Bydlení

14. června 2017 07:00

Iva Kropáčková

Grilujete ve městě? Myslete i na sousedy, pach jim může vadit. Někdy oprávněně

Tahle činnost už k létu a teplému počasí neodmyslitelně patří. Češi maso a zeleninu z grilu zdá se milují. Jakmile to počasí dovolí, grilují na zahradách, terasách, ale i na sídlištních balkonech. Zejména v posledním případě je ale nutné brát ohled na sousedy.

Jakkoli je příjemné sejít se s rodinou či přáteli a připravit výborné steaky, může se stát, že okolí už to příjemné tolik nebude. A případné stížnosti mohou být i oprávněné. Právě grilování se v letních měsících stává častou příčinou konfliktů mezi sousedy. "Každý vlastník je povinen zdržet se všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek souseda v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku," říká advokát Viktor Fojt. Ne, že byste nesměli grilovat, ale jde právě o nepříjemné důsledky této činnosti, které mohou sousedy obtěžovat. Běžné grilování na zahradě podle odborníků nepřiměřené rozhodně není. V teplých měsících je prostě normální na pozemku grilovat a sousedé by to měli tolerovat.

Grilování na balkoně

Samostatnou kapitolou jsou ale pak „městské“ grilovačky na balkoně, třeba v paneláku. Nebo i na malých předzahrádkách. Tady si sousedé regulérně stěžují stále častěji a jeden případ se dostal i k soudu. Výše uvedená citace zákona se logicky vztahuje i na byty v osobním vlastnictví nebo na družstevní byty a byty pronajaté na základě nájemní smlouvy.

Je jasné, že i zde hraje zásadní roli to, jak se bude posuzovat „míra nepřiměřená místním poměrům“. V tomto případě ale ona „nepřiměřenost“ nastane spíš. Pokud někdo griluje jen občas a na svůj záměr upozorní sousedy nad sebou, nezavdá jim k nespokojenosti žádný důvod. Kdo ovšem opakovaně někomu vyudí ložnici nebo prádlo, s tolerancí sousedů počítat nemůže. A pokud vlastníci sousedních bytů tedy dokážou, že je nepřiměřeně obtěžujete, může se situace vyhrotit až k občanskoprávnímu sporu. Je dost možné, že na vás sousedé zavolají strážníky. Nicméně v jejich neprospěch ale mluví fakt, že se podobné stížnosti na úřadech zatím nijak výrazně neřeší. To ovšem stále neznamená, že jejich stížnost je neoprávněná.

Na co si dát pozor?

Žádná legislativa grilování jako takové na balkoně ovšem nezakazuje, nic proti němu nemají ani hasiči, pokud dodržujete bezpečnostní opatření. Tady ovšem může být také kámen úrazu – je možné, že na vašem balkoně se vám to nemusí podařit kvůli doporučeným vzdálenostem konkrétních grilů od zdí apod. Dejte si i na to pozor.

Každopádně, pokud grilujete nebo plánujete grilovat na balkoně či terase u bytu, nepoužívejte také grily na tuhá paliva, ale pořiďte si elektrický či plynový. A ze všeho nejdřív si zjistěte v domovním řádu, jestli náhodou grilování ve vašem domě nezakazuje úplně.

Prostě se domluvte

Všechno je ale o lidech. V rámci zachování slušných sousedských vztahů je zřejmě nejdůležitější na celé věci si uvědomit, že kouř či vůně, resp. zápach z grilovaného masa může být někomu nepříjemný. A tak je vhodné se se sousedy domluvit, zda jim vaše (časté) gurmánské aktivity nevadí, případně v jaké míře jsou ještě únosné. Stejně, jako by oni měli respektovat (většinou) vás, vy respektujte je...

-iks-


Přečtěte si také