Bydlení

5. května 2020 05:19

Markéta Zídková

Češi vymysleli průhledný beton. Prosvětlí tmavé prostory

Dvojici tuzemských konstruktérů se podařilo zdánlivě nemožné – vymysleli průhledný beton. Jiří Peters a Ladislav Eberl vytvořili tvárnice, která kombinuje plexisklo a beton. Vznikl tak unikátní materiál, který dovolí prosvětlit tmavé prostory. Navíc vypadá moderně.

Jiří Peters a Ladislav Eberl hledali způsob, jak ve stavbách prosvětlit chladně působící šedivou hmotu. Proto se zabývali vývojem stavebního materiálu, jehož mechanické vlastnosti vyhoví požadavkům kladeným na nosné konstrukce, ale na rozdíl od konvenčních materiálů umožní průchod světla. Výsledkem jejich experimentů se nakonec stala tvárnice, která tyto požadavky plní – je nosná, ale zároveň skutečně světlo propouští.

Průhledný beton prosvětlí tmavé prostory

Právě v tom je její unikátnost, řadí se totiž pouze k několika dalším materiálům se stejnými přednostmi, které už jsou ve světě k dispozici. Označení průhledný beton je zavádějící, ale marketingově určitě zafunguje lépe, než kdyby byl prototyp představován sice přesněji, ale mírně kostrbatě, tedy v tomto případě jako patentovaný systém vnitřního světlovodu zalitý betonem. Správnější by ale bylo pojmenování průsvitný beton.

Tvárnice přenášející světlo by mohly zaujmout především architekty a interiérové designéry. Problém, jak prosvětlit zdi, ostatně řeší stavaři na celém světě už dlouhá léta a mladí Češi tedy přidávají například ke starým známým luxferům další z možností, jak dostat denní světlo i do temných míst.

Příčka z průhledného betonu prosvětlí tmavou místnost a využití se nabízí také při výrobě schodišť. Tam by tvárnice mohly zafungovat jako bezpečností prvek. A o co se tedy vlastně jedná?

Průhledný beton získal ocenění Česká inovace pro rok 2013.Jedná se otvárnice s názvem LiCrete Block, což je velice zjednodušeně řečeno plexisklo zalité betonem. „Do pruhů z pevného plexiskla jsou vyřezány drážky tak, aby do sebe jednotlivé pruhy zapadaly. Vzniklou mřížku jsem pak uzavřel do obdélníkového bednění a zalil betonem. Výsledkem byla cihla, která dokázala propustit pětkrát více světla než naše původní prototypy,“ popisuje cestu k průhlednému betonu jeden z jeho autorů, Jiří Peters.

Autory tvárnice jsou Jiří Peters a Ladislav Eberl, zakladatelé firmy, která se zaměřuje na designové výrobky z betonu. Vzorky jejich LiCretu jsou už v některých světových materiálových knihovnách, například v New Yorku nebo v Singapuru. Na podzim roku 2014sena Moravě rozběhla výroba.

Pokud si celou věc chcete lépe představit, podívejte se na video:

Průhledný beton určitě chladněji přijmou stavebníci, kteří nemají na vyhazování. Metr čtvereční tvárnic LiCrete by měl být totiž k dispozici za deset tisíc korun, zatímco luxfery pořídíte na stejnou plochu i za tisícovku. Naopak fanoušci designových vychytávek už určitě přemýšlejí, kde svoje hnízdečko prosvětlit. Pro ně budou cihly k mání v několika barevných odstínech a časem i v různých vzorech.

Jak na to šli v Maďarsku

Architekt Ron Losonczi představil v roce 2001 průsvitný beton s názvem LiTraCon. V tomto případě se jedná o jemnozrnnou betonovou směs, do které jsou v poměru čtyř procent přimíchána skleněná vlákna. Losonczi v roce 2004 založil vlastní firmu, která má za sebou několik úspěšných realizací nejenom v Maďarsku, ale například ve Švédsku, Německu, Spojených státech nebo v Belgii.

(jab)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky beton

Přečtěte si také