové kostky. Naplňte zásobník vodou a strčte do mrazáku,“ radí Michael J. Balick, autor knihy Herbář 21. století. Dnes považujeme bazalku za skvělé koření a trochu zapomínáme na její léčivé účinky. Ale to bychom neměli – látky v ní obsažené podporují vylučování žaludečních šťáv, působí také proti plynatosti střev, podporují chuť k jídlu, usnadňují trávení. Zároveň působí na dýchací cesty a ulehčují odkašlávání, snižují horečku a zmírňují příznaky nachlazení, kašle a chřipky. Bazalka také zlepšuje činnost ledvin, uklidňuje nervy a navozuje dobrou náladu.

Prvosenka neboli petrklíč (Primula veris)

Petrklíč má velkou hojivou moc a pomáhá nejen při onemocnění dýchacích cest. Jde však o ohroženou, chráněnou bylinku, jejíž oddenek se v přírodě sbírat nesmí. Ale trošku žlutých kvítků si na jaře nasbírat můžete, nebo si ho vypěstujte na zahrádce. Petrklíč pomáhá při onemocnění průdušek a plic, uvolňuje hleny, dezinfikuje a působí protizánětlivě, tiší podráždění a neproduktivní kašel, při nemoci a vyčerpání také celkově uklidňuje. Má i účinek močopudný a působí proti močovým kamínkům, malé pomáhá zcela odstranit.

Třapatka nachová (Echinacea pupurea)

Echinacea je přírodní antibiotikum a prostředek proti infekci, pomáhá ničit bakterie i viry v organismu. Působí tak, že stimuluje buňky imunitního systému, které jsou klíčovou zbraní v boji proti infekci. Nejlépe pomáhá v prevenci proti dvěma nejčastějším virovým onemocněním – zánětu dýchacích cest a chřipce, kdy nejúčinnější je při prvních příznacích onemocnění. Pomáhá však i proti zduření sliznic, horečce a při bolestech hlavy, které doprovázejí nachlazení. Příznaky bývají méně výrazné a rychleji mizí. Můžete si dělat čaj, nejlepší ale bude užívat tinkturu.

Černý bez (Sambucus canadensis)

Černý bez byl nazýván lékárničkou lidu, protože dokázal pomoci při mnoha potížích. "Studie ukázaly, že sirup z černého bezu či tinktura mohou srazit příznaky chřipky a nachlazení,“ vysvětluje Balick, který také doporučuje čaj z květů. Černý bez má detoxikační účinky, podporuje vylučování vody z těla a činnost ledvin, a proto je vhodné čaj z bezinek podávat při nemocech srdce a ledvin, vodnatelnosti, zánětech ledvin a jater. Napomáhá také pocení a snižování tělesné teploty, obklady nebo odvary a koupele z bezu pak využijeme např. při zánětech trojklaného nervu, migrénách, bolestech periferního nervstva, bolestech páteře, ischiatické bolesti.

Eucalyptus (Eucalyptus globulus)

Eukalypt má neuvěřitelné účinky na lidské zdraví, má antiseptické účinky a podporuje procesy hojení. Kromě svých dezinfekčních účinků chrání i proti vzniku nejrůznějších viróz. Nejlepší způsob, jak dosáhnout maximálních účinků eukalyptu, je inhalace. Nalijte si pár kapek eukalyptového oleje do horké koupele nebo inhalujte eukalyptový olej, bude se vám lépe dýchat a preventivně se ochráníte před chřipkou. Do mísy dejte 2 litry horké vody, 50 gramů čerstvých nebo sušených nadrcených listů. Ty můžete nahradit eukalyptovým olejem (2 kapky). Pod ručníkem vdechujte páru.

Česnek kuchyňský (Allium sativum)

"Lidé používají česnek pro zdraví a léčení už více než 5000 let," říká Balick. Je to samozřejmě z dobrých důvodů, protože česnek má antivirové, protizánětlivé a antimykotické účinky. Chrání před nachlazením, onemocněním dýchacích cest a před chronickým zánětem průdušek, pomáhá při bolestech v krku, zvětšených uzlinách a při angínách, usnadňuje vykašlávání hlenu při kašli a chrání před chřipkou a zrychluje její vyléčení. To je však jen část jeho léčebných účinků, má vliv například i na krev a srdce.

Sdílejte článek

Přečtěte si také