Koupelny

6. května 2019 14:00

Andrea Vránová

Rakovina prsu a deodoranty: Nekupujte chemii, vyrobte si přírodní deodorant podle těchto 3 receptů

Debata nad karcinogenností deodorantů a antiperspirantů stále pokračuje. Dosud neexistuje výzkum, který by přímou souvislost odhalil. Řada jiných výzkumů však přinesla relevantní důkazy, že obezřetnost u konvenčních přípravků je na místě. S většinou přírodních deodorantů ale se zdravím hazardovat nebudete. Víte, jak si poradit s pachem a potem ekologicky a zdravě? A proč se vyhnout konvenčním antiperspirantům a deodorantům?

Chemie! Chemie!

Tak si všechny provinilce postavme hezky do řady. Tohle jsou látky obsažené v kosmetice i mnohých deodorantech a antiperspirantech, které nás mohou ohrozit.

Parabeny

Pro výrobce drogerie a kosmetiky miláčci, kteří zakonzervují přípravek na dlouhou dobu. Výzkumníci ale nad nimi varovně zdvihají prst. Podezírají je z narušování hormonální činnosti v těle a rozvoje rakoviny prsu.

Parabeny napodobují činnost estrogenu. V prsu najdeme tkáň, která na tento hormon odpovídá velmi citlivě. A protože se prsní nádory často šíří z vnější oblasti prsou, antiperspiranty a deodoranty se nacházejí v nezáviděníhodném postavení. Na studii odhalující přímý vliv parabenů na vznik nebo rozvoj rakoviny se ale stále čeká.

Ftaláty

Vážené látky v deodorantech. Alespoň pro jejich výrobce. Pomáhají obsaženým látkám a vůním přilnout k pokožce a udržet se na ní. Problém ale je, že ovlivňují produkci a způsob využití mužského (i ženského) hormonu testosteronu. Výzkumy poukázaly na jejich potenciální zhoubný dopad na rozmnožovací schopnost u mužů. Zároveň ohrožují zdravý vývoj ještě nenarozeného dítěte. Ftaláty se také podezírají ze snižování IQ a z odolnosti vůči astmatu.

Triclosan

Likviduje bakterie. Uctívají ho tedy výrobci kosmetiky, u které je to žádoucí, jako jsou třeba přípravky na akné či antibakteriální gely na ruce. Anebo inkriminované deodoranty a antiperspiranty.

Proč? Není to pot, na kterým krčíme nosy. Nepříjemný pach vzniká po kontaktu pachu s bakteriemi. Cílem výrobců je tedy tyto organismy vymýtit. A na tuhle špinavou práci nasazují triclosan.

Co na tuto látku říkají vědci? Spojují ho s nezvyklou hormonální aktivitou a s vlivem na mikrobiální osídlení lidského těla. Zároveň existují důkazy o negativním vlivu triclosanu na funkci štítné žlázy u obojživelníků a ryb. Což je zásadní informace pro náš mozek. A hlavně jeho rozvoj.

Hliník

Kontroverzní látka obsažená ve většině drogerijních antiperspirantů a deodorantů. I u těch se štítkem „přírodní“. Pro vysvětlení malý úvod do chemie – rozlišujeme syntetické a přírodní hliníkové soli. Syntetické se na obalech schovávají pod názvy jako Aluminum Chloride, Aluminum Chlorohydrate či Aluminum Citrate. Přírodními hliníkovými solemi se holedbají především výrobci deo krystalů. Nejčastěji používaná je Potassium Alum (kamenec draselný). Na obalu deo krystalu také můžete objevit termín Ammonium Alum (kamenec amonný). Ten se však líhne z umělého prostředí.

Při hledání ekologické a zdravé alternativy konvenčního deodorantu na vás jistojistě vyskočí právě deo krystal. Firmy, které deo krystaly rodí, uctívají tyto alternativy klasických deodorantů pro velikost molekul hliníku. Na rozdíl od těch syntetických jsou prý natolik velké, že neprostoupí pokožku podpaží. Nevsáknou se tedy do těla a nemůžou mu tedy ani škodit.

Jiné zdroje ale poukazují na zajímavý fakt – zatímco přírodní hliníkové soli možná neproniknou skrze póry, na rozdíl od syntetických (vyjma Aluminium Chlorohydrate) se rozpouštějí ve vodě. Rozpadají se tedy na menší částečky. Pidi hliník se tak v pohodě sklouzne pod kůži. Mimochodem, deo krystal je před aplikací třeba navlhčit. Jsme doma.

