Bydlení

16. dubna 2018 14:00

pr

Jak se dlouhodobě starat o fasádu efektivně a zároveň ekonomicky?

V dnešní době máte k dispozici na výběr mnoho různě nákladných způsobů, jak pečovat o povrch Vaší budovy. Některé nové, tzv. „inovativní“, způsoby, jako třeba s využitím nanotechnologií, jsou pro běžného smrtelníka obvykle až příliš nákladné.

Za to nám slibují trvanlivost fasády 10 let. Starší, „tradičnější“, přístup tak nákladný není a záruka u něj bývá 5 let. Jak poznat, co je lepší? Pojďme se podívat na to, jak to doopravdy je.

Představte si, že vlastníte dům, který jste před 10 lety zateplili. A nyní po 10 letech od zateplení právě nastává doba, kdy začínáte řešit dlouhodobou péči o svou fasádu. Chcete, aby Vám fasáda vydržela v pěkném stavu co nejdéle a zároveň aby Vás to vyšlo finančně co nejvýhodněji. Který z těchto přístupů je z dlouhodobého hlediska výhodnější? Na to se v tomto článku podrobněji podíváme. Na dvou modelových příkladech péče o fasádu - „inovativním“ a „tradičním“ - si ukážeme jejich výhody a nevýhody, představíme si, jak bude péče o fasádu probíhat v průběhu 20 let a v jakém stavu se fasáda bude po tuto dobu nacházet, a hlavně si za celé toto období srovnáme finanční nákladnost obou modelových přístupů. Nejprve si však oba naše modelové přístupy představme.

„Tradiční“ přístup – jakostní švýcarské nátěrové systémy a pravidelné čištění fasády

Tradiční cestou pečuje o fasády společnost Umyjemto. Pro nátěr fasád používá certifikované švýcarské barvy zvysoce jakostních silikonových pryskyřic. Ty zaručují dlouholetou trvanlivost a vyznačují se zvýšenou odolností vůči znečištění, samočistícím efektem i vysokou stálostí barev. Zaručují tak ochranu před všemi druhy nečistot včetně řas a plísní. „Specializujeme se zejména na nátěry a mytí venkovních povrchů bytových i komerčních objektů a postupy máme ověřené více než 7letou praxí. Na stavbu se nejprve přijedeme podívat, provedeme zkoušku, zkontrolujeme stav fasády a navrhneme řešení na míru.“ uvádí Martin Herman ze společnosti Umyjemto.

Navzdory zvýšené odolnosti tradičních nátěrů proti řasám, plísním a jiným znečištěním odborníci zUmyjemto doporučují, aby majitelé i nadále nepodceňovali péči o fasádu a jednou za tři až osm let ji nechali vyčistit. Životnost nátěru tak prodlouží zejména u zateplených domů. „S péčí o budovu je to stejné jako s autem. Když ho neumýváte, zreziví za pár let. Ale pokud o něj řádně pečujete, umýváte ho a voskujete, vydrží ve skvělém stavu mnohem déle,“ radí Martin Herman, jak udržovat fasády vdobrém stavu.

„Inovativní“ přístup – sáhnout bez rozmýšlení po každé novince, která se na trhu objeví

V poslední době se na trhu objevují různé novinky a inovace v oblasti péče o fasády. Silný marketing těchto novinek hovoří o „revolučních“ způsobech údržby fasád. Tyto různé ochrany slibují, poté co je aplikujete na fasádu, až zázračné prodloužení její životnosti. Nebývá výjimkou setkat s prohlášeními, které slibují záruku 10 let na trvanlivost takto ošetřené fasády.

Jako jeden z možných příkladů takového přístupu lze uvést ochranné nátěry využívající nanotechnologie. Takovéto ochranné nano nátěry slibují omezení koncentrace organických nečistot ve vzduchu a zabránění virům, bakteriím a dalším mikroorganismům v rozmnožování. Kdosažení těchto efektů mají pomoci silné fotokatalytické účinky nanočástic obsažených vnátěrech, které způsobují poškození buněčných stěn mikroorganismů a jejich následné odumření. Díky těmto vlastnostem poskytovatelé nano nátěrů mluví o samočistící funkci. Nátěry přitom doporučují pro všechny běžné typy omítek, zděné či sádrokartonové podklady.

Srovnání: na kolik vyjde péče o zateplenou fasádu po dobu 20 let?

A nyní se vraťme k fasádě našeho domu, o kterou chceme následujících 20 let dobře pečovat. V tabulce si srovnáme oba modelové způsoby péče o fasádu postupně v průběhu let, jak by se to mohlo skutečně odehrát. Vyjdeme z běžných cen pro dané úkony a z uváděných let záruky.

Jak je patrné z celkového součtu nákladů v roce 2037, „tradiční“ přístup oproti „modernímu“ vychází výhodněji. Dále je také nutné si uvědomit důležitý fakt, že v případě moderního přístupu to v roce 2037 bude jen 9 let, kdy můj dům naposledy dostal nový kvalitní nátěr – zcela novou vrstvu. To je propastný rozdíl oproti tomu, když bych o svůj dům pečoval dle „inovativního“ přístupu. I laikovi musí být hned zřejmé, že kvalita takového fasádního povrchu bude významně lepší – jak esteticky, tak funkčně.

Vědci mnohé technologie, které se nedávno objevily, teprve začínají důkladně zkoumat

Moderní technologie stavebních materiálů a vývoj novinek ve stavebnictví přináší mnoho optimismu, ale i řadu nepodložených odhadů týkajících se funkčnosti. Výzkumy sice prokázaly, že nanočástice oxidu titaničitého dokáží díky fotokatalýze odstraňovat některé mikroorganismy a škodlivé látky ze vzduchu, ale další si vůči ní už vytvořily odolnost. Navíc většina pokusů, které prokázaly dobrou antimikrobiální účinnost oxidu titaničitého, zkoumala odstranění mikroorganismů zpitné nebo užitkové vody, nikoli nátěrových hmot.

Závěr: vše si důkladně spočítejte

Každý, kdo uvažuje o nové fasádě nebo řeší údržbu stávající fasády, musí sám zvážit, nakolik důvěřuje reklamním prohlášením a spočítat si, kolik ho oprava bude stát sohledem na budoucnost. I fasády s jakkoliv tradičním nebo pokročilým nátěrem či ochrannou vrstvou potřebují dodatečnou péči, protože vlivy životního prostředí jako prach, pyl nebo smog působí sice pomalu, ale nekompromisně na každý povrch stavby. Tomuto faktu žádný nový vynález nezabrání. Pokud majitelé nečistoty včas neodstraní, mohou ve stavbě vzniknout mikropraskliny, a nemovitost se tak znehodnotí. Zkrátka a dobře, žádný nátěr lidem nezaručí, že se ostavbu nebudou muset deset let starat. Vyplatí se tedy vše důkladně rozmyslet a vybrat skutečně dlouhodobý program péče a údržby fasád, který prodlužuje životnost a šetří peníze.

Zdroj: PR

Sdílejte článek
Štítky fasáda

Přečtěte si také