Balkón a terasa

25. června 2017 07:00

Iva Kropáčková

Vlastní zelenina ve městě: Komunitní zahrady nabízejí vitamíny, ale i relax a nová přátelství

Zahradničení přímo uprostřed města není utopie. Jednou z možností jsou komunitní zahrady. Víme, co od členství v nich očekávat a na kolik vás to vyjde.

Začíná to na vás ve městě všechno padat, chybí vám kontakt spřírodou, s lidmi, případně jsou vašim hlavním zájmem kvalitní potraviny? Běžte se podívat do nejbližší komunitní zahrady, najdete vní všechno, co právě potřebujete. U nás nemají dlouhou tradici, oproti západní Evropě, kde se ve městech takto zahradničí už od první poloviny devatenáctého století, jsou vlastně ještě vplenkách. Ale za těch několik let, kdy se provozují i vnašich městech, už dokázaly překonat první dětské nemoci.

Najít tu pravou

Pokud ve vás uzrálo rozhodnutí stát se městským zahradníkem, máte dvě možnosti. Buď si projít poměrně náročným procesem a založit zahradu vlastní, nebo se poohlédnout ve svém nejbližším okolí a začlenit se do už fungující komunity. Hledat můžete na internetu nebo sociálních sítích, naprostá většina zahrad takto komunikuje se svými členy i novými zájemci. To, že blízkost a dobrá dostupnost zahrady je důležitý faktor, potvrzuje Honza Valeška ztrojské Kuchyňky: „Do naší zahrady se lidé příliš nehrnou, jedním zdůvodů může být právě poměrně komplikovaná dostupnost. Kuchyňka vznikla na místě bývalé zahrádkářské kolonie, a tak je docela z ruky, cesta knám zarůstá a někteří se po ní bojí chodit.“

Zahradničení nebo bojovka?

To liberecká Zahrada sice vznikla vsamotném centru města, ale přístup do ní vede pouze úzkou, prudkou uličkou. „Trochu nám to komplikuje dopravu pytlů se substrátem, a protože sem není zavedená voda, musíme jí tahat zvedlejšího pozemku,“ upozorňuje na další úskalí městského zahradničení Lucka Hrušová. Komunitní zahrady jsou vnaprosté většině zakládány na pronajatých pozemcích, i to přináší řadu komplikací. Tím nejdrastičtějším příkladem je nedávné zrušení vinohradské Smetanky – zahrada po třech letech fungování musela ustoupit záměru postavit hřiště snafukovací halou. Svoje o problému dočasnosti vědí také vostravské Komunitní zahradě Tržnice: „Už čtvrtým rokem fungujeme na území Výstaviště Černá louka Ostrava, na ploše, kterou prozatím nelze brát jako definitivní. Pro nás to tak znamená každý rok vdubnu zahradu postavit a vříjnu ji zbourat,“ vysvětluje kreativní projektový manažer KC Cooltour František Horvát.

Členství mezi záhony

Jestli jste připraveni na to, že městské zahradničení není procházka růžovým sadem a vyhlédli jste si komunitu, která je natolik dostupná, že se tam vypravíte kdykoliv, třeba cestou zpráce, zbývá jen zjistit, jestli je pro vás nějaké volné místo a kolik to všechno bude stát. Většinu těchto informací najdete přímo na stránkách zahrady, případně se klidně můžete obrátit na uvedený kontakt, zakladatelé zahrad jsou na to zvyklí a spřehledem svámi proberou vše, co budete potřebovat. Volná místa vzahradách jsou i vplné sezóně, vítáni budete určitě vKuchyňce, šest volných záhonků hlásí zLiberce. Ale třeba vostravské Tržnici se už nechytnete, tam letos museli zkapacitních důvodů odmítnout asi devět zájemců.

Kolik stojí kopnutí do hlíny

Ve většině zahrad se připravte na členský příspěvek, který se platí jednou za rok. Po jeho zaplacení vám bude vyhrazeno místo na pěstování, vceně bývá možnost zahradu neomezeně navštěvovat, zapůjčit si nářadí a využívat kompost a vodu na zálivku. Tak například vholešovické Prazelenině za 1 000 korun ročně získáte záhon 1x1 m a možnost zapojit se do pěstování na společných záhonech, v liberecké Zahradě stojí záhon 1x1 m 850 ročně. VKuchyňce zaplatíte vstupní poplatek 2 500 korun plus 300 korun měsíčně, ale ztěchto peněz je placen stálý zahradník, který veškeré práce koordinuje. Tady se totiž pěstuje společně na poměrně velkém pozemku a úroda se dělí. „Zjistili jsme, že pro měšťáky je přeci jen lákavější udělat si práci na svém záhonku a pak si dát kafe,“ vysvětluje angažování profesionálního zahradníka Honza Valeška zKuchyňky.

Návštěvníky zokolí přitáhnou i kulinářsky zaměřené akce..., Foto: Zahrada Liberec

Zahrada pro setkávání

Už jako člen komunitní zahrady se budete potkávat slidmi nejrůznějších profesí a věku – od rodičů malých dětí po padesátníky a vídat je budete nejenom smotyčkou nebo konví vruce, ale i na akcích, které se pořádají jak pro členy, tak pro hosty zvenčí. Oblíbené jsou tematicky zaměřené programy, třeba o semenaření, kompostování nebo o bylinkách. Dělají se dětské dny, zahajuje a ukončuje se sezóna nebo se prostě jen opékají buřty. Dá se dokonce říct, že někteří zahradníci si společné akce užívají daleko více než samotnou práci na záhonku. Vkomunitní zahradě totiž opravdu najdete přesně to, co tam hledáte. A to, že jste členem komunity, oceníte třeba i před odjezdem na dovolenou – vždycky se totiž najde někdo ochotný, kdo se o vaši městskou minizahrádku postará.

Opékání buřtů na dohled od centra velkoměsta..., Foto: KZ Kuchyňka

(bras)


Přečtěte si také