reklama

8 trendů v bydlení z devadesátek, které se už nikdy nesmí vrátit. Zbyly vám doma?

redakce
12. února 2018
Devadesátá léta byla svérázná a přinesla některé trendy, které by se rozhodně neměly vracet. Máte je doma, nebo jste se jich už zbavili? Podívejte se na to nejpraštěnější, co poslední dekáda starého milénia světu (bohužel) dala.
reklama

Všude hnědá

Byla to asi nejoblíbenější barva devadesátých let. Samý masiv, ideálně mořený nebo natřený tmavě hnědou barvou, případně výrazně lakovaný. Hnědé koberce, béžové dlaždičky, světle hnědý porcelán, sem tam nějaký samorost jako dekorace a ideálně hnědá semišová pohovka a to všechno dohromady. Interiéry se tak mnohdy slily v jeden bezbarvý nudný celek, ze kterého akorát čouhalo akvárium nebo nějaké rodinné fotografie.

Hraní si na zámecké pány

Možná za to mohla nově nabytá demokracie, možná vliv USA, kde mají takové domy dlouhou tradici. V devadesátkách vzniklo takzvané podnikatelské baroko a kombinací tradičních dekorativních prvků s plastovými okny mučí český venkov už hezkou řádku let.

Podnikatelské baroko vládlo devadesátým rokům. Foto: istock.com

Umělohmotné ovoce a květiny

Kdo by pořád vyměňoval květiny nebo ovoce v dekorativní míse? Zvláště umělé hrozny se staly evergreenem některých restaurací a vináren. Plastový břečťan byl taky často k vidění… vzpomínáte?

Úplně jako ve Francii... Foto: Pinterest.com

Optimistické nálepky na obkladech

Anebo rovnou dlaždičky s motivy lístků, květin, lahví s olejem, mís s ovocem nebo třeba kachniček. Optimistická atmosféra devadesátých let se podepsala i na kuchyních a koupelnách. Do jednobarevných ploch obkladů se sem tam šoupla dlaždička, která na sobě nesla nějakou kresbu (ideálně hodně barevnou).

Hlavně aby to působilo vesele... Foto: pinterest.com/HouseBeautifulMagazine

Hodně záclon a závěsů

Krajkové záclony nejsou otázkou jen devadesátých let, ale jedná se o prakticky nesmrtelný doplněk interiérů. V devadesátých letech se ale láska k záclonám a dekorativním závěsům, které nic nezakrývaly, rozjela naplno.

Potah záchodového prkénka

Tenhle nehygienický trend sice netrval dlouho, ale zaryl se do paměti. Kobereček na toaletě sladěný s potahem na prkénku byl vrcholem vkusu.

Úžasné, ne? Foto: pinterest.com/thejessofalltrades

Deskové stropy

Možná to poskytovalo závan starých časů. Deskové stropy se z nějakého důvodu staly populárními. Vesměs měly bílou barvu a byl na nich vlisovaný nějaký reliéf. Obyčejný strop prostě mnohým rekonstrukcím devadesátých let nestačil. Bylo potřeba místnost něčím ozvláštnit, aby vybočila z uniformity. Bohužel to dospělo do fáze, že deskové stropy z naprosto identických dílů straší v mnoha domech dodnes.

Nesmíme zapomenout ani na ozdobné lišty... Foto: istock.com

Jasné barvy

Optimismus devadesátých let přál barvám. Našli jste tu přemíru pastelových odstínů a béžové, stejně jako opačný extrém plný jásavých barev, ideálně na stěnách. Fasádám se barevný trend taky nevyhnul, vzpomínáte na oranžové, žluté, zelené, tyrkysové a všelijaké jiné fasády?

Barvy! Foto: Pinterest.com

Závan exotiky

Pokud jste se přece jen nedostali do dalekých krajů, měli jste možnost si vyřezávané postavičky připomínající božstva dalekých kultur koupit v místní prodejně s dárky. A to nemluvíme ani o dřevěných dekorativních zvířátkách, která byla všudypřítomná.

Závan exotiky do každého paneláku. Foto: Pinterest.com

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama