reklama

Základní pravidla, jak vybrat keře do zahrady

Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná věda Foto: Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná vědaFoto: Thinkstock

Vzhledem k tomu, že opadavé dřeviny jsou ve středoevropských podmínkách téměř půl roku holé, nabízí se hrozící depresivní podívanou rozbít pomocí stálezelených keřů. Příroda i pěstitelé se postarali o velký výběr dřevin, které i v chladnější polovině roku udržují zahradu alspoň trochu pestrou.

Jestliže podle jedné ze zahradnických pouček mají třetinu flóry na zahradě zaujímat dřeviny, pak třetinu z nich by měly představovat právě neopadavé druhy. Ty je dobré zkombinovat z jehličnatých i listnatých druhů. Výsledkem by měly být pestré pásy a ostrůvky, které kromě dekorační funkce zároveň i chrání před větrem i pohledy sousedů nebo kolemjdoucích.

Takto se ve funkční celek dají propojit stálezelené tisy s opadavými kvetoucími keři a neopadavými listnatými dřevinami, jako jsou rododendrony, zimostrázy nebo mahónie. Kromě takto tvořených okrasných pásů lze pak sáhnout ještě po plazivých neopadavých druzích, jako je břečťan, pachysandra nebo mahonie plazivá, a ozelenit jimi tmavé plochy pod stromy.

Článek

Mahonie neboli mahon Foto:

Mahónie je tajný tip do zahrady

Mahónie neboli mahon je podceňovaný keř, který se ovšem v zahradě postará o velkou parádu.

Odolnější než šváb

Výhodou stálezelených rostlin je, že si odolností nezadají s hrdiny akčních filmů 80. let minulého století. Taková mahónie či zimostráz kromě stínu snáší i mráz. A pokud by je tužší zimy přeci jen poznamenaly, stačí seříznout poškozené části a rostliny se rychle zotaví.

I „neopadavé“ opadávají

Označení „stálezelené“ neznamená, že by rostlina fungovala po celý život neustále s týmiž listy či jehlicemi. Předmětný druh rostlin je shazuje v průběhu několika let a zahradníci hovoří o tom, že se takzvaně čistí. Jakmile staré listy po několika letech přestanou plnit svou funkci a pouze stíní, nahradí je čerstvé listy na nových výhonech.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Tisy jsou vděčné keře, které se mnohdy množí samy od sebe Foto:

Stálezelené keře, které snesou stín

Zahrada osázená příhodně zvolenými a rozmístěnými keři člověku zpříjemní život. K tomu, aby dřeviny stínily, chránily soukromí, zakrývaly nepěknosti typu rušné silnice či...

Článek

Thúje jsou rychlerostoucí dřevina Foto:

Zahradníci varují před živým plotem z tújí. Je to častá chyba českých zahrad

Pokud máte malou zahradu, nedělejte živý plot z tújí. Tento způsob ochrany pozemku před nechtěnými pohledy kolemjdoucích si fádností nezadá s betonem a zahradu opticky...

Článek

Magnolie Foto:

Magnolie pamatují dinosaury

Možná je znáte pod jménem šácholan nebo také jako magnolie. A naší planetu zkrášlují už od druhohor. A právě kvetou.

reklama