Dle některých výzkumů může hliník pronikat do těla a způsobovat v něm hormonální změny (do parády si bere zejména estrogen). Jak jsme již zmiňovali u parabenů, estrogen může ovlivňovat vývoj rakoviny prsu. Ale opět tu chybí relevantní vědecké podklady.

Plastový obal

Netřeba rozvádět. Plast se v přírodě rozkládá stovky let. Je známo, že ze všeho, co končí ve žlutém kontejneru, se zrecykluje jen okolo 14 procent. A jako by to nestačilo, obaly od deodorantů nepatří ani do žlutého kontejneru. Kvůli znečištění.

Snížit množství plastového odpadu můžete i díky dalším tipům od autorky:

Parfemace

Vrcholek ledovce, ale počítá se. Pokud se toužíte obrátit ke zdravému životnímu stylu, buďte důslední. Umělé vůně vám nedají vůbec nic. Jen nepříjemný pocit, že vaše pokožka i nos vstřebávají další chemikálie.

Boj s potem ekologicky a zdravě

Ponaučení z předchozích odstavců zní: I to, co se vyskytuje v přírodě, nemusí být automaticky zdravé. Přítomnost deo krystalů v této kategorii necháme na rozhodnutí každého z vás.

I když jsou ale některé kontroverzní látky (zmíněné výše) jen potenciálně nebezpečné, řada z nás jistě dá raději přednost něčemu, co jeho zdraví neškodí ani teoreticky.

A co to tedy je? Například přírodní deodoranty využívající účinků jedlé sody. Ta je velmi alkalická a neutralizuje kyselinotvorné pochody v našem těle. Bravurně pohlcuje pachy, a je tedy adeptem na složku v deodorantech číslo jedna.

Mějte však na paměti, že pokud vaše podpaží po aplikaci takového deodorantu zčervenají, osypou se nebo extrémně vysuší, okamžitě s používáním přestaňte. Jedlá soda je boží. Ale pro někoho zkrátka moc drsná.

Vyzkoušejte jiný přírodní deodorant, ať už koupený, nebo vlastnoručně vyrobený. Při koupi hleďte na obal – papírové a skleněné hrají ekologickou první ligu. Tedy pardon, druhou. Samozřejmě je předhánějí deodoranty a antiperspiranty stáčené či se zálohovaným obalem. Takové koupíte třeba v pražském Nebalenu a Bezobalu. Na trhu už seženete i přírodní deo spreje.

Takový rozprašovač i tuhý deodorant si můžete jednoduše vyrobit doma. A to láká. Protože domácí výroba spolkne nejméně peněz a zajistí stoprocentní kontrolu nad složením.

1. Deo sprej z hluchavek

Ingredience

  1. 5 g yzopu lékařského (sušený)
  2. 100 ml bílého vína
  3. ocet
  4. éterický olej

Postup

Nasypeme yzop do vína a necháme ho přes noc pořádně vymáchat. Víno přecedíme, vmícháme lžíci octa a pár kapek oblíbeného éterického oleje. Roztokem naplníme rozprašovat a můžeme začít testovat. Sušený yzop brojí proti potu. A navzdory přítomnosti olejů nezanechává tento deo sprej na oblečení skvrny.

2. Tuhý deodorant podle Lauren Singer

(blog Trash is for Tossers)

Ingredience

  1. 2 lžíce kořenového škrobu
  2. lžíce jedlé sody
  3. lžíce kokosového oleje
  4. lžíce bambuckého másla
  5. 5 až 10 kapek éterického oleje s vůní citronové trávy

Postup

Smícháme všechny ingredience (kromě esenciálního oleje) a necháme rozpustit na vodní lázni. Vmícháme 5 až 10 kapek éterického oleje. Přelijeme do malé skleničky s víčkem, necháme vychladnout a dáme deodorant na 20 minut ztuhnout. Aplikujeme suchými a čistými prsty.

3. Deo sprej s himalájskou solí podle Kathryn Kellog

(blog Going Zero Waste)

Ingredience

  1. 60 ml vody
  2. lžička jedlé sody
  3. lžička růžové himalájské soli

Postup

Vodu přivedeme k varu, necháme probublávat 5 minut, stáhneme z ohně a zatepla vmícháme sodu a sůl. Směs přelