Bydlení

12. února 2020 08:00

redakce Prima Zoom

13 tipů, jak vybrat nemovitost. O zkušenosti se podělí designéři Jak se staví sen

Ať už vybíráme nemovitost na trvalé, či přechodné bydlení, nebo ji kupujeme jako investici, je potřeba si dát pozor na spoustu věcí. Než podepíšete smlouvu, věnujte pozornost různým detailům. Na to, jak pořídit dům či byt a neprohloupit, vám poradí designéři Marek Povolný a Martina Pištěláková.

Než realitnímu makléři kývnete, přečtěte si následující tipy, které ulehčí nákup nemovitosti a připraví vás na možná rizika. Jak upozorňuje Martina Pištěláková, dům není místo, které si kupujete na měsíc. Domov je místo, kde se musíte cítit dobře a které vám má přinášet radost!

Rozmyslete si, zda chcete novostavbu, nebo starší dům

Novostavbu většinou dostaneme připravenou knastěhování, u starších domů nás čeká rekonstrukce. Může být i náročnější, je potřeba pracovat sjiž existujícím prostorem, ve kterém nás mohou čekat nepříjemná překvapení. Náklady na rekonstrukci rostou, prakticky nikdy se nevejdeme do plánované částky.

Jak zjistit, že vám dům nespadne na hlavu

  1. Přizvěte si na prohlídku architekta nebo stavaře
  2. Neřešte jen to, jak dům působí a vypadá
  3. Zkontrolujte vlhkost, pozornost věnujte zejména okolí oken a dveří
  4. Dopředu přemýšlejte, kolik zhruba bude potřeba investovat do rekonstrukce (a počítejte, že to bude víc)

Nespěchejte!

Rychlé rozhodování nemá smysl. Vybírání nemovitosti může trvat i měsíce, než najdete tu, která vám vyhovuje. Nedělejte zbytečné kompromisy.

Věnujte pozornost slunci

Zjistěte si, na jaké světové strany jsou orientované jednotlivé místnosti. Podle Marka Povolného je ideální situací mít…

obývák na jih

ložnici na východ

… chodby a pracovnu na sever

dětské pokoje na východ či západ

Uvědomte si, že okny orientovanými na sever moc světla nedostanete. Sluneční paprsky hrají důležitou roli vtom, jak spokojeně či nešťastně se vbytě cítíme.

Vyžádejte si plány nemovitosti

Je to důležité, abyste měli představu, co se kde nachází po technické stránce.

Prověřte si původního majitele

Pokud kupujete starší nemovitost, prověřte si původního majitele. Často se stává, že sdomem „koupíte“ i spor o předzahrádku nebo třeba příjezdovou cestu!

Projděte si okolí domu

Zjistěte, jaké jsou vblízkosti nemovitosti obchody, restaurace, místa ksetkávání a také kde se dá parkovat.

Zjistěte si, kde se bude stavět

Zajímejte se o stavební plány vokolí nemovitosti, aby vám brzy vedle domu nevyrostla výšková budova, která zakryje výhled…

Najděte si spoje MHD

Dojíždění totiž může být otrava a žrout času. Zjistěte si, kde jsou nejbližší zastávky, jestli vám kdomu jezdí autobus, tramvaj nebo musíte jít pěšky daleko na metro atd.

Nedávejte najevo nadšení

Nákup a prodej nemovitostí je byznys. Rozhodně nedávejte najevo, jak moc se vám dům líbí, naznačte, že víte o více nemovitostech, ze kterých vybíráte.

Popřemýšlejte o platbě

Ideálním řešením je koupit nemovitost zúspor, to se ale poštěstí málokomu. U hypotéky je aktuálně potřeba mít našetřeno nejméně 10 procent ceny nemovitosti, ideální je ale ušetřit více. Možností je také zařídit si stavební spoření, abyste si vbudoucnu mohli dům snáze koupit.

Nikdy nepřebírejte nemovitost sami

Vždy si kpředávání někoho přizvěte (můžete i specializovanou firmu), abyste případně mohli ihned řešit reklamace. Víc očí víc vidí. Někdo jiný si může všimnout závady, na kterou jste vy sami nepřišli. Vždy při předání novostavby vytvořte zápis, co všechno se ještě musí dodělat nebo doupravit!

Takhle jsme v Jak se staví sen postavili celý dům! Mrkněte na reportáž, kterou vás provede Marek Povolný:

Další tipy a triky našich designérů:


Přečtěte si také