Vánoce

18. prosince 2023 07:00

Lenka Valjentová

Proč u nás nosí vánoční dárky Ježíšek, kdy k nám začal chodit a jak vypadá

Smyslem vánočního dárku je dát obdarovanému najevo, že ho máme rádi a chceme mu udělat radost. Kde je počátek této krásné tradice? Obdarovávání o Vánocích má své kořeny v dávné minulosti, kdy si lidé dávali spolu s přáním všeho dobrého také drobné dárky, které ale s těmi dnešními nemají mnoho společného. Podívejme se do historie, abychom se dozvěděli, kdy, kdo a proč spojil české Vánoce s Ježíškem.

Vánoční dárky mají své pradávné kořeny ve vánočních koledách a obchůzkách. „Ve středověku si lidé posílali spolu s přáním všeho dobrého, štěstí a zdraví také drobné dárečky (většinou co se urodilo anebo co sami vyrobili), obdarovávali chudé, hospodáři dávali výslužku čeledi. Mnohé v sobě skrývaly symboliku, tak třeba jablka zdraví a sílu, ořechy dlouhověkost a moudrost, sladkosti naději na sladký život… Tyhle dárky nemají s dnešními vánočními dárky mnoho společného. Měly spíše význam dobročinnosti a vlastně se ani přesně neví, jestli vůbec něco dostávaly děti. A pokud ano, tak v bohatších rodinách ne ty vlastní, ale v rámci dobročinnosti jen ty chudé,"  uvádí v knize Český lidový a církevní rok Alena Vondrušková.

České Vánoce a Ježíšek

Tradice vánočních dárků v rámci rodiny vznikla nejspíš v 16. století, v době německé reformace. Martin Luther a jeho následovníci v duchu svého učení hlásali život výhradně podle evangelií a odmítali pozdější světce a mučedníky, o nichž se v evangeliích nehovoří. „Odmítali slavit i svatého Mikuláše, a proto protestanti začali obdarovávat své děti místo 6. prosince až na svátek Narození Páně 25. prosince. Současně s tím v duchu důrazu na rodinné tradice přijali představu, že dárky přináší malé dítě – Ježíšek narozený v Betlémě (německy Christkind),“  vysvětluje A. Vondrušková.

V českých zemích byla drtivá většina obyvatel v 16. století protestanského vyznání a úzce spolupracovala s luterány, zvláště v oblastech, kde žili Němci. Ve druhé polovině 16. století se začalo přesouvat ve většině krajů obdarovávání dětí na předvečer svátku Narození Páně, tedy na Štědrý den. Po třicetileté válce sice přišla protireformace, ale mnohé protestanské zvyky, které pro katolickou církev nebyly ideologicky závadné, se nejen tolerovaly, ale jezuité jim dali nový rozměr – právě oni spojili české Vánoce se štědrým Ježíškem, který rozdává dětem dárky. A tak se u nás v době baroka vytvořil specifický vánoční fenomén.

Kde nosí dárky Ježíšek

Ve většině Evropy se nakonec ujalo rozdávání dárků na Štědrý večer anebo na Boží hod ráno, případně na Nový rol nebo až na Tři krále. V takřka každé zemi naděluje dárky někdo jiný. Pestrost těchto postav je velká, většinou je nosí vánoční muži, skřítci, někde se můžeme setkat i se zvířaty. Většinou vycházejí z národních mýtů a legend.

Ježíšek naděluje dárky pod stromeček nejen v Česku a na Slovensku, ale taky v části Německa, Rakouska, Švýcarska nebo Maďarska.

Jak Ježíšek vypadá

Na rozdíl od většiny vánočních mužů a skřítků neexistuje jednotná představa, jak vlastně Ježíšek vypadá. A tak se zobrazuje jako Jezulátko, zlatovlasé kudrnaté dítě nebo boubelatý andělíček, jindy naopak jako bodrý dědeček s bílými vousy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Vánoční tradice a zvyky: Jak věštit z jablka, proč mít seno pod stolem a líbat se pod jmelím

Santa Claus

Dnes je globálně nejvýraznější vánoční postavou Santa Claus, který svou známou podobu (urostlý muž s bílými vousy, dobrotivým výrazem oblečený v červeném kabátě) získal až díky reklamní kampani ze třicátých let 20. století. Autorem portrétu Santa Clause je švédský ilustrátor Haddon Sundblom. Postupně se kolem něj vytvořilo mnoho příběhů, například, že jezdí na saních tažených soby nebo že žije na pólu.

Vánoční dárky a lidové pověry

Dárky pod vánočním stromem měly a mají svou symboliku a jsou spojené s lidovými pověrami.

  • Nesměly se darovat žádné ostré předměty jako nože, jehly, ostré nářadí, neboť se věřilo, že popíchají srdce a promění lásku v bolest.
  • Pod stromeček nepatří také kapesníky a perly, neboť přinášejí pláč, smutek a zklamání.
  • Ani boty by se na Vánoce neměly dávat, aby obdarovaného nečekal rozchod s milovaným člověkem.
  • Výslovně zakázané bylo darovat cokoli černého, protože černá je barva neštěstí, konce, smrti a zmaru.

Zdroje: Český lidový a církevní rok (Alena Vondrušková), cs.wikipedia.org


Přečtěte si také