Bydlení

29. srpna 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Až se zima zeptá: Připravte si včas palivové dřevo do kamen

Každý, kdo jezdí na chatu či chalupu nebo má ve svém domě krbová kamna, krb nebo kotel, musí myslet na zimu už dnes. Nastal čas přemýšlet o tom, kolik dřeva budeme muset dokoupit, abychom se v zimě mohli pěkně ohřát u kamen. Dřevo se koupí snadno, ale jak ho správně skladovat, abychom ho mohli v zimních měsících co nejlépe využít?

Vyhřáté místnosti i v zimním období, jsou specifikem našich českých domovů. Jak to ale udělat, abychom se v zimních měsících doma pěkně ohřáli? Špatným skladováním můžeme klidně polovinu dřeva znehodnotit. Ne každé dřevo se skladuje stejným způsobem. To, jak jej budeme skladovat, se totiž odvíjíod druhu dřeva, ale hlavně od toho, zda skladujeme dřevo štípané nebo neštípané. Existují ale i pravidla, která jsou pro uskladňování dřeva společná.

Nepřikrývat plachtou

Nutné je klást především důraz na to, aby uložené dřevo nebylo přikryto plachtou. To je snad horší, než kdyby na něj celý rok pršelo. Pokud zmokne, proschne,zapaří se a proroste plísní, to je pak problém. Dřevo pod plachtou navíc schne mnohem pomaleji.

Zmoknout může, uschnout musí

Mnoho lidí si stále myslí, že pokud dřevo zmokne, nasákne znovu vlhkost, která se tak dlouho ze dřeva vypařovala. To ovšem rozhodně není pravda. Když dřevo zmokne, změní se pouze povrchová vlhkost, nikoliv vnitřní buněčná. Dřevo prosychá někdy i několik let a za několik propršených dnů opravdu nemá šanci nasáknout tak, jak si spousta lidí myslí. Muselo by být ponořené ve vodě několik měsíců v kuse, aby to mělo vliv na jeho vnitřní vlhkost.

Neskladovat na zemi

Dobré ale je, když nebudete skladovat dřevo přímo na zemi. Nejlepším řešením je proto umístit jej například na prázdné přepravní palety, aby mělo možnost větrání a schnutí i zespoda.

Neštípané dřevo

Rozhodnete-li se, že si z jakéhokoliv důvodu chcete koupit ještě nenaštípané dřevo, je dobré naskládat jej do hráně a nechat volně proschnout. Nepokládejte ho přímo na zem, ale na dřevěné palety.

Štípané dřevo

Na uskladňování je mnohem lepší, a i způsobů uložení je mnohem více. Nejvíce používanou variantou je naskládat jej do jedné či dvou řad podél zdi nebo plotu. Zčásti je tak chráněné před deštěm a kolem domu také vytváří izolační vrstvu. Pokud jej umístíte podél plotu, je vhodné vytvořit přístřešek, i když déšť dřevu neublíží.

Dřevník je ideální volba

Nejlepší je ale rozhodně dřevník. V ideálním případě je opatřen otevřenými boky, aby mohl volně profukovat vzduch. Střecha by měla být tak velká, aby ze všech stran přesahovala přes stěny dřevníku a odváděla tak veškerou vodu, která by jinak v případě dešťů na dřevo dopadala. Dřevo by ale nemělo být vyrovnáno až ke střeše a nemělo by být položeno přímo na zem.

Nikdy ne do sklepa

Ještě horší než pod plachtu je uložit dřevo do sklepa, protože pak je ve vlhkosti nepřetržitě. Vlhké prostředí dřevu neprospívá, i suché dřevo v nich může zplesnivět. Nejvíce hrozí plíseň buku a jasanu, naopak nejodolnější proti plísni a vlhkosti je dub.


Přečtěte si také