Bydlení

5. ledna 2016 05:07

Markéta Zídková

7 triků, jak jíst méně, aniž byste měli hlad

Nebudeme vás nutit hladovět ani jíst jenom zeleninu.

Určitě jste si vyzkoušeli na vlastní kůži, že množství jídla, které zkonzumujete, závisí na mnoha okolnostech a nejen na tom, zda jste dostali na talíř své zamilované jídlo nebo nepoživatelnou šlichtu. Ve hře jsou takové faktory, jako je osvětlení místnosti či barva jídla. Takže pokud chcete začít jíst méně a zhubnout, nemusíte nutně sahat k drastické dietě, ale zaměřit se na situaci, za které si jídlo dopřáváte. Díky tomu tak nebudete frustrovaní, že jste se pořádně nenajedli a aniž si to uvědomíte, kila půjdou dolů. Při mnoha příležitostech se totiž přejídáme spíš pod vlivem situace, než protože bychom fakt měli hlad, tvrdí studie newyorské Cornellovy univerzity.

1. Tento fígl určitě znáte: co oči nevidí, srdce nepálí. Prostě když doma nemáte laskominy, na kterých ulítáváte, nebudete je jíst. Studie newyorské Cornellovy univerzity prokázala, že stačí, když máte v kuchyni na očích vždy zásobu chipsů, abyste přibrali za rok 3,6 kilogramu. Záludné jsou i cereálie ke snídani. Když si dáte krabici na stůl, sníte jich víc, než kolik je nutné. Pokud chcete začít jíst více zeleniny a ovoce, začněte hned u snídaně – umístěte si zeleninu či ovoce pěkně doprostřed stolu, abyste je měli na očích. Uvařili jste více jídla? Dejte hrnce stranou, až budete sklízet ze stolu, abyste nebyli v pokušení dát si ještě pár lžic přímo z pekáče.

2. Dopřejte si plný talíř, ale…Máte doma nějaké talíře po babičce? Schválně je poměřte s moderními talíři například ze známého švédského obchodního řetězce. A budete překvapeni, o kolik jsou ty po babičce menší. Dříve si lidé také dopřáli plný talíř, jen byl menší než dnes. Člověka vždy uspokojí, když si může dopřát vrchovatě. Takže zkuste sehnat menší talíře a budete mít dobrý pocit, že se nešidíte.

3. Dbejte také na barvu pokrmu: „Při našem pokusu se ukázalo, že když jsme servírovali jídlo stejné barvy jako byla barva talíře, že došlo ke zvýšení kalorického příjmu o 18 procent. Když si dáte světlejší a kalorické pokrmy s obsahem škrobu, jako je rýže či brambory, dejte je na tmavší, kontrastní talíře,“ citoval Briana Wansinka z Cornellovy univerzity italský deník Corriere della Sera.

4. Hodně kalorií denně inkasujeme i v případě, že si dopřáváme slazené nápoje a hojně alkoholu. Podle Wansinka je lepší servírovat nápoje ve vyšších a užších sklenkách než v nízkých a širokých. Tak vypijete o 12 procent méně. Stejně tak hraje roli i barva nápoje: červené víno a barevné nápoje jsou lépe vidět a my jich vypijeme asi o devět procent méně. Chceme-li tedy omezit množství pití, je lepší zvolit si tmavší nápoje.

5. Důležité je také to, kde jíme. Nikdy nejezte u televize a také ne v temné či nepřirozeně osvětlené místnosti. „Nízko umístěná světla a neony stejně jako hlasitá hudba vedou k tomu, že jíme více,“ říká Wansink.

6. V restauraci nás však ovlivňuje i výběr stolu. Jestliže sedíme u okna nebo v dobře osvětleném prostoru, objednáváme si dle Wansinka zdravější pokrmy. „Kdo se rozhodne pro stůl daleko od oken nebo od vstupu, má o 73 procent větší šanci, že si dá i zákusek. Když jsme schovaní někde v rohu, máme zřejmě pocit, že nás nikdo nevidí, naopak když jsme na očích, více se snažíme. Jíme tedy i zdravěji. Chcete-li se hlídat, sedejte si k vysokým stolům s barovými židličkami, kde budete pěkně na očích. „Odtud přichází nejvíce objednávek salátů a lehkých jídel,“ vysvětluje Wansink.

7. Všichni víme, co je zdravé, ale zároveň je výběr jídla spojen s emocemi. Podle studie univerzity v Buffalu musejí nutně přísné diety, kdy se nepřihlíží k tomu, co má člověk rád, ztroskotat, protože je při nich jídlo spojováno s negativními emocemi. „Jestliže zařadíme do diety zdravé pokrmy, které nás uspokojují a vzbuzují dobré pocity, je to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak zautomatizovat pozitivní rozhodování u stolu,“ říká autor této studie Marc Kiviniemi.

A na závěr: Podle neziskové organizace Cochrane Collaboration, která spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), je možné snížit denní kalorický příjem o 279 až 527 kalorií zmenšením porcí, což neznamená, že nutně musíme mít hlad.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také