reklama

Zázračná rostlinka proti rýmě? Můžete si ji pěstovat i doma

Rýmovník neboli molice (Plectranthus argentatus) Foto: Rýmovník neboli molice (Plectranthus argentatus)Foto: Derek Ramsey (Ram-Man)/ Wikimedia Commons; CC BY-SA 2.5

Nejenže vám uleví při rýmě, ale ještě odpuzuje komáry.

Rýmovník neboli molice

Nenápadná, ale rychle rostoucí rostlinka se znovu dostává mezi velice populární pokojovky. Lidé si ji pořizují hlavně jako léčivku, ale neměli bychom zapomínat ani na to, že díky silné vůni, kterou vydávají její listy, funguje také jako odpuzovač hmyzu.

Přivoňte si, prosím! Co cítíte? Hlavně meduňku, ale také mátu, někteří mluví i o kafru, v každém případě se jedná o vůni velice, velice příjemnou. Řeč je o rostlince s vejčitými a chlupatými listy s latinským názvem Plectranthus, které u nás říkáme rýmovník, molice nebo také mexický eukalypt. Je velice nenáročná, za dostatek světla a mírnou zálivku se vám odvděčí hned několikanásobně.

Článek

Řeřicha setá (Lepidium sativum) Foto:

Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Zapomeňte na jahody nebo na vitamíny nabušené citrusové plody. Nejvíc vitamínů a minerálních látek na světě má...

Rýmovník je domácí lékař

Rádi pěstujete kytičky? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Rýmovník se velice jednoduše množí a tak si řízky napíchané nejlépe do písčité země předávají příbuzní a známí, řada lidí si jejím prodejem přivydělává na internetových bazarech. Sehnat ji tedy rozhodně není problém. Spolu se sazeničkou dostaneme i řadu rad a tipů, jak co nejlépe využít její blahodárné účinky například na dýchací cesty. Stačí prý uštípnout list, zlomit ho a přičichávat. Nejlépe před spaním, ale i během dne. Při nástupu rýmy můžete lísteček nosit sebou v kapse a opakovaně přičichávat, trvá velice dlouho, než začne uvadat. Astmatikům určitě neuškodí, když lístek v nádobě s vodou položí na noc na topení. Řada pěstitelů doporučuje i vnitřní užívání – čaj z jednoho lístku si prý můžete dát při bolesti hlavy, vysokém tlaku, nachlazení nebo třeba při trávicích problémech.

Článek

Jakou vybrat?  Foto:

Bylinky podle znamení zvěrokruhu. Jaké pomůžou nejvíc právě vám?

Znáte to, někomu pomáhá heřmánek, někdo raději sáhne po dobromysli. Abyste vybrali opravdu správně, nahlédněte do bylinkového horoskopu...

Rýmovník je účinný i proti otravnému hmyzu

Rýmovník je vlastně takovým všestranným domácím pomocníkem. Jeho lístky můžeme zkusit využít i v kuchyni a to všude tam, kde se používá šalvěj, tedy například pro dochucení zvěřiny nebo do marinády na grilování masa. Kromě toho všeho je také rýmovník udatným bojovníkem proti nežádoucímu hmyzu. Jeho vůni nesnášejí mouchy a komáři. Což takhle tuhle rostlinku zkusit a vyhlásit válku tolik nenáviděným molům? Ani oni prý vůni rýmovníku nemilují.

Jak pěstovat rýmovník?

Rýmovník je na pěstování velmi nenáročná rostlina. Měli bychom mu dopřát dostatek světla, ale zároveň ho chránit před ostrým poledním sluncem. Zalévat bychom ho měli opravdu s mírou, zvláště v zimě. Uškodit bychom mu mohli přelitím nebo průvanem či přísunem mrazivého vzduchu při větrání. Na jaře nezapomeňte rostlinku přesadit, občas ji přihnojte a několikrát do roka zaštípněte, aby si udržela pěkný tvar. Rozmnožovat ji můžete řízky, které zapícháte do písčité zeminy a přikryjete sklenicí. Nebo můžete zkusit výhonek nechat pustit kořínky ve vodě. Rýmovník má malé nenápadné kvítky, které se objeví v zimních měsících na velice krátkou dobu, zhruba na týden. Zkušení pěstitelé doporučují květy včas odstřihnout.

Článek

Masožravé rostliny obvykle rostou na místech, kde je půda velmi chudá na živiny (na fotu Mucholapka podivná - Dionaea muscipula) Foto:

Budete jim lapat mouchy? Jak na masožravky v bytě

Masožravky je možné pěstovat i doma na okně. Co vše budete potřebovat?

Pěstování rýmovníku není žádná věda, navíc dobře vypadá a krásně voní.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Orchideje jsou jedny z nejkrásnějších pokojových rostlin Foto:

Proč někomu kvetou orchideje a někomu ne? Poradíme, co udělat, aby kvetly

Ono hodně záleží na tom, kde orchideje koupíte.

Článek

Vánoční hvězda Foto:

Co s vánoční hvězdou po Vánocích? Rozhodně ji nevyhazujte!

Vánoční hvězda není rostlinou na jedno použití, při správné péči vám za rok zase pokvete.

Článek

Velikonoční verze  Foto:

Co takhle pořídit si hnízdo do bytu?

Útulné hnízdečko místo gauče?

reklama