Koupelny

22. října 2018 11:15

Tereza Javorová

Přírodní vůně a méně plastu: Vybavte si koupelnu v ekologickém stylu!

První, co napadne zřejmě každého, je šetřit vodou. Existují ale i další, mnohem příjemnější cesty k ekologické koupelně! Pomáhat životnímu prostředí totiž nemusí být synonymem k omezování se. Přírodní produkty jsou nejen v mnoha ohledech úspornější, navíc ale (alespoň částečně) odlehčíte vašemu tělu od neustálého kontaktu s nejrůznějšími chemickými látkami, kterých všichni máme v koupelně nespočet. Ať už jde o čisticí prostředky, nebo kosmetiku!

Eko úklid

Možná o tom ani nevíte, ale doma zcela jistě máte hned několik ingrediencí, které vám pomohou koupelnu vycídit stejně efektivně, jako ty nejsilnější chemikálie. Mezi hlavní pomocníky patří zejména citron, ale třeba i jedlá soda, kterou můžete použít na čištění záchodové mísy. Nebo zkuste namočit hadřík do octa a přes noc jím obalit kohoutky umyvadla a vany. Uvidíte, jak se ráno budou lesknout! A pokud vám ocet zrovna nevoní, vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu! Do rozprašovače s vodou stačí přidat několik kapek esenciálního oleje z levandule, borovice nebo energizující lemongrass.

Přírodní odličování

Malujete se každý den? Pak se i každý den musíte odličovat! Většina žen používá klasické jednorázové odličovací tampóny, existují ale mnohem ekologičtější alternativy! Jednou z nich jsou polyesterové žínky, které mají i další výhodu – k jejich používání nepotřebujete vůbec žádný prostředek! Stačí je namočit v teplé vodě, vyždímat a přiložit na oblasti kolem očí. Po chvilce make-up povolí a vy už pak jen veškeré nečistoty lehkými pohyby setřete dolů nebo do stran. Látkovou žínku následně vyperete a je připravena k dalšímu použití! Oblíbenou a navíc 100% přírodní možností je pak mořská houba. U této varianty budete sice potřebovat odličovací přípravek, ale speciálně pro dámy, které preferují výraznější líčení, může být tato varianta příjemnější. Na závěr jen nezapomeňte houbu důkladně vymýt a nechat pořádně vyschnout.

Domácí pleťové masky

Pleť máte krásně vyčištěnou, přichází čas na relaxaci! V obchodech můžete samozřejmě sehnat celou škálu pleťových masek, ty domácí ale mají hned několik výhod! V první řadě nejsou balené v plastu. Navíc si můžete být jisté, že v nich nenajdete zbytečné konzervanty a nejrůznější chemické přísady. Vyjdou vás samozřejmě o poznání levněji a jako bonus si je můžete upravit na míru vašim potřebám! Existuje nespočet alternativ. V některých je hlavní přísadou med, v jiných káva, další obsahují jogurt. Zkuste například rozmixovat půlku zralého avokáda s půlkou banánu a přidat lžíci olivového oleje. Tahle jednoduchá smývatelná maska dodá vaší pleti pružnost a hydratuje kůži vysušenou podzimními mrazíky.

Zero waste zubní kartáček

Jak často měníte zubní kartáčky? Zubaři doporučují pořídit nový každé tři měsíce. A pokud během roku onemocníte, měli byste následně také pořídit nový. Z toho vyplývá, že každá rodina ročně vyhodí pěknou řádku těchto plastových pomocníků. Přitom je tu alternativa! Dřevěné zubní kartáčky už jsou relativně rozšířenou položkou na českém trhu a mají hned několik výhod. Jejich tělo je vyrobeno z bambusového dřeva, které v porovnání s plastem nepřejímá pachy, neflekatí a navíc oproti klasickému dřevu vydrží daleko více, takže se nemusíte bát, že vám ve vlhké koupelně do týdne shnije. A když přijde čas na pravidelnou čtvrtletní výměnu, stačí jen ulomit vysloužilému kartáčku hlavu (která patří do koše) a zbytek můžete nechat třeba rozložit na kompostu.

Bylinná koupel

Další možností, jak se v koupelně zbavit přebytečných plastů, je – nikterak překvapivě – přestat kupovat věci balené v plastu! Zejména sprchové gely, které používáme každý den, jsou de facto úplně zbytečné! Můžete je nahradit tuhými mýdly, které vám navíc v mnoha obchodech zaměřených na přírodní kosmetiku zabalí do pytlíčku z recyklovaného papíru. Rozhodně ale nejde o sebeobětování! Přírodní mýdla nádherně voní a na rozdíl od uměle syntetizovaných gelů si můžete být jistí, že při výrobě pevných mýdel byl použito minimum umělých látek. Otázkou tak už jen zůstává, jestli vám víc voní okurka, bambucké máslo nebo exotické kiwi.

Sdílejte článek

Přečtěte si také