reklama

Zahrada v prosinci

Spí Foto: SpíFoto: Frosty garden by alwaysmnky/Flickr.com

Zahrada se sice ukládá k zimnímu spánku, práce je na ní ale stále dost.

V prosinci nekvete skoro nic a i listí je opadané, zahradu ale ještě zdobí barevné plody stálezelených dřevin a suché květy ozdobných travin. V období, kdy už může padat sníh, je ale třeba obstarat okrasné dřeviny, aby je nepolámala napadaná zátěž. Další práce je i s ovocnými stromky.

Okrasné dřeviny a ovocné stromky v prosinci

Příliš mnoho sněhu na zahradě škodí. Pokud by napadal, setřásejte jej hlavně z mladých stromků dřív, než jim poláme větve. Jehličnany můžete preventivně svázat. Sníh je ale na druhou stranu pro dřeviny tepelnou izolací. Pokud tedy naopak žádný nenapadá, chraňte citlivé rostliny před promrznutím s pomocí chvojí, slámy nebo suchého listí.

Silná vrstva sněhu dává výhodu zvěři, která rázem dosáhne nad ochranné pletivo, kde okouše lýko stromků. Opatřete dřeviny dostatečně vysokým pletivem anebo to stávající po vydatném sněžení posuňte výš.

Barvu vnášejí do zahrady zbylé plody Foto: Barvu vnášejí do zahrady zbylé plodyFoto: Thinkstock

V prosinci je správný čas odebrat rouby ovocných stromů, hlavně třešní a višní. Letorosty by měly být asi 30 cm dlouhé, naprosto zdravé a z vnější strany koruny stromu. Položte je vedle stromu, přikryjte listím a sněhem a na jaře, jen co půda povolí, je zapíchněte do země.

Prosincová zálivka a sklizeň

Stálezelené dřeviny potřebují zalévat i v zimě, aby netrpěly suchem. Zavlažujte je pokud možno dřív než promrzne zem. Pak už se voda ke kořenům nedostane. Opadavé dřeviny po shození listů vypařují už jen minimum vody a člověka s konví ani hadicí nepotřebují.

Mišpule je nejlepší sklízet, až když projdou mrazem  Foto: Mišpule je nejlepší sklízet, až když projdou mrazem Foto: Bristol Univerzity

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší EncyklopedieJakmile udeří mráz, můžete dokonce i sklízet, a to mišpule. Plody tohoto stromku chutnají nejlépe právě až přešlé mrazem.

Zimní květy i čerstvá zelenina

Některé otužilé druhy vřesovce v prosinci dokonce i venku kvetou. Tyto stále zelené keře podobné vřesu můžete pěstovat jak v truhlíkách, tak i na záhoně. Během prvních mrazů se vybarvuje i okrasná kapusta s listy ve tvaru růžic.

Článek

V prosinci nemusí být nouze o čerstvou řeřichu, petrželovou nať ani o naťovou cibuli – to vše totiž můžete rychlit. Některé druhy vytrvalé zeleniny dokonce lze na záhonech pěstovat i v zimě.

Pelargonie na příští rok

Muškáty, ta neodmyslitelná součást oken a chodeb národních výborů, patří mezi málo okrasných květin, které můžete vysít už v prosinci. Je to s nimi na dlouho, i tak totiž vykvetou až po půl roce. Ale získáte tak za minimální náklady nádherné rostliny. Vysévejte je do zakořeňovačů, s nimiž sazenice později přesadíte do květináčů.

Pod sněhem Foto: Pod sněhemFoto: The chink by Serena/Flickr.com

Se škůdci na mráz!

Naskytnou-li se v prosinci pěkné dny, zúčtujte během nich s plevelem a prokypřete slehlou půdu. Zimní rytí je dobrý způsob, jak zlikvidovat v hloubi ukrytá vajíčka, kukly či přezimující larvy škůdců. S otočením hroudy je začne decimovat jak zima, tak i ptáci. Když už budete u toho, rovnou provzdušněte trávník a holá místa vysypte směsí kompostu a písku.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Článek

146907656 Foto:

Nejvyšší čas koupit si brambořík! Plus dokonalý návod, aby kvetl až do jara

I když za typickou vánoční květinu je považována vánoční hvězda, stále větší oblibu si nachází i skromný, o to krásnější brambořík (cyklamen).

Článek

Vánoční hvězda Foto:

Jak správně koupit vánoční hvězdu. A jak se o ni dobře starat

Vyberte si v obchodě zdravou rostlinu, poradíme také, jak se o ni postarat doma. Těšit se z ní můžete až do února.

Článek

Postřik rostlin Foto:

Ocet, olej, saponát: skvělý domácí přípravek proti škůdcům u kytek

Každým dnem bude třeba zazimovat letněné rostliny. A před stěhováním do domu je třeba je ošetřit proti škůdcům.

 

 

reklama