Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak vybrat židli, když musíte sedět celý den

Nejlepší by bylo změnit zaměstnání, dnes se ale sedí skoro všude.
Vydáno: 03.06.2015
Záda ho asi nebolí
Autor: Thinkstock Záda ho asi nebolí
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nesprávné sezení u stolu při práci na počítači je již dlouhodobě spojováno s řadou zdravotních potíží, jako je zhoršený zrak, chronická bolest zad, ale i záněty šlach a častější výskyt křečových žil. Pro snížení rizik, která od špatného sezení při práci hrozí, se doporučuje více pohybu a využití správných ergonomických pomůcek.

Obecný názor odborníků je, že za většinou zdravotních potíží může nesprávné sezení, případně nesprávná židle, špatné nastavení té, kterou používáme, nebo nevhodné nastavení monitoru. Správné sezení naopak snižuje riziko bolestí zad a zlepšuje krevní oběh. Pokud chcete pro své zdraví něco udělat a koupit si ergonomickou židli, musí mít několik vlastností, podle kterých poznáte, jestli splňuje žádoucí zdravotní podmínky.

Sedíte takto?  Foto:

Správná židle musí:

1. Opěrka hlavy – při běžné práci ji sice moc nevyužíváme, ale je důležitá pro úlevu krční páteře a pomáhá nést váhu hlavy.

2. Opěrka zad – je jedna z nejdůležitějších součástí pro správné sezení. Má poskytovat oporu především bederní páteři a zabraňovat jejímu prohýbání. Opěrka zad by měla umožňovat posunutí vpřed a vzad a měla by mít výškové nastavení.

3. Opěrky pro ruce – jsou nepostradatelnou součástí židle při dlouhém sezení. Díky nim se vyhneme nadměrné únavě a zbytečné námaze rukou. Je důležité výškové nastavení, aby poskytovaly úlevu nejen pažím, ale také šíji a ramenům. Opěrky by neměly být příliš tvrdé, aby nezpůsobily otlaky.

4. Sedák – výška sedáku by měla být nastavitelná a nejlépe mít i možnost posunu dopředu a dozadu.

5. Kolečka – měla by se snadno otáčet. Velikost a tvar koleček se vybírá podle typu podlahy.

Člověk by měl při popojíždění a otáčení vynaložit méně úsilí, což šetří zádové, krční a šíjové svaly.

„Židle nebo křeslo by mělo být vybíráno podle postavy člověka, podle jeho váhy a výšky. Samozřejmě za tyto vlastnosti si připlatíte. Příliš nízká cena židle nebo křesla je podezřelá. Proto se nebojte a vyžádejte si u svého prodejce certifikaci,“ říká Blanka Pinkavová ze společnosti PAPERA.

Důležité je také hlídat si adekvátní pohyb během dne. Pomůže i pětiminutová přestávka každou hodinu, kdy se můžete projít po kanceláři, nebo procházka parkem v době oběda. Dále odborníci doporučují používání ergonomických podložek pod myš, které ještě více uleví namáhanému zápěstí, stejně tak jako průběžné kontroly nastavení židle, která ztrácí svou funkčnost, pokud není dobře využívaná.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Řeešení problému dnešní doby, kdy řada lidí po většinu dne sedí?

Má jen dvě nohy. Díky tomu vás tahle židle zbaví bolavých zad

Správné sezení

Základní pravidla správného sezení aneb Zařizujeme pracovnu

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama