Bydlení

25. července 2014 05:50

Markéta Zídková

Chcete mít načančaný domov jak z katalogu? Pak nikdy nebudete ŠŤASTNÍ!!!

Zrádná past katalogových bludů.

Také si potrpíte na pořádek? Pochopitelně, vždyť kdo by nechal doma tlít odpadky, před spaním ani nevyvětral a ráno usrkával kávu ze špinavého hrnku. Činíte ale občasnou obměnou zařízení a zběžným poklízením zadost vysokým nárokům na esteticky vytříbenou domácnost dneška?

Přijde na to, s čím srovnáváte. Jedno je ale jisté, ať uklízíte a přerovnáváte věci sebevíc, při pohledu do katalogu to pořád ještě není ono. Ač je vyluxováno, postele ustlané a vana nablýskaná, přece celý interiér působí jako z loňského výprodeje, nuzně a jen pramálo dekorativně. Co jen děláte špatně, kladete si řečnickou otázku provinilců.

Fascinující dekorace z myšlenkového zázemí Urrutia Design nebude chytat prach dlouho. Bude totiž sražena při prvním přetahování trička přes hlavu, Foto: Matt Sartain

Věcnější otázka ovšem zní, co to vůbec znamená moderní byt? Je to prostředí připomínající obvyklé výjevy z katalogů? Zkusili jste je někdy důkladně napodobit? Terapeutický účinek takové pošetilosti je k nezaplacení. Zjistíte totiž, že katalogové pokojíčky předestírané výrobci obkladů, armatur či designového nábytku popírají nejen sklon člověka k nepřesnosti, ale i fyzikální či biologické zákony, o kupní síle nemluvě.

Nedosažitelný luxus nebo hovadství?Jen si to zkuste představit. Snad nejvíc nesmyslů přitahuje nejdražší místnost celého domu – koupelna. V reálném světě se rozkládají na různých půdorysech, větší z nich pojmou zároveň sprchový kout i vanu, skříňku na kosmetiku a v lepším případě skýtají i prostor k odložení svršků. Ve které koupelně ale zbývá místo pro půlmetrovou vázu s nahoře zakroucenými bambusy? V odlidštěné reklamní koupelně se tato zbytečnost zelená takřka povinně bez ohledu na skrovné světlo, které se této místnosti titěrným okénkem obvykle dostává. A protože prvoplánová snaha o výlučnost z podstaty nezná mezí, vládne v idealizované koupelně i pořádek osušek ve tvaru válce. Takže, kdo chce mít pěkně naklizeno, měl by po osušení stočit ručník, ovázat ho stuhou a počkat, až mu na umyvadle zplesniví.

A tady jsou. Hned tři válce z ručníků, pěkně na kraji vany, kde dostanou každý den nechtěnou spršku. Přesto ale nezplesniví, v katalogu přeci pro plíseň není místo., Foto: ID by Gwen

Horší než aranžérské přeludy fotografů se však jeví představy významné části designérů o cestě za životním štěstím. Hrany takzvané designové armatury za osm tisíc s pákou ve tvaru hranolu se s každým mytím rukou bolestivě zarývají do dlaně a trestají svého majitele za nekritické přejímání katalogových bludů. Ty pokračují v obývacím pokoji sněhobílou sedací soupravou či koberečkem, na které neradno sedat a stoupat.

Sen knížete PotěmkinaMám toho dost a volám Áje. Na otázku po původu katalogových nejapností jedna interiérová architektka svádí vinu na fotografy. To oni rozmísťují všechny ty mísy se zakázaným ovocem, červené holínky a červené polštářky do zlatého řezu. Tato architektka sama si na vlastní kůži vyzkoušela nesmyslné řešení svých kolegů: Zážitek z příjemného interiéru penzionu kafé Fara v Klentnici s hliněnými stěnami, dřevěným nábytkem a převahou zemitých tónů zkazila designová sprchová baterie. „Sprchovala jsem se tam ve studené vodě, protože jsem nepřišla na to, jak se ta vymoženost používá,“ vzpomíná na nepříliš intuitivní zdobný ventil. Použitelné věci každodenní potřeby s vyšší estetickou hodnotou přicházejí na svět jen vzácně. Příkladem je Loosova vila Tugendhat, která si vysloužila uznání mezi architekty právě proto, že kromě efektního vzhledu byla i k žití.

Ať už nejapností překypují designéři, architekti, fotografové nebo všichni dohromady, poučení je jediné. Lákavá idea domova z katalogu má s reálným životem méně společného než pečená husa v panství bídného ruského knížete. Kdo má tohle na paměti, ten se katalogy nenechá frustrovat a jejich mimozemské pojetí hravě vstřebá nanejvýš se zdviženým obočím.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také