Bydlení

19. listopadu 2014 05:30

Markéta Zídková

Dnes je Mezinárodní den toalet. Ty dnešní udělají už (téměř) vše za vás

Budoucnost toalet – super design, elektronika a dřep!

Svůj mezinárodní den už má leccos, málokdo ale u nás ví, že dnes, tj. 19. 11., se slaví Mezinárodní den toalet. Vypadá to jako recese, ale důvod je mnohem závažnější. Tento den má odtabuizovat veškerou tematiku toalet a přitom upozornit na nevyhovující hygienické podmínky v nerozvinutých částech světa. Zároveň to ale je příležitost, které se mohou chytit chytré hlavy a se záchodovou tematikou si trochu pohrát – jako například studenti londýnské University Of Arts.

Novinky

Tři z nich navrhli zbrusu nové a moderní toalety, které by dokonce mohli analyzovat ze svého obsahu aktuální zdravotní stav sedících. Zároveň také rozvířili debatu nad přirozenou polohou při vyprazdňování. Autoři vítězného návrhu Pierre Papet a Victor Johansson se ve svém e-mailu médiím vyjádřili dokonce v tom smyslu, že sed v pravém úhlu je nepřirozený a člověk by se měl vrátit k poloze dřepu. Jak to tak vypadá, klozety se nám tedy v budoucnu začnou víc a víc naklánět.

V naší galerii na takovou netradiční toaletu narazíte. Pozor, aby vám neujela pod nohama! Můžete ale zhlédnout i klozety od londýnských studentů a pochopitelně i ukázku dalších hi-tech mís.

Proč ale vylepšovat toaletní mísu? Každý z nás sice upřednostňuje trochu jiný tvar, ale v zásadě nám jde hlavně o to, aby byly čisté, dalo se spláchnout a po ruce byl toaletní papír. Doba a konkurence mezi výrobci ale postoupila do takové míry, že se kromě všemožných tvarů výrobci i někteří designéři zamýšlejí nad tím, kam bychom se i v tomto výrobním odvětví mohli posunout dále. Vývoj se ubírá dvojím směrem. První usilovně pátrá, kam všude by nastrkal čipy a co všechno by toaleta mohla pro trůnícího jedince ještě navíc udělat. Druhá si pohrává s ergonomií, skladností a přirozenou polohou. Obě už samozřejmě počítají s co největší úsporou vody.

Vodotrysk v mísokašně

Jak bylo dřív pravidlem, první přispěchali se svou novinkou v klozetovém oboru Japonci. Kolem roku 1980 předvedli toaletu, která v sobě snoubila toaletní mísu a bidet. Dnes byste ji měli šanci najít pod názvem spojujícím mytí a toaletu, tedy Washlet, a taková už v 74 % japonských domácnostech poctivě omývá pozadí svých obyvatel. Ve velkém počtu se chytla zejména v Asii. Ale i na Středním východě a v Jižní Americe si její služby nemohou mnozí vynachválit.

V čem tedy ještě může tento sprchozáchod pokročit dál? Třeba do takové fáze, že některé z dražších typů už teď oplývají dvěma bidetovými nastavitelnými tryskami a pochopitelně i osoušečem. Zároveň ale umí zahřát prkénko, které vám pochopitelně samočinně zvednou nebo nechají klesnout. Také vám přehrají vaše oblíbené písničky a pěkně posvítí ve tmě. Samočisticí schopnost a samostatný digitální ovládací panel s LED osvětlením je samozřejmostí. Při pohledu na něj se alespoň při čekání na výkon nebudete nudit. Elektronika vám kromě spousty možností nastavení např. teploty, intenzity osvětlení, hlasitosti hudby, spočítá, jak často jste už v oné místnůstce byli.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky toaleta Asie design Jižní Amerika miska Střední východ Victor Johansson

Přečtěte si také