Bydlení

27. dubna 2019 08:00

Andrea Vránová

Ke štěstí stačí málo: Marie Kondo vám ukáže, jak si uklidit doma i v hlavě a žít lépe

Internetová televize Netflix spustila show v čele s Marií Kondo, odbornicí na zbavování se věcí. Tato japonská uklízecí guru pomáhá Američanům s očistou jejich domovů. A nejen to, uklízí jim i v životech. Proč nás minimalismus činí štastnějšími? Jaké věci dát pryč a jaké si naopak hýčkat?

KonMari – tohle tajemné slovo se po dnešku stane vaší uklízecí mantrou. Vymyslela ho zmiňovaná Marie Kondo a vyjadřuje způsob, jakým věci selektovat. Dvojnásobná mamka radí: Ponechte si jen ty věci, které jsou blízké vašemu srdci. Ty, které vám dělají opravdovou radost.

Jinými slovy vyřaďte všechno, co si:

  1. Necháváte pouze ze sentimentu.
  2. Do čeho už dva roky „hubnete“.
  3. Co „se chystáte“ už půl roku opravit.
  4. Dary, které si necháváte jen ze soucitu s laskavostí dárce, ale ve skutečnosti vám nic neříkají.
  5. Co už má u vás doma dostačující kopii.
  6. Co je rozbité nebo má rušivou vizuální vadu.
  7. Co nejde spravit, vyčistit, upcyklovat, downcyklovat (předělat v jinou věc nižší hodnoty).
  8. Co se nedaří prodat, udat či vrátit do obchodu.

Co redukcí předmětů ve vaší domácnosti získáte? Prostor, čas i svobodu.

Malým bytům se s každým uvolněním místa vrací šťáva. Míň věcí také znamená méně uklízení, a tedy víc času. Minimalismus v domě vám ale věnuje zejména svobodu. S úbytkem věcí klesá strach o ně.

Jak být šťastnější?

Svoboda se týká i myšlenek. S těmi, co neustále krouží okolo chaosu ve skříních, se žije těžce. U poloprázdných regálů naopak přesně víte, kde co máte. Nezdržujete se hledáním věcí. Ani volbou mezi nimi (máte jen pár kousků oblečení). S minimalistických životní stylem získáte čas i vnitřní pohodu.

Jak se k minimalismu úspěšně dopracovat? Vezměte to zkratkou – upřednostněte malý byt před dvoupatrovým domem. Ten vám totiž ani shromažďovat nedovolí. Zamítněte půdu i garáž. Tedy místa, kde se kupí věci, o jejichž osudu nemusí člověk rozhodovat hned. A držte se při zemi při pořizování úložných boxů a skříní. Menší počet znamená větší pořádek, více prostoru, a tedy pohodové bydlení.

Konkrétní tipy na očistu jednotlivých úložných prostor popíšeme níže. Posvítili jsme si na šatní skříň, koupelnové i kuchyňské skřínky a šuplíky.

Jak uklidit šatní skříň?

Kdy ji odlehčit:

Když na vás po otevření dveří útočí oblečení. Když nemáte „nic“ na sebe, ale skříň přetéká. Když výběrem outfitu trávíte každé ráno více jako deset minut a stejně vždycky skončíte u svých oblíbených „uniforem“. Platí to i pro spodní prádlo, doplňky a obuv.

Kam s tím:

I textilní odpad má své vlastní kontejnery, od oranžových po červené, bílé či modré. Ještě než ho tam v pytlích dokulíte (tady na plastu nešetřete – pytle zpomalí možné plesnivění věcí), pokuste se oblečení nejprve prodat. Nebo ho pošlete dál na jarním blešáku či swapu. A třeba si za něj odneste něco, co skutečně unosíte. Vítány jsou samozřejmě i bazary, second handy a charity.

Příroda ale nejvíce ocení, pokud se vaše věci nedostanou přes práh domu. A koneckonců i vy. Nenošené dlouhé džíny si před létem říkají o svěží, krátký střih. Triko s nelichotivými rukávy zase o omlazující zkrácení. Z pánské košile vykouzlíte blůzku, crop top, šaty, sukni a třeba i trendový outfit pro vaši malou parádnici. Stačí se porozhlédnout po síti.

Ani díry na kolenou či loktech nejsou jednosměrnou jízdenkou do kontejneru! Dnešní doba fandí stylovým záplatám, které mohou kalhoty nebo sáčko příjemně osvěžit. Nenošené oblečení využijte i pro výrobu látkových pytlíků na pečivo, ovoce a zeleninu nebo hračky pro děti. Nejhorší kousky (vytahaná trička apod.) zkuste downcyklovat – hadry a hadříky se v žádném domě neztratí.

