Bydlení

13. března 2017 11:40

Markéta Zídková

7 úžasných domečků, kde nemusíte platit nájem ani účty za energie. Který si vyberete?

Se soběstačným domkem jste nezávislí na dodavatelích energie a i vody vám stačí jen minimum. Podívejte se na 7 zajímavých domků, které lze postavit takřka kamkoli do přírody a ihned obývat.

Někdo nechce utrácet za bydlení půlku výplaty, někdo touží po bydlení v přírodě, někdo se zase obává katastrofických scénářů, kdy vypadnou dodávky energií a vody, a proto chce být nezávislý na životně důležitých zdrojích. Ti všichni ocení následujících sedm domků, které vám umožní usadit se v přírodě nebo se stěhovat za prací. Říkáte si, že v naší zeměpisné šířce, kdy v zimě mrze, to nepůjde, že to jsou domečky někam do Kalifornie? Chyba lávky, trojitá izolační skla v řadě případů činí tyto domky obyvatelné i v zimě. Vyberete si?

1. Wohnwagon

Tento domek na kolečkách má fotovoltaické střešní panely, perfektně izolujícími trojskla v oknech a zařízení pro recyklaci vody. Foto: http://www.wohnwagon.at/

Tento domek na kolečkách možná vypadá jako maringotka, jmenuje se ale Wohnwagon, neboli obytný vagón. Elektřinu dodávají fotovoltaické střešní panely a dobrý pocit zas recyklované materiály, z nichž je tahle věc z velké části poskládaná. Nejlepší je ale to, že s vlastním zdrojem energie, perfektně izolujícími trojskly v oknech a zařízením pro recyklaci šedé vody se majitelé na cestách po dlouhou dobu obejdou bez kempu a jeho přípojek. Cena za domek začíná na 40000 (1080000 Kč) eurech a můžete si ho nechat upravit dle svých představ. Více najdete na stránkách projektu.

2. EcoCapsule

Futuristicky vyhlížející EcoCapsule si veškerou energii dokáže vyrobit sáma. Starají se o to do střechy integrované fotovoltaické články i vlastní větrník se sníženou hladinou hluku. Přebytečná energie směřuje do baterie o kapacitě 10kWh. Foto: www.ecocapsule.sk

Futuristicky vyhlížející EcoCapsule si veškerou energii dokáže vyrobit sáma. Starají se o to do střechy integrované fotovoltaické články i vlastní větrník se sníženou hladinou hluku. Přebytečná energie směřuje do baterie o kapacitě 10kWh. Toto obydlí, které navrhl slovenský ateliér Nice Architects, není sice mobilní, na libovolné místo je však dopraví nákladní auto s jeřábem nebo helikoptéra. V prodeji EcoCapsule ještě není, ale stejnojmenná slovenská firma už na své obydlí ve tvaru vejce přijímá objednávky. Více najdete na stránkách projektu.

Interiér EcoCapsule. Foto: www.ecocapsule.sk

3. Projekt Clary da Cruz Almeidy

Jihoafrická architektka Clara da Cruz Almeida navrhla ve spolupráci s designérskou firmou Dokter+Misses tento rozkládací domek, který je rovněž do značné míry nezávislý na inženýrských sítích. Neobvyklá modulární konstrukce dovoluje s pomocí dokoupených dílů domek rozšiřovat až do proporcí, kdy pojme 12 lidí. I tento titěrný domek má vlastní fotovoltaiku a další zařízení, díky němuž jej lze obývat na libovolném krásném místě. Více najdete na stránkách projektu.

4. Moon Dragon

Jestli jste na pohádky, volte Moon Dragon. To je moderně vybavený mobilní domek s vzezřením perníkové chaloupky a Drákulova hradu Bran dohromady. Navrhl a postavil jej Abel Zimmerman Zyl z firmy Zyl Vardos a dal si opravdu záležet, aby vypadal nevšedně. I toto obydlí je osazené fotovoltaickými panely. Skvělé na tomto domku je zpracování – vše je do nejmenších detailů perfektně promyšlené.

Jakkoli se zvenku může zdát přeplácaný, uvnitř nabízí to nejútulnější bydlení ze všech. K jeho příběhu se brzy vrátíme ve zvláštním příspěvku. Více najdete na stránkách projektu.

5. Koda

Pro všechny, kdo se zhlédli v moderním, minimalistickém (a samozřejmě ještě miniaturním) bydlení, je tu Koda. To je montovaný domek estonského týmu designérů Kodasema s obrovským oknem v přední části se čtyřnásobnou skleněnou výplní. I tento domek je vybavený technologiemi pro existenci nezávislou na inženýrských sítích. Kola sice nemá, přípravy na odvoz však netrvají déle než 4 hodiny. I domek Koda lze rozšiřovat připojováním dalších modulů. Více najdete na stránkách projektu.

6. Ark Shelter

Miniaturní domek Ark Shelter má podle jeho autorů schopnost provázat člověka s přírodou. Svou střídmou, jednoduchou podobou dává najevo, že obdivovat se má hlavně krásná krajina. Soběstačný modulární systém opláštěný prkny z tvrdého dřeva využívá jak větrné, tak i sluneční energie, a dokonce i sbírá dešťovou vodu. Více najdete na stránkách projektu.

7. Walden Studio

Holandská designérská firma Walden Studio společně s truhlářem Dimkou Wentzelem vyrobila tento domek na přívěsu. Je pojednaný jako mobilní příbytek na přechodné bydlení, opět nezávisle na veškerých sítích. Důraz autoři kladli na přírodní materiály, takže podlahu pokryli korkem a stěny tvoří březová překližka. Obytná plocha 17 m² a nábytek s variabilními funkcemi dávají dobrý předpoklad ke skutečně komfortnímu bydlení navzdory improvizovaným podmínkám. Více najdete na stránkách projektu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také