Bydlení

25. července 2016 06:00

Jana Brass

Chtěli zachránit stodolu. Tak v ní postavili nový dům

Majitelům se zželelo jejich stodoly z 19. století, přestavět na dům ji ale nešlo

Přestavět tuto stodolu stojící u Bořislavi v Chráněné krajinné oblasti České středohoří by bylo takřka nemožné. Šedesát centimetrů silné kamenné zdivo by bylo třeba zateplit, jenže tím by se stodola změnila v tuctový dům. Zateplení zevnitř by zas nepřipadalo v úvahu kvůli vzlínání vlhkosti.

Oslovený architekt Filip Nosek z berlínské kanceláře A2F proto navrhl koncept domu v domě, který, jak se později ukázalo, funguje skvěle. Zatímco kamenná stavba stodoly chrání vnitřní dřevostavbu před deštěm, vnitřní dřevěný dům působí jako větrná a tepelná ochrana.

Nevytápěný meziprostor mezi starým a novým stavením rozšiřuje obytný prostor, který obyvatelé využívají zejména v létě. Tento meziprostor, který kromě jižní fasády obklopuje celý dům, funguje jako druhý plášt’. V zimě pomáhá šetřit energii a v létě chrání před horkem.

Dřevěný dům uvnitř kopíruje tvar stodoly. Nová dřevěná konstrukce převzala během stavby nosnou funkci starého krovu. Z původních odstraněných trámů pak stavitelé vyrobili schodiště. Velkorysé bezrámové prosklené otvory dřevostavby propojují vnitřek, vnějšek a meziprostor. Dva průjezdové otvory stodoly na jih a na sever nabízejí prolnutí s okolní přírodou. Vznikl tak dům plný výhledů a průhledů.

Dřevostavba ve stodole pokročila do užšího výběru v klání o Českou cenu za architekturu.

(dah)

Foto: archiv ČCA, Ester Havlová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také