Jak předejít hromadění:

Tajemstvím je tzv. capsule wardrobe. Tento termín hýbe modním světem a omezuje se na zhruba 30 kousků oblečení v šatní skříni. Jen o počtu to ale není – nechte si ve svém šatníku 30 kousků a zkuste je unosit po dobu 30 dní. Flitrová sukně ležela ladem? Řekněte pá pá. Zvlášť pokud se ze svého místa ve skříni nehnula už rok.

Efektivní capsule wardrobe stojí na neutrálních barvách a nadčasových střizích. Žádný tah skříní tak nebude průšvih – všechno lze libovolně kombinovat a všechno si spolu rozumí. Volte kvalitu nad kvantitou. Skříň se kvůli ceně zaplní pomaleji a budete si garderoby více vážit.

Jak si ještě zajistit šatník, co nebude lapat po dechu? Vyvarujte se impulzivním nákupům a raději kružte a sliďte jako šelma kolem kořisti. Dejte si pár hodin od doby, co jste se v obchodě zamilovala do leopardí kabelky. Zkontrolujte svůj šatník a zkuste si představit kabelku alespoň se dvěma bundami, dvěma šaty, kalhotami, botami a svršky. Nejde to? Pak to pravá láska není.

Rozlučte se i se všemi kousky, do kterých už měsíce hubnete. Nebo které se stejnou dobu chystáte zašít či přešít. Nemá cenu se do upcyklace tlačit, pokud si s jehlou a nití v ruce připadáte absurdně.

Malý tip na závěr – rozvěste oblečení na ramínka. Nepomačká se, nezapadne v hloubi regálu a zvýší se tak šance, že se ohřeje na vašem těle.

Jak uklidit koupelnu?

Kdy ji odlehčit:

Když poličky hrají všemi barvami a na zadních řadách lahviček si trůní hustý prach. Když jsou předměty (hřebeny apod.) poškozené a přípravky dávno starší než datum spotřeby.

Kam s tím:

Plastovým lahvičkám s nejrůznějšími krémy a líčidly se bohužel otevře pouze odpadkový koš. Jsou až příliš znečištěné pro recyklaci. Plastový hřeben s ulámanými zuby zase bez obav do žlutého kontejneru vhoďte.

Přípravky před datem spotřeby, avšak nevyužité, zkuste darovat blízkým. Nebo je prodat. Zredukujte množství užívaných přípravků (méně je pro pleť, tělo i vlasy vždycky více). A volte přírodu. Ideálně tu ve skle či kovu.

Tip na minimalistickou, přírodní, zero waste kosmetiku? Bambucké máslo perfektně vyživítělo i pleť. Přírodní mýdlo vyčistí pokožku (i obličej!). Na zuby platí jedlá soda se stévií či kokosovým olejem. Na vlasy zase tuhý šampon. Líčka ozdraví mica na váhu či přírodní zdravíčka v recyklovatelném obalu. Pudr, balzám na rty i make-up vyrobíte podle řady receptů na internetu sami. A to všechno odlíčíte třeba kokosovým olejem. Péče o tělo i zjev nikdy nebyla jednodušší (a zdravější).

Jak předejít hromadění?

Selským rozumem. Přemíra užívaných přípravků zatěžuje tělo. To může odpovědět vyrážkami či zarudnutím. Minimalismus je doslova krásný.

Při přechodu na přírodní kosmetiku ale buďte trpěliví. Po letech s chemickými přípravky může trvat i měsíc, než dary přírody začnou účinkovat. Připravte se tedy na to, že se stav vašich vlasů či pleti může zpočátku i mírně zhoršit. Jakékoliv výrazné reakce ale sledujte a případně je konzultujte s odborníky.

Hromadění odolávají mělké police a minimum skříněk. Nejlepší ale je nemít žádné – minimalistické kosmetice stačí jediná polička. A kam s ručníky a osuškami? Do šatní skříně. Se dvěma kousky si opravdu každý z nás vystačí.

Jak uklidit kuchyň?

Kdy ji odlehčit:

Když vám při vaření na lince pořád něco překáží. Když vás po otevření skříňky chtějí „sežrat“ pytlíky a krabičky. Když máte bambilión vařeček, naběraček, mističek i prkének, které by nestihli využít ani v restaurační kuchyni. Když se počet hrnků ve vaší skříňce zvedne na víc než tři na osobu.

Kam s tím:

Kuchyňské pomocníky pošlete do rukou vašich dospělých potomků. Jistě vám za ně utrhají ruce (zvlášť pokud ještě studují a peníze z brigád daleko raději investují do koncertu nebo piva s kamarády).

Nahromaděné pytlíky a igelitky zkuste upcyklovat – vycpěte jimi povlak na polštář a dopřejte svému čtyřnohému miláčkovi nové lože. Z igelitek vyrobíte třeba i draka, úložný koš nebo švihadlo. Opět poradí strýček Google. Nevyužívané krabičky zkuste využít jinde v bytě pro shromáždění drobností. A nevyužité či rozbité spotřebiče odvezte do sběrného dvora.

