návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

7 popínavých pokojových rostlin, které potěší i nezkušeného pěstitele

06. 04. 2016, 07:11
1/7: Ficus pumila neboli šplhavý fíkus
popinave pokojovky1

Na první pohled byste ho asi těžko přiřadili k ostatním fíkusům – nejenže má plazivé stonky, které se dají dobře tvarovat, ale i jeho listy vypadají jinak, jsou zvlněné, okrouhlejší a jemnější. Doma je ve vlhkých pralesích východní Asie, kde se pne po kmenech stromů směrem ke světlu, dostatek vlhkosti bude tedy potřebovat i vás doma – v době růstu ho hojně zalévejte a listy nezapomeňte často rosit. Je to pokojovka, které se bude dobře dařit i v teráriu nebo v koupelně. Tento fíkus se pěstuje jako převislá květina, například v závěsném květináči, nebo se může šplhat po mechem pokrytém kmínku. Pokud téhle plazivce poskytnete vše, co potřebuje, hlavně vlhko a teplo, poroste vám přímo před očima.

Země původu: východní Asie
Výška:
v našich podmínkách jeho stonky dorůstají až do 2 m
Světlo:
světlé místo, ale daří se mu i ve stínu
Zálivka: hojná, v zimě mírnější
Množení: řízky zapíchnutými do země a přikrytými sklenicí

2/7: Hedera helix neboli břečťan
popinave pokojovky2

Tato bujná popínavá rostlina je pěstována v bytech i na zahradách. Má tuhé lesklé listy se třemi až pěti laloky, buď čistě zelené, nebo žlutě skvrnité. Jedná se o velmi nenáročnou květinu, která poroste i na stinném místě nebo severním okně a spokojí se pouze s mírnou zálivkou. Uškodit by jí mohl snad pouze suchý vzduch, takže jí do misky dejte vlhké kamínky a její listy často roste, případně občas osprchujte vlažnou vodou. Břečťan můžete nechat pnout nebo volně viset, často je vysazován do truhlíku společně s dalšími rostlinami, kde vytvoří krásný koberec zakrývající zeminu. Pokud toužíte po pěkně košatém břečťanu, nezapomeňte na pravidelné zaštipování.

Země původu: Evropa a Asie
Výška:
až 2,5 m
Světlo: místo s jasným rozptýleným světlem, daří se mu ale i ve stínu
Zálivka:
mírná
Množení: řízky, které zakoření ve vodě

3/7: Hoya carnosa neboli voskovka či hoja masitá
popinave pokojovky3

Jedná se o sukulentní rostlinu s tuhými sytě zelenými listy. V místech svého původu se na slunných místech ovíjí kolem kmenů stromů, u vás doma se jí tedy bude dařit na parapetu okna s přímým sluncem, v květináči s drátěnou obručí, na kterou připevníte její výhony. Čím více slunce květině poskytnete, tím větší je pravděpodobnost, že se vám v letních měsících odmění vonícími, jakoby voskovitými květy bílé nebo narůžovělé barvy, které vylučují lepkavou šťávu. Stonky po odkvětu nikdy neodstraňujte, pokvete z nich znovu. Pozor na natáčení květináče nebo dokonce změnu stanoviště, voskovka tyto manévry nesnáší, mohla by dokonce shodit květy a poupata.

Země původu: východní Asie
Výška:
délka výhonů až 6 m
Světlo:
přímé slunce
Zálivka:
mírná, ale pravidelná
Množení: řízky

4/7: Scindapsus neboli šplhavnice
popinave pokojovky4

Pochází z tropických lesů, kde šplhá až do výšky patnácti metrů a v našich domácích podmínkách mohou její stonky dorůst až do délky 2 metrů. Je to jedna z našich nejoblíbenějších a nejméně náročných pokojovek, která docela dobře poroste i ve váze s vodou nebo malém květináči. Scindapsus má srdčité listy poseté žlutými nebo stříbřitými skvrnami, nejlépe se mu bude dařit ve světlé místnosti mimo dosah poledního slunce, poroste ale například i u okna situovaného na sever. Ke zdárnému růstu této pokojové květiny přispěje časté rosení listů a občasné zkrácení výhonů. Ty můžeme nechat volně splývat nebo je vyvázat k tyčce obalené mechem. Množí se řízky, které necháme zakořenit ve vodě.

