Bydlení

8. února 2016 04:28

Markéta Zídková

Co pokoj v domě, to jiný typ světla. Jak vybrat osvětlení do jednotlivých místností?

V každé místnosti děláme jiné činnosti, a tak potřebujeme jiné světlo.

Při výběru žárovky se člověk neřídí jen počtem kelvinů a lumenů, ale i funkcí místnosti, a dokonce může hrát roli i barva výmalby. Čím je pokoj tmavší, tím více lumenů bude potřeba, aby osvícení dosáhlo své kvality.

Výběr žárovek podle funkce místnosti

Obývací pokoj – Pro celkové osvětlení zvolte svítidla, která vydávají rovnoměrné měkké a neutrální světlo, ideálně vybavené LED zdrojem s teplou barvou. Můžete je doplnit nástěnnými svítidly nebo stojacími lampami se stmívačem. Světlo se bude odrážez od stropu a stěn a tím se změkčí a rozptýlí, což dodá prostoru příjemnou atmosféru.

Kuchyně– Tady potřebujeme hodně světla, které zajistí bezpečnou a pohodovou práci. Do pracovních částí, jako je kuchyňská linka, dejte zářivková svítidla nebo bodová LED svítidla. Nad jídelní stůl je vhodné použít závěsné svítidlo se stínidlem, které bude doplňovat barvy a design kuchyně. Nesmí chybět ani centrální stropní svítidlo.

Koupelna – Pro celkové osvětlení zvolte stropní svítidlo umístěné ve středu místnosti nebo variantu podhledového bodového osvětlení. Důležité je osvětlení zrcadla, které by nemělo zkreslovat barvy (CRI index). Do koupelny hlavně patří osvětlení k tomu určené, tedy správně utěsněné a s dostatečným krytím.

Ložnice – Sem patří svítidla s velkou plochou a malým jasem, doplněné nástěnnými svítidly např. na zdi nad postelí. Velký úspěch v moderních domácnostech mají světelné profily nebo LED pásky, které jsou instalované u zdi na šířku postele a dokreslují ráz a atmosféru místnosti. Pokud máte v ložnici šatnu, bude potřeba více světla, a proto je vhodné použít např. bodové osvětlení se zdrojem, který nezkresluje barvy.

Náš tip

Platí pravidlo, že teplé barvy patří do místnosti pro čtení a relaxaci a oproti tomu studené barvy je vhodné dávat do pracoven a místností, kde potřebujete být bdělí. Například do obýváku patří teplá bílá (2700 K) a do pracovny studená bílá (4000 K).

Proč vybrat LED žárovky

„Úsporné žárovky mají zhruba o třetinu nižší životnost než LED žárovky a mají delší dobu náběhu do plné svítivosti,“ vysvětluje Filip Pfeifer z portálu eSvětlo.cz. „Navíc obsahují rtuť, která je nebezpečná a oproti LED zdrojům nenabízejí tak široký výběr designu. LED žárovka navíc uspoří 90 % energie oproti klasické žárovce, proto vám k obměně tradiční 60W žárovky stačí pouze 9W LEDka.“

Dáme si modelový případ, kdy má domácnost 20 žárovek, dle průzkumu žárovky svítí v průměru 3 hodiny denně (1000 hodin ročně).

Klasická žárovka, která svítí hodinu, má spotřebu 60 W, tedy 0,06 kW. Elektřina se prodává v jednotce kilowatt na hodinu (kWh), takže každou hodinu spotřebuje 20 žárovek 1,2 kWh. Ceny energie jsou stanoveny v průměru na 4,50 Kč/kWh, záleží, od koho energii odebíráte a jaký máte tarif. Takže to vyjde na 5,40 Kč za hodinu. Pokud budou žárovky svítit 3 hodiny denně, je to 16,20 Kč za den, 113,40 Kč za týden a 486 Kč za měsíc.

Oproti tomu je spotřeba 20 LED žárovek 0,18 kWh, tedy 0,81 Kč za hodinu, 2,43 Kč za den a 72,90 Kč za měsíc. Když si to vynásobíme ještě za rok, klasické žárovky propálí 5 913 Kč, zatímco LED nás vyjdou pouze na 887 Kč ročně. To je úspora 5 026 Kč a celých 1 117 kWh!

Ale kolik opravdu ušetříte? Filip Pfeifer k tomu říká: „Hlavně nedoporučuji investovat do levných, ale nekvalitních LED žárovek, které nemají dlouhou životnost a často se projevují i kolísavostí světla. Ta je právě předem určena např. parametrem 2700–3500 K, čili se pak může stát, že pokud budeme mít v řadě rozsvícených 50 žárovek, tak bude každá svítit trošku jinou barvou, tzn. jedna bude teplá bílá, ale druhá bude svítit více bíle.“

Například model E27 od společnosti Philips má doporučenou maloobchodní cenu 169 Kč. Celkem byste tedy zaplatili 3 380 Kč za všech 20 žárovek, ale tuto cenu byste měli zpět už za cca 8 měsíců i se spotřebou. A vzhledem k tomu, že má žárovka životnost minimálně 15 000 hodin by při svícení 1 000 hodin ročně měla vydržet nejméně 15 let, a to už se rozhodně vyplatí!

(web)

Sdílejte článek
Štítky žárovka energie dům LED osvětlení Philips svítidlo

Přečtěte si také