Halloween v Česku

29. října 2023 08:08

Tereza Javorová

Dýně, masky, strašidla aneb Kde se vzaly halloweenské dekorace

Halloween, to jsou vydlabané dýně, lucerny, podzimní věnce a v neposlední řadě spousta strašidelných rekvizit. Víte ale, proč se používá oranžová barva, dlabají dýně a kde se vlastně halloweenské dekorace vzaly?

Možná Halloween slavíte, možná se ho snažíte ignorovat, ale na nějakou tu dýni, špičatý klobouk nebo oranžovo-černou dekoraci patrně i letos narazíte. Jak se tyto dekorace vlastně vážou k Halloweenu a proč je miliony lidí po celém světě rok co rok chystají?

MOHLO BY VÁS ZAJIMAT: Jak si užít Halloween s dětmi? Připravte strašidelné jídlo a roztomilé dekorace

Název Halloween

Americký Halloween je křepčení v maskách, dlabání dýní a sledování hororů, vězte ale, že pod tímto komerčním povrchem se skrývá hluboko zakořeněná tradice, která má v podstatě stejný původ jako naše Dušičky. Do Nového světa se dostala s prvními anglosaskými přistěhovalci, kteří si své „dušičkové“ zvyky a modlitby přivezli s sebou. Název Halloween je zkratkou spojení All Hallows‘ Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne Všech svatých. Jméno se v průběhu let komolilo, až vznikl Halloween. V Halloweenu je mnoho symboliky, kterou sice možná rozjařené americké děti nevnímají, ale přesto ji přenášejí z generace na generaci.

Dlabání dýní

Vydlabané dýně mají svůj původ v Irsku, kde do nich kdysi dávno lidé v průběhu svátku Samhain dávali svíčky, aby odehnali zlé síly a duchy. Vydlabané dýni se v Americe říká Jack o‘ Lanterns. Dodnes patří dlabání obřích oranžových plodů k nejtypičtějším halloweenským tradicím. Stačí si pořídit dýni o požadované velikosti, ostrý nůž, lžíci na dlabání a hodně igelitu kolem.

Oranžová  a černá

Určitě jste si všimli všudypřítomné oranžové a černé barvy, které nese většina halloweenských dekorací a symbolů. Kde se vzaly? Oranžová barva představuje podle tradic bohatou podzimní sklizeň se zralými plody. Černá má depresivnější poselství, symbolizuje totiž přicházející temnotu a smrt, které se vážou se zimním obdobím.

Masky

Žádný pořádný Halloween se neobejde bez zamaskovaných koledníků. Ti američtí berou masky opravdu vážně a Halloween je hned po Vánocích druhým nejúspěšnějším komerčním svátkem v Americe. Každoročně se tam prodají sladkosti za více než 2 miliardy dolarů, o penězích za výzdobu a kostýmy ani nemluvě! Celé to maskování má ale hluboké evropské kořeny! Staří Keltové věřili, že se o halloweenské noci po venkově potulovali zlí duchové. Začali tak nosit kostýmy a všelijaké masky, aby nebyli duchy rozeznáni jako lidé a aby je zlé síly ze záhrobí nechaly na pokoji.

Zdroj: autorský článek Adéla Skřivánková


Přečtěte si také