Země původu: východní Indie, Nová Guinea, Indonésie
Výška:
délka výhonů až 2 m
Světlo:
jasné rozptýlené
Zálivka: hojná, v zimě mírnější
Množení:
řízky

5/7: Fatshedera
popinave pokojovky5

Tato pokojovka nezapře své rodiče – vznikla totiž zkřížením prodary (Fatsia japonica) a břečťanu (Hedera helix). Svou popínavost zdědila právě po břečťanu, její stonky bývají ale většinou dost slabé a mají sklony k polehávání, proto je nejlepší květinu přivazovat k hůlkám zapíchnutým do zeminy v květináči. A pokud budete fatshederu pravidelně zaštipovat, dočkáte se nádherného dekorativního sloupu bujně porostlého svěže zelenými listy. Odříznutá větvička bez problémů zakoření ve vodě, takže i množení této pokojovky je velice jednoduché. Rostlině se bude dobře dařit na světlém a teplém místě s pravidelným přísunem vody. Pokud necháte zeminu příliš vyschnout, fatshedera začne shazovat listy.

Země původu: zkřížena z rostlin, které mají domovinu v Asii a Evropě
Výška:
více než 2 m
Světlo: jasné rozptýlené
Zálivka: mírná, v zimě omezená
Množení: kmenovým nebo vrcholovým řízkem

6/7: Passiflora neboli mučenka
popinave pokojovky6

Mučenka je atraktivní popínavá rostlina se zajímavými pěti nebo třílaločnými listy a nádhernými dekorativními květy. S jejím pěstováním budete úspěšní, když dodržíte několik zásad. Vyberte pro ni světlé slunné místo, kde jí nebude ohrožovat polední úpal. V případě, že se k ní slunce nedostane, květina poroste, ale nedočkáte se květů. Nezapomeňte na opěrnou konstrukci, ideální je obruč z drátu nebo bambusu. Mučence prospěje letnění na zahradě v květináči zakopaném do země, v době růstu ji nezapomeňte pravidelně zalévat a v místnosti se suchým vzduchem rosit. Přes zimu jí dopřejte oddech ve světlé chladnější místnosti s omezeným přísunem vody, na jaře staré výhony odstraňte a mladší zkraťte.

Země původu: země Jižní Ameriky
Výška:
až několik metrů
Světlo: stanoviště s dosahem přímého slunce
Zálivka:
hojná, v zimě mírná
Množení: řízky, které zakoření v zemině pod sklenicí

7/7: Philodendron scandens neboli filodendron
popinave pokojovky7

Tato popínavka je z celé rodiny filodendronů nejoblíbenější a nejméně náročná na podmínky a péči. Pěstovat ji můžete v závěsném květináči, ze kterého necháte její stonky volně splývat, ale i u mechového kmínku, okolo kterého výhony omotáte a drátkem nebo provázkem ještě zajistíte. Květináč s filodendronem umístěte na světlé místo mimo dosah přímého letního slunce, zalévejte pravidelně ale mírně a nezapomínejte často rosit, protože rostlina pochází z tropických oblastí a potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost. Filodendronu neuškodí ani přezimování v běžných pokojových podmínkách, na jaře jej přesaďte a šlahouny zmlaďte seříznutím.

Země původu: americké tropy
Výška:
až 2 m
Světlo:
světlé jasné místo mimo dosah poledního slunce
Zálivka: mírná, v zimě omezená
Množení:
řízkováním

reklama