Bydlení

19. dubna 2017 08:10

Markéta Zídková

I když má byt 500 m², podařilo se architektům vytvořit útulné hnízdečko

Byt v mrakodrapu nemusí být jen nafoukaná přehlídka luxusu jako je tomu v případě vrchního patra Trumpova věžáku. Dokladem toho, že i luxusní nemovitost může mít vlídnou tvář, je následující 500 m² velký byt v Melbourne.

Jedinečný výhled z vyšších pater mrakodrapu nepřekvapí, byt zařízený s respektem k povaze daného věžáku ale za zmínku stojí. Nikoli tapety ze zlatého „alobalu“, ale naopak střídmá paleta materiálů a barev dávají bydlení ve vyšší poloze teprve vyniknout.

Přesně to po architektech z osloveného atelieru Nido Studio Interior Design chtěli majitelé tohoto bytu. „Obrovská výměra, vysoké stropy a výhled na město kdesi v hlubinách nás přiměly zamyslet se nad tím, jak toto místo zlidštit,“ popsal jeden z architektů.

Nabízelo se jim podtrhnout výjimečnost tohoto bytu i nejrůznějším fotogenickým, „senzačním“ zařízením, brzy nad tím ale mávli rukou. Namísto okázalostí se raději soustředili na principy moderny a vybírali zařízení, které by korespondovalo s daným místem. K tomu využili i některé kusy ze stávajícího nábytku majitelů.

Nakonec pro byt vybrali kombinaci věcí, z nichž každá ladí s kteroukoli jinou. Domácí tak mohou zařízení přemísťovat a vždy mají jistotu, že se k sobě bude všechno perfektně hodit.

Obývací zónu rozčlenili s pomocí namíru zhotovených regálů a dalšího nábytku tak, aby ve velkém prostoru vznikla přívětivá zákoutí. Jedno z nich pomohla vymezit dvojice oválných sedacích souprav, které spolu tvoří ideální posezení u okna.

„Tím velkorysým využitím prostoru jsme navázali na protichůdné vjemy, které jsme zaznamenali během příchodu. Nejprve vstoupíte do pompézního lobby, abyste se vzápětí mačkali v maličkém, potemnělém výtahu. Jakmile ale vyjedete do 61. patra, vejdete zas do obrovského bytu,“ vysvětluje architekt.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také