Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Bydelní budoucnosti: Architekt navrhl prosklený dům okolo stromu

Unikátní bydlení se stromem.
Vydáno: 21.04.2016
Do vyšších pater se jde po schodišti. Ti, co mají rádi zábradlí, se mohou přidržovat skleněné stěny

Najít soulad mezi přírodou a potřebami člověka je občas náročné. Existují ale nápaditá řešení, která prošlapávají cestu ke stále harmoničtějšímu soužití člověka a přírody. Jedním takovým je dům, kvůli němuž se nemusí kácet již vzrostlý strom. Ba naopak, strom roste dál a stává se unikátním stěžejním doplňkem celé domácnosti.

Hlavní myšlenka, která vedla kazašského architekta Aibeka Amasowa k tomu, aby se pokusil navrhnout unikátní, k přírodě ohleduplný dům, byla konstrukce domu, který nepoškodí vzrostlý strom a zároveň nabídne obyvatelům kvalitní stavbu.

Vstup do domu a kuchyň jsou plánovány hned dole, v přízemí
Vstup do domu a kuchyň jsou plánovány hned dole, v přízemí
Amasow.kz

Dům je navržen tak, že by kolem stromu měla vzniknout prosklená budova v podobě průsvitného válce. V každém patře je jedna místnost a spojuje je na kraji budovy vinoucí se schodiště. Budova stojí na pilotech a přízemí je situováno mírně nad povrchem země. To vše proto, aby byly co nejméně narušeny kořeny stromu. Materiál stěn je zřejmý – sklo. Umožňuje obyvatelům nebývale rozlehlý pohled na okolní přírodu. Materiál pro sloupy a jednotlivá patra lze řešit betonem.

Kazašský architekt, jehož nápady otiskují magazíny po celém světě, se do návrhu pustil na základě pobídky jednoho investora. Ten však nakonec z realizace ustoupil. Hledají se tak další ekologičtí zájemci o nový dům. Nechtěli byste si ho pořídit třeba vy?

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

„Chtěl jsem postavit něco parádního,“ vysvětluje majitel, co jej přivedlo k tomuto nezvyklému projektu

Squatter zahnízdil na stromě

Vypadá jako příbytek Avatara, ale The Yellow Treehouse Cafe je restaurací v Aucklandu na Novém Zélandu

Zpátky na stromy. Domy v korunách stromů

Přistavěná vystupující část skýtá prostor pro dvě lůžka a současně opticky narušuje původní fádní kvádr

Hádejte, z čeho je postavený tento dům?

Reklama
Článek je zařazen v: ekologie, , strom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama