Bydlení

23. srpna 2014 06:00

Markéta Zídková

Grilování na balkoně – smí se?

Grilování na balkoně zatím nikdo nezakázal.

Kolona hasičských aut či soudní spory tak grilování na balkoně provázejí spíš jen výjimečně. Podle hasičů, právníků i úřadů minimalizuje riziko ten, kdo griluje jen občas a hlavně opatrně.

Při zmíněné opatrnosti a střídmosti by neměl být s grilováním problém. V ohledu bezpečnosti zmiňují hasiči rozumně znějící požadavky. Kdo chce použít elektrický gril, má se podle nich ujistit, že je zařízení schválené pro použití venku. „Déšť může z elektrického grilu, který nebyl na takové použití navržen, udělat životu nebezpečné zařízení,“ varuje kpt. Ing. Martin Podjukl na stránkách hasičů. U klasického grilu, který by na balkoně viděl asi nejméně rád, připisuje zvýšené nebezpečí požáru poletujícím jiskrám. Rozžhavený uhlík unášený vzduchem má podle něj dost vysokou energii na to, aby sám o sobě zapálil snadno hořlavé látky. Za většího větru tedy od grilování s tuhým palivem odrazuje. Jinak ale hasiči dávají od grilování ruce pryč. „Může to obtěžovat lidi v sousedství, ale s požární ochranou to nemá nic společného,“ uzavírá věc mluvčí hasičského sboru Nicole Zaoralová

Kouř sousedi musejí vydržet

Kromě rizika požáru ovšem vstupují do hry i vztahy se sousedy. Ti si totiž mohou stěžovat, či se dokonce obrátit na právníka. „Neměli byste obtěžovat nikoho. Ne, že byste nemohli grilovat, ale neměli byste sousedy obtěžovat emisemi ani zápachy. Může to být například hluk nebo štěkot psa, nebo když v bytě něco smrdí,“ vysvětluje advokátka Hana Šimková.

Pokud někdo griluje jen občas a na svůj záměr upozorní sousedy nad sebou, nezavdá jim k nespokojenosti žádný důvod. Kdo ovšem opakovaně někomu vyudí ložnici nebo prádlo, s tolerancí sousedů pochopitelně počítat nemůže. Od žalob nicméně odrazují jak úřady, tak i právníci.

Kromě většinou neúspěšné snahy o domluvu mnoho možností, jak se kouři bránit, nemají. Šance, že by uspěli se žalobou, je malá. „V případě, že je to normální, že občas někdo něco griluje, tak s tím holt nemůžete dělat nic a musíte to strpět,“ vzkazuje jim advokát se specializací na občanské právo Filip Melzer z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Nevydržel jistý důchodce v Rychnově nad Kněžnou, který letos v březnu považoval dým nad balkonem protějšího paneláku za důsledek požáru a zavolal hasiče. Ti vzápětí přijeli se dvěma plnými cisternami i výsuvným žebříkem a grilování překazili. „Požáry v panelácích bývají vždy velmi nebezpečné,“ vysvětlil bohatou výbavu jeden z hasičů, který se marného výjezdu zúčastnil.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky grilování gril požár balkon Právnická fakulta Univerzity Palackého

Přečtěte si také