Kuchyně

15. března 2017 10:30

Markéta Zídková

Jak naolejovat kuchyňskou desku z masivu

Masivní dřevěná pracovní deska dodá solidní výraz celé kuchyni, oplátkou ale vyžaduje pravidelnou péči v podobě speciálního oleje. Naštěstí ale nejde o nic složitého.

Pohled na nelakované dřevo v kuchyni je příjemná věc – podprahově dává tušit, že i jídlo, které v ní vzniká, se obejde bez zbytečných dochucovadel. Zážitek příjemného přírodního povrchu je ovšem spojený s pravidelnou údržbou dřeva – totiž olejováním. Naštěstí ale nejde o nic složitého.

Pracovní desky do kuchyně bývají z tvrdého dřeva jako je dub, buk, třešeň nebo iroko či wenge. I výše uvedená odolná dřeva jsou ovšem citlivá na vlhkost, o kterou v kuchyni vskutku není nouze, takže je třeba materiál před vodou chránit speciálním olejem na dřevo.

Novou desku olejujte častěji

Dřevo je nejnáchylnější k poškození ještě před samotnou instalací kuchyňské desky, několik vrstev oleje na ni tedy aplikujte ihned po koupi. Desku lehce zbruste jemným smirkem, očistěte vysavačem a hadříkem a následně na ni z obou stran i na hrany naneste vrstvu oleje. Přebytečný olej po několika minutách setřete a po 6 hodinách proces opakujte. Za základní ošetření lze považovat tři vrstvy oleje.

Odolnost desky vůči vlhkosti a skvrnám dále zvýšíte i následným olejováním, které by mělo být v prvních měsících po instalaci častější. Pokud budete tuto péči pravidelně opakovat, brzy získá potřebnou ochrannou vrstvu a současně bude i skvěle vypadat. Poznávacím znamením dobře ošetřené desky je to, že rozlitá kapalina na povrchu dřeva vytvoří kapky. Tehdy je masiv dobře chráněn a stačí, když ho budete olejovat jednou za tři měsíce.

Olejovat je třeba speciálními oleji jako Rustins Danish Oil, Osmo Top Olej nebo Woca.

Výhody olejované desky- Olej problém řeší tím, že jím napuštěné dřevo žádnou vlhkost nenasakuje- Při správném ošetřování na povrchu dřeva zajišťuje i hydrofobní úpravu. Poznáte to podle toho, že se rozlitá vola na kuchyňské desce sráží do malých kapek - Na olejovaném masivu nejlépe vyniká přírodní dekor dřeva

Nevýhody- Desku je třeba každé tři měsíce znovu olejovat- Olej ani u správně ošetřované desky nechrání dřevo před větším množstvím vody- Olejovaná deska není odolná vůči agresivním čisticím prostředkům

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také