Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Dům umí změnit tvar: Otočná rezidence se na jaře rozvine jako květina

Ekologická, všestranná a přizpůsobivá – taková je novinka britských architektů.
Vydáno: 03.04.2015
Dům, který se umí otáčet za sluncem
Autor: D*Haus Company Dům, který se umí otáčet za sluncem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Idea domu, jehož různé části nezávisle na sobě mění polohu podle polohy slunce, nálady majitelů, počasí či ročního období, trochu připomíná scény ze sci-fi filmů. Přitom právě takový dům před nedávnem vyvinuli dva architekti David Ben-Grünberg a Daniel Woolfson ze studia D*Haus Company, které se zabývá experimentálním designem a architekturou.

Označení experimentální je pro tuto stavbu více než výstižné. Tvůrci návrhu dům pojmenovali D*Dynamic a dodávají, že se jedná o dům pro každé roční období. Proč tomu tak je? Stavba byla od samého počátku koncipovaná tak, aby obstála i v nejtěžších klimatických extrémech. Toho dosahuje prostřednictvím možnosti flexibilního nastavení některých vnitřních prosklenějších stěn i masivnějších obvodových zdí, které se mohou pohybovat a variabilně přeskupovat pomocí systému kolejnic.

Rezidence opravdu není statická
Autor: D*Haus Company Rezidence opravdu není statická

Chová se jako květina

Během tuhé zimy nebo při letním lijáku se dům může zavinout sám do sebe. Ve složené podobě má jeho půdorys tvar čtverce a připomíná klasické stavby pro rodinné bydlení. Jakmile ale přijde jaro a příjemné počasí, stavba zcela změní tvar a široce se otevře do okolí. Vnitřní stěny domu se promění ve stěny vnější, původní dveře se promění v okna a naopak.

Způsob, jakým dům reaguje na změny ve svém okolí, má podle autorů konceptu napodobovat přírodu. Imituje především květiny a jejich rozvíjení a zavíjení přizpůsobené okolním podmínkám. Na uspořádání domu má především vliv sluneční svit. Se solární energií pracuje D*Dynamics efektivně a využívá ji k vytápění i k ohřevu vody.

Dům připomíná chování květin
Autor: D*Haus Company Dům připomíná chování květin

Jeden dům v osmi podobách

Dům se může rozložit celkem do osmi odlišných poloh. Svůj půdorys dokáže proměnit ze čtverce na trojúhelník. Jde tedy o vynikající ukázku využití aplikované matematiky ve světě architektury a designu. Cestu, jak ze čtverce udělat rovnostranný trojúhelník, našel v roce 1908 britský matematik Ernest Dudeney, a tato cesta se skládá právě z osmi kroků, které při svém přeskupování využívají některé další typy rotačních domů z dílny stejných architektů. Ti byli navíc v letošním roce navrženi na designérské ocenění Homes&Gardens Designer Awards s jejich rozkládacím stolkem D*Table, který funguje na obdobném principu.

Rotační dům D*Haus

Klára Beščecová

Foto: D*Haus Company

Mohlo by vás zajímat:

Cadence Residence - vítěz soutěže o nejlepší dům Kanady

Zasloužený titul! Vítěz soutěže o nejlepší dům Kanady nad milion dolarů

Zařízení je jednoduché, podlahu tvoří OSB desky i se zachovanými razítky z výroby

Penzistka si na důchod přestavěla obilnici na luxusní dům

Nenápadný dům, který skýtá spoustu pohodlí

Světlý dům bez oken vpouští slunce dvorem


Článek je zařazen v:
Reklama