reklama

Zapalování svíček doma může ohrozit zdraví. Který vosk je škodlivý?

Jaká rizika způsobují svíčky? Foto: Jaká rizika způsobují svíčky?Foto: istock.com

Ať už se vám líbí romantické světlo svíček, nebo si užíváte, když tající vosk provoní místnost, pamatujte, že časté používání malých světélek není rozhodně nic zdravého. Zvláště pokud je zapalujete v nevětrané místnosti.

Problémem tak může být relaxační koupel za svitu svíček. Koupelny totiž mnohdy nemají okno nebo nejsou dostatečně odvětrávány. Pokud si svíčku zapálíte jen občas, riziko nijak vysoké není. Pokud si ale svit svíček užíváte často, vystavujete se možným zdravotním komplikacím, jako je dušnost či astma. V extrémním případě může vdechování zplodin z hořící svíčky vést až k rakovině.

Za všechno může parafín používaný k výrobě vosku. Podle výzkumu na South Carolina State University, který se zplodinami uvolňovanými během hoření různých typů svíček zabýval, je lepší sáhnout po svíčkách ze sójového nebo včelího vosku. Lepší je také zapalovat svíčky pomocí zapalovače a ne sirek, při jejich škrtání se do vzduchu uvolňují sloučeniny síry. 

Lepší jsou svíčky třeba ze sójového vosku Foto: Lepší jsou svíčky třeba ze sójového vosku. Foto: istock.com

Důležité je ale si uvědomit, že jednou za čas zapalování svíček neškodí. Mnohem horší je kupříkladu pasivní kouření. I tak je ale lepší omezit koupele se svíčkami, které mohou být nejrizikovější. 

(mh)

Další články:

Článek

svicky ze vceliho vosku lada hruska Foto:

Svíčky ze včelího vosku

Svíčky z včelího vosku byly odpradávna vysoce ceněné a byly po staletí jedním z mála zdrojů světla.

Článek

Jakou LED dekoraci zvolíte? V obchodech jich najdete spoustu Foto:

Jak použít LED světla? Skvěle vypadají v ložnici, v koupelně i na zahradě

LED dekorace dokážou zpříjemnit atmosféru bytu i zahrady. Oproti svíčkám jsou ale bezpečné a ekologické. Navíc se hodí do každého koutku bytu. Objevte, kde všude a jak je...

Článek

Zvládne tam bydlet i v zimě Foto:

VIDEO: Teenager se odstěhoval do vlastního. Postavil si geniální 8 m2 velký dům na zahradě rodičů

Hodně lidí o pořizování vlastního bytu ani neuvažuje a domov si pronajímá, jenže teprve 13letý Luke Thill z Iowy na nic nečekal a na zahradě svých rodičů si vybudoval...

reklama