reklama

Základní pravidla pěstování bylinek na okně

V květináčích umístěných na slunném místě se při troše péče daří pažitce, petrželce, šalvěji, rozmarýnu nebo majoránce Foto: V květináčích umístěných na slunném místě se při troše péče daří pažitce, petrželce, šalvěji, rozmarýnu nebo majoránceFoto: Thinkstock

Stačí troška místa, sluníčka a vody – a vaše jídlo získá jinou dimenzi.

Zdaleka ne každý má možnost vyběhnout během vaření jen tak v nedbalkách na zahradu a vrátit se s náručí čerstvých voňavých rostlinek. Věřte ale, že bylinky doslova pěkně při ruce můžete mít i bez domu se zahradou. Majitelé slunných balkonů a teras pro nějaký ten truhlík nebo dokonce záhonek vždy nějaké místo najdou. Ale ani ostatní milovníci vaření, kterým je jasné, že sezonní a čerstvé suroviny jsou tou nejlepší inspirací, nemusí zoufat. Miniaturní bylinkovou zahrádku můžete mít i na okenním parapetu a když si dáte práci s výběrem vhodné nádoby, přibude do vaší domácnosti další výrazný dekorativní prvek.

Kde nakupovat

V květináčích umístěných na slunném místě se při troše péče daří pažitce, petrželce, šalvěji, rozmarýnu nebo majoránce. Pokud se chcete z bylinek radovat až do podzimu, nekupujte je v supermarketech, v jejich nabídce jsou většinou rostlinky rychlené, pěkné vám vydrží jen několik dní. Raději zajděte do zahradnictví nebo na farmářský trh a vybírejte zdravě vypadající bylinky bez nažloutlých nebo dokonce uschlých lístků.

Přímo z hrnčířského kruhu k vám na okno nebo na balkon. Cena: 986 korun Foto: Fler.czPřímo z hrnčířského kruhu k vám na okno nebo na balkon. Cena: 986 korunFoto: Fler.cz

Potom už stačí pro zelené krasavce a krasavice vybrat nějaký pěkný kabátek. Bylinkovou klasikou je keramická nádoba zvaná petrželák. S rostlinkami, které vyrůstají i z jeho bočních kapes, vypadá báječně, navíc v něm můžete pěstovat i několik různých druhů najednou. Jenže s pěstováním v petrželáku to není jednoduché, při zalévání právě z těch charakteristických otvorů voda vytéká a bere s sebou i zeminu. Bylinky nemají dostatek vláhy a brzy začnou chřadnout. Na tenhle problém tedy myslete už při osazování baňaté nádoby – do jejího středu svisle umístěte trubku s několika otvory, na dno nádoby a přímo do trubice dejte trochu drobných kamínků. Teprve potom trubku obsypte substrátem tak, aby z ní pár centimetrů vykukovalo. Přímo do ní pak bylinky zalévejte.

Pokud jste se nenechali petrželákem zlákat, ať už pro výše zmíněné komplikace, nebo prostě proto, že to není váš styl, poohlédněte se po jiné variantě, která by bylinkám i vaší kuchyni slušela. I na našem trhu je rozhodně z čeho vybírat. Stačí minimum časových a finančních investic a voňavá minizahrádka za oknem vám bude dělat radost až do prvních mrazíků. Čerstvé bylinky budou tou pravou tečkou vašich kulinářských pokusů, proto na ně nezapomínejte.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Skalka se vejde i na balkon Foto: profimedia.com

VIDEONÁVOD: Vytvořte si skalku v květináči

Zdeněk Zvolánek je skalničkář světového formátu. Názorně vám na videu ukáže, jak si můžete i ve větším květináči či kontejneru založit skalku.

Článek

Zvolte vertikálu, získáte místo Foto: Thinkstock

Když už na květiny není moc místa

Stojánky na květiny geniálně řeší nedostatek místa. V zahradě i v bytě.

Článek

Bromélie Foto: www.bromelia.nl

Nekvetou vám doma rostliny? Potřebují šok!

V přírodě nemají rostliny důvod, aby nekvetly. Pokud vám tedy stávkují u vás doma, asi jim chybí správné impulsy.

reklama