Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

7 tipů, jak nenaletět při koupi nemovitosti. Na co si dát pozor?

Pořizování vlastní nemovitosti bývá část spojeno s velkým stresem. Ať už se jedná o byt či dům, cena je pro rozhodování zásadní a často se pak podceňuje technický stav. I takový obyčejný flíček v podkroví se může pěkně prodražit. Ne každý je technik a stavebník, a proto vám přinášíme pár základních rad a tipů, na co si dát pozor při hledání vysněného domova.
Vydáno: 14.01.2019
Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?
Autor: istock.com Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pozor na trhlinky v důsledku nerovností

Atypické domy mohou vypadat na pohled zajímavě, musí však být pečlivě postaveny. Pokud je totiž nemovitost „složena“ z různě velikých částí, může se stát, že si nebude rovnoměrně sedat a mohou se objevit trhliny v nejslabších místech, nejčastěji u oken. Má váš vysněný dům trhliny kolem okenic? Může jít o banalitu, ale také o opravy v řádech několika tisíc. Než dům koupíte, vyžádejte si například výkresové dokumentace a zjistěte způsob založení, jaké má dům základy či zda nestojí na jílech.

Pozor na chyby v konstrukci domu.
Autor: istock.com Pozor na chyby v konstrukci domu.

Nízkopodlažní domy? Hrozí vlhké zdi i plesnivá podlaha

Pozemek, na kterém je dům postaven, ovlivňuje mnohé. Jaké bude na zahradě léto, ale i zda budete mít při přívalových deštích problémy s vodou. U domů s nízko položenou podlahou hrozí při silnějších deštích prosakování vody pod podlahu i do stěn. Při prohlídce se ptejte na vodorovnou hydroizolaci, která by měla být výš než případná hladina vody, a zkontrolujte celkově tvar pozemku u sebe i sousedů. Je-li domeček v údolí, riziko je vysoké. Opravy takového problému mohou vyjít na stovky tisíc a „happy end“ není stoprocentně zaručen.

Tento dům je postavený de facto z odpadu

Tenhle skvělý dům postavili z vyřazených palet a slámy

Zařiďte si efektivně malý byt.

Maxi kouzla v mini bytě: Zařiďte si malý byt efektivně

Voda v garáži či zatopený sklep

Není nic neobvyklého, že se garáž nachází pod úrovní terénu. Při vydatnějších deštích tak do garáže může zatékat. Při koupi domu je důležité zkontrolovat, jak je vyřešen případný odtok, jak jsou umístěné sběrné žlábky a v jakém jsou stavu. Mnohdy pomůže jen žlábky vyčistit. Pokud ne, je třeba upravit stávající žlab a s největší pravděpodobností bude potřeba i zasáhnout do fasády. Problém s vodou se může objevit i ve sklepě. Přívalové deště umí být zákeřné a ve sklepě mohou udělat bazének. „V případě jednorázových události doporučujeme čerpadlo jen zapůjčit. Speciální čerpadla vysají vodu až na úroveň 1–2 mm a také si poradí s pískem, bahnem či kameny. Vyschnutí lze podpořit odvlhčovači vzduchu,“ uvádí Zdeněk Plecháč, technik divize DEK půjčovna.

Pozor, ať se nedočkáte vytopení domu.
Autor: istock.com Pozor, ať se nedočkáte vytopení domu.

Mokro pod vanou

Stará vana, špatná instalace, nedostatečné zaspárování, to mohou být důvody, proč se objeví pod vanou voda. Na první pohled lze tento problém objevit například při pohledu na popraskané spáry. Nebyl-li dům dlouho používán, vyzkoušejte prostor mezi vanou a obklady chvíli polévat a pak zkontrolujte prostor pod tím. Takováto kontrola zabere jen chvíli a vy tak můžete předejít pozdějším nepříjemnostem. Je-li problém krátkodobý, vyřešíte ho relativně snadno v řádech stovek nákupem silikonu. Je-li však problém dlouhodobý, voda může být nasáklá do povrchu pod vanou a oprava se může vyšplhat až na desítky tisíc. 

Jak zařídit koupelnu pro seniora?

Koupelna pro seniora: Nezapomeňte na bezpečnost a snadné čištění!

Styl pro rok 2019

Koupelnové trendy na rok 2019

Stavba garáže v nebezpečné oblasti

Nyní kupujete dům a za pár měsíců budete chtít postavit třeba garáž? To však nemusí být jednoduché a výstavba se může pěkně prodražit. Ověřte si tzv. požární odstupové vzdálenosti, tedy vzdálenosti, kde hrozí přenesení požáru. Pokud garáž naplánujete do „nebezpečného“ prostoru, povolení nejspíš i tak získáte, ale garáž asi nebude přesně podle vašich představ.  Stavba v nebezpečném požárním prostoru nesmí mít okna a stěny by měly být ideálně z betonu, povrchově upraveny proti požáru. 

Mějte v pořádku všechny revize

Než si nemovitost koupíte, zkontrolujte platnost všech revizí vyžadovaných zákonem. Týká se to komínů – jednou ročně, hromosvodů – jednou za 3 až 5 let a elektroinstalace – před vlastním užíváním domu. Nenechte se odbýt a trvejte na kontrole. Většina revizí stojí řádově několik tisíc. Než dům koupíte, mějte revize v pořádku. Náklady na ně ať uhradí předchozí majitel a vy tak ušetříte třeba na novou pohovku.

Prostý vzhled dřeva a minimalismus si rozumí.

Dřevostavby: Jak si postavit snový domov a co je třeba zařídit

Obývací pokoj má vysoké okno až ke stropu

Moderní prosklený dům je oázou uprostřed lesů

Energetická náročnost

I přesto, že elektrospotřebiče v horší kvalitě než A+ nekupujeme, při koupi bytu či domu lidem často nevadí ani F. Přitom takové náklady na vytápění se mohou ročně vyšplhat k desetitisícům. Při koupi domu myslete na čtyři základní věci. Zjistěte podlahovou plochu, vyžádejte si faktury za teplo z předchozích období, zkontrolujte jednotky, v jakých je teplo dodáváno a například podle tabulek uvedené v brožuře Nemopas vypočtěte spotřebu a zařaďte domeček do příslušné kategorie. Kategorie C představuje současný stav nových nebo rekonstruovaných domů. Zajímejte se také o stáří kotle, druh paliva, zateplení budovy i tepelných rozvodů.

Jak ušetřit za energii?
Autor: istock.com Jak ušetřit za energii?

Další články:

Co to jsou pasivní domy?

Pasivní domy: Nemusíte v nich topit ani větrat. Jsou bydlením budoucnosti, nebo ekologickým výstřelkem?

Jiný takový dům stojí už 5 let stojí v Libereckém kraji

Vyzkoušejte si život v pasivním domě

Článek je zařazen v: koupě domu , rekonstrukce , hypotéka , Rodinný dům , nemovitost
Reklama