Jak předejít hromadění?

Plánováním a časovým odstupem. S vlastní svačinou a látkovými pytlíky se vám nestane, že se uchýlíte k impulzivní koupi sladkého pečiva do pytlíku. Stánky s dřevěnými vařečkami a miskami obejděte s dostatečným odstupem. Tito dřevění fešáci za „hubičku“ tuze chtějí do vaší tašky.

Nenakupujte hrnce, talíře ani sklenice v akci, pokud máte doma vše, co potřebujete k vaření. A nesbírejte „bodíky“. Úsilí věnované jejich nasbírání a vidina slevy vás dovede světelnou rychlostí ke koupi. A tedy k dalším zlodějům místa.

A nakonec samostatná rubrika – totiž hrnky. Není domácnosti, ve které by byly dva hrnky na hlavu. A to je na hlavu. Dva vám bohatě postačí. Pokud k nějakým chováte citovou vazbu, ponechte si vždy jeden kousek spojený s danou vzpomínkou či osobou.

Jak uklidit police?

Kdy je odlehčit:

Když nevíte, co kde máte. Když v nich panuje anarchie. Když je otevíráte jen jednou za čas a berete z nich jen pár věcí. Když vám vaše sběratelství přerostlo přes hlavu.

Kam s tím:

Naučné knihy se starým datem vydání, neaktuální příručky a všechny knihy, které vám už nepřinášejí radost ani užitek, odneste do antikvariátů či charitativních obchodů. Popřípadě je ekologicky zlikvidujte (papírové části vhoďte do modrého kontejneru na papír nebo spalte).

Nedaří se do vašich úložných prostor nacpat všechny sezonní věci? Pak by stálo za zvážení vyměnit stávající nábytek za ten chytrý„nafukovací“. Malé byty milují rozkládací pohovky s úložným prostorem na dně. Stejně tak nábytek, co se tyčí do nebes a neroztahuje do prostoru. A krabice na kolečkách.

Jednou za čas vytřiďte i hračky pro děti. Rozbité ideálně spravte, upcyklujte nebo vhoďte do příslušných kontejnerů. Ty, ze kterých ratolesti vyrostly, věnujte třeba kamarádce, jejíž děcko k hračce právě dozrává. Nebo je darujte charitativním spolkům, obchodům, pošlete je do druhých rukou a v ideálním případě je uschovejte pro další přírůstky do rodiny. Plyšové a jiné měkké hračky zase promění kukadla vašeho pejska či kočky v ohňostroje radosti.

Články autorky o ekologických hračkách pro děti:

A co se sběratelskými kolekcemi? To už záleží na tom, co si odpovíte na následující otázky: Přináší mi sbírka radost a užitek? Nebo mě otravuje kvůli zabíranému místu? Nenechávám si ji pouze kvůli úsilí, kterou mě stálo její kompletování? Nebojte si přiznat pravdu. Váš život se zkvalitní a život nového majitele zase obohatí. Jako tehdy vás.

Jak hromadění předejít:

Jednoduše... Nenakupujte. Raději opravujte, přetvářejte, šperkujte. A pokud na pořízení nové věci dozraje čas, upřednostněte bazary, antikvaritáty, second handy a antiky. Najdete v nich poklady s duší.

Co s nábytkem?

Kdy ho zredukovat:

Když ho nikdo z rodiny nevyužívá nebo jen málo. Když o něj zakopáváte. Když slouží jako odkladová plocha. Když ukrývá nevyužívané předměty nebo je vám líto ho vyhodit kvůli designu.

Kam s ním:

Zkuste oslovit antiky či bazary. Nabídněte ho přes internet za dobrou cenu. Studenti, co čerstvě vylétli z rodičovského hnízda, vám poděkují. Pokud vám v domácnosti vadí nějaký kus nábytku kvůli vzhledu, zkuste ho vylepšit. Sami nebo třeba na nějakém kurzu patinování či renovace. Až v posledním případě ho zavezte do sběrného dvora nebo ho vyhoďte do speciálního velkoobjemového kontejneru.

Jak hromadění předejít: Tím, že přestanete sledovat Pinterest a Instagram. Myšleno s nadsázkou, samozřejmě. Nicméně právě obrázky dechberoucích „balijských“ komod či éterických skandinávských interiérů v nás spouštejí žravost po nových kouscích.

Hromadění nábytku předejdete účinně nakupovací dietou. S každou novou věcí totiž musíte řešit její místo v domě. A funguje i život v malém bytě. Nebo si „pořiďte“ batole. S malým torpédem se váš dům hodně rychle „zminimalizuje“.

Sdílejte článek

Přečtěte si také