reklama

Zahradníkův rok: Zahrada v listopadu

V listopadu musíte většinu rosltin zazimovat Foto: V listopadu musíte většinu rosltin zazimovatFoto: Thinkstock

Zahrada je stále ještě živá. Na sklizeň čeká poslední ovoce a pořád ještě kvetou některé pozdní okrasné rostliny. Nabízí se vysévat některé druhy kořenové zeleniny, ale i cibuli. Kromě toho začíná rozsáhlá příprava na zimu.

Ovocná část

Plody ještě visí v korunách pozdních druhů jabloní. Pokud přešly mrazem, ponechejte je dva dny v suchu a chladu, aby oschly, a až poté je uložte do sklepa. Ovocným stromům i keřům se ale ještě věnujte. Odstraňte z nich shnilé plody a myslete i na hnojení. Nejvíce jej potřebují angrešty a rybíz, o něco méně pak maliny a ostružiny. Pohnojte ale i jahodníky. U všech stromků a keřů také odstraňte kořenové odnože a pořádně je zalijte. Kmeny stromů chraňte proti okusu zvěří ochranným pletivem. Půdu kolem kořenů obryjte a pohnojte.

Sklizené pozdní plody nechte před uložením oschnout a skladované ovoce průběžně kontrolujte Foto: Sklizené pozdní plody nechte před uložením oschnout a skladované ovoce průběžně kontrolujteFoto: Sotikcz/Wikimedia Commons

Až do poloviny měsíce můžete vysazovat ovocné dřeviny. Před příchodem mrazů stromky důkladně zalijte, aby netrpěly suchem.

Sklizeň i výsev zeleniny

V listopadu můžete ještě sklízet pórek, růžičkovou kapustu a kadeřávek. Čínské zelí může ještě zůstat na záhonech, nevadí mu ani mrazy. Stejně tak jsou odolné i ozimé druhy česneku, cibule, salátu a špenátu, i když ale vyžadují ochranu netkanou textilií.

 To bude vaše velmi častá činnost Foto: To bude vaše velmi častá činnostFoto: Thinkstock

V záhonech s výživnou a těžší půdou má smysl vysít rannou karotku, kořenovou petržel, ředkvičky, salát i cibuli. Na jaře budou ke sklizni o poznání dřív než napřesrok vysazená zelenina.

Okrasné druhy

Stále se ještě můžete těšit z květů pozdních chryzantém či vřesu. Vřesy před zimou dostatečně zalijte a za prvních mrazíků ochraňte netkanou textilií. Chvojím nebo listím přikryjte i záhony s trvalkami, nově vysazenými cibulovinami, hajními bylinami a dřevinami. Použijte přebytečné větve a větvičky jehličnanů, vrstvu kompostu či jakýkoli další mulč. Nejpřirozenější jsou podušky z opadaných listů. Výtečná je suchá sláma i zbytky sena.

Růže vyžadují ochranu před mrazem. Mladé ohněte a zahrňte zeminou, ty staré obalte textilií Foto: Růže vyžadují ochranu před mrazem. Mladé ohněte a zahrňte zeminou, ty staré obalte textiliíFoto: MOs810/Wikimedia Commons

Vyplatí se zrýt, pohnojit a povápnit místa, kde mají být napřesrok květinové záhony a trávník. Péči vyžadují růže. Ty keřové potřebují okopat, ke kořenům přihrnout zeminu a přikrýt je chvojím. Stromkovým růžím stáhněte korunu a zakryjte ji chvojím anebo zahrňte zeminou. Starší keříky by to ale nevydržely, a tak je pouze obalte netkanou textilií. Za relativně teplých dnů můžete růže do poloviny měsíce ještě také vysazovat. Okrasné tráviny a choulostivé trvalky na podzim nestříhejte. Usychající listy chrání živý střed rostliny. V zimě jsou navíc zdobným prvkem, jinovatka i sníh jim sluší.

 Stoupající pára v zimě prozrazuje horečnatou aktivitu bakterií v kompostu Foto: Nezapomeňte na dostatečnou zálivku. Potřebují ji především stále zelené dřeviny, tedy většina okrasných jehličnanů i některé neopadavé listnáče, například buxusy, rododendrony a azalky, a také bambusy, jež sice nepatří mezi dřeviny, ale často je přerostou.

Trocha dřiny na kompostu

V jedenáctém měsíci v roce zahrada produkuje značný zelený odpad, takže se nabízí napřít úsilí směrem ke kompostu. Jeho zrání urychlíte správným založením i péčí. Kompostovat můžete zbytky okrasných rostlin, zeleniny a ovoce, spadané listí, větvičky i posekanou trávu. Shrabané listí každopádně promíchejte se zeminou, zbytky z kuchyně, případně pilinami a dřevěným popelem. Hotový kompost proházejte přes prohazovačku, ten nedozrálý pohnojte nejlépe koňským trusem.

 Drátěnka ze staré postele je na prosetí kompostu ideální Foto: Drátěnka ze staré postele je na prosetí kompostu ideálníFoto: Doro002/Wikimedia Commons

Můžete mít jeden kompost směsný, ale pokud skýtá zahrada dostatek prostoru, vyplatí se založit i více speciálních kompostů. Ze samostatně kompostovaného listí můžete připravit prvotřídní listovku pro pěstování rostlin. Přehazování naopak nevyžaduje speciální žížalí kompost, který dává jedno z vůbec nejkvalitnějších hnojiv.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Nejen na jaře, ale i před zimou se musíte trávníku věnovat Foto:

Provzdušnit, pohnojit, zapískovat: Jak připravit podzimní trávník na zimu

Trávníku je potřeba věnovat pomalu více péče než okrasnému záhonu.

Článek

Česnek sázíme těsně předtím, než zamrzne půda Foto:

Jak a kdy sázet česnek? Plus přehled nejlepších druhů

Česnek patří mezi nejdůležitější zeleniny, pochutiny, koření i léčivé rostliny.

Článek

Ozdobné dýně můžete aranžovat do košíčků, které vyplníte slámou nebo sisalem a dalšími přírodními dekorativními materiály – šiškami, větvičkami jehličnanů či jeřabin, barevnými listy,… fantazii se zkrátka meze nekladou. Foto:

Ozdobte si byt okrasnými dýněmi. Jaké koupit, aby dlouho vydržely?

Neřiďte se jen barvou či tvarem, ale i stavem plodu.

 

reklama