Dětský pokoj

7. února 2018 06:00

Tereza Javorová

Dětský pokoj musí nabídnout dostatek světla pro hru i pro učení. Nekažte dětem zrak a vyberte jim osvětlení podle jejich věku

Každý chceme pro své děti to nejlepší a to platí i o jejich pokojíčku. Vybíráme barvy, tapety a hračky, šijeme kapsáře a kontrolujeme matrace. Víte, že byste stejnou pozornost měli věnovat i osvětlení?

Papej mrkvičku, nekaž si očička, nekoukej zblízka na televizi, pozor, ať se nedloubneš do oka… To jsou věty, které každý zodpovědný rodič alespoň jednou pronesl. Opravdu, dětský zrak je choulostivý a jako vše na dětech i oči se musí správně vyvíjet. Neudělejte tedy chybu s osvětlením dětského pokoje! Důležité je sladit správné osvětlení hlavních a vedlejších zdrojů a myslet také na věk dítěte.

Myslete na barvy i světové strany

Dětský zrak má sice menší nároky na hladinu osvětlení než zrak dospělý, přesto, nebo právě proto bychom měli dostatečnému osvětlení věnovat patřičnou pozornost. Jako příklad může sloužit i herna vmateřské škole nebo učebna ve škole, které mají splňovat požadavek na hladinu osvětlenosti 300 luxů.

Je dobré si uvědomit, že vliv na světelnou pohodu vmístnosti má ivýmalba stěn, které mohou pokojík zesvětlit i výrazně ztmavit. Záleží na barvách a orientaci světových stran!

Zvolte vhodné barvy. Foto: istock.com

Na miminka jemně

Čerstvé miminko z výrazného osvětlení šťastné nebude. Postačí mu jemné rozptýlené světlo u postýlky a nad přebalovacím pultem, ale rozhodně ho nemusíte ozařovat jako kuře v líhni. Oči takto malých dětí jsou stále ve vývinu a ostré světlo by jim vadilo.

Malá miminka nepotřebují ostré osvětlení. Foto: istock.com

Batolata chraňte, ale i rozvíjejte

Zvídavé batole už potřebuje zkoumat svět a k tomu ocení i více světla. V tomto období je naprosto klíčová prevence a bezpečnost. Malý průzkumník nesmí mít světlo na dosah, aby se nepopálil, nepořezal o rozbitou žárovku, nepodpálil byt nebo nedej bože nezačal zkoumat, kam vedou ty šňůry. Dbejte proto na světlo mimo jeho dosah, a pokud můžete, ozařte prostory směrovým svítidlem nebo LED osvětlením. Dítě rádo samo dobře uvidí a v šeru by se mu kazily oči při hře. Praktickým doplňkem jsou i svítící hračky, sloužící jako orientační světlo iruční svítilna. Svítidla mají silnou LED ajsou navržena přesně pro dětskou ruku. Pro batolata se doporučují zdroje snízkým výkonem, protože neruší při usínání. Noční světýlko proti bubákům ať nezáří přímo do postýlky, ale decentně vedle.

Rozsvícená lampička dává dětem pocit bezpečí. Foto: istock.com

Malí studenti potřebují praktičnost

Děti vpředškolním věku potřebují vpokoji stropní nebo závěsné svítidlo pro celkové osvětlení. Předškolákům a školákům je nutné zajistit také osvětlení pracovního stolu, který už budou potřebovat k práci. Ktomu účelu se nejlépe hodí stojací nebo stolní svítidlo, které musí být stabilní anesmí na pracovní ploše překážet. Zkuste typ skloubovým ramenem, kterým je možné regulovat sklon, směr avzdálenost od stolu. Nemusí jít ale jen o stojací lampu, dobře poslouží i nástěnné osvětlení. Nezapomeňte na to vyjít vstříc potřebám studentíka, tedy pravákům musí svítit zleva, levákům zlevé strany, jinak by si připráci sami stínili.

Dostatek světla je při učení velmi důležitý. Foto: istock.com

Podpořte večerní čtení

Pokud chcete podpořit zvyk čtení před spaním, umístěte světlo i na noční stolek. Nesmí působit rušivě amusí poskytnout dostatek světla na čtení dobrodružných knížek. Starší děti také uvítají na stěně upostele svítidlo se stmívačem, které si mohou samy regulovat. Na usínání ztlumí, při prohlížení knížek rozsvítí. Nástěnná svítidla musí být vdosahu dětské ruky apřitom nijak nepřekážet.

Podpořte večerní čtení správným světlem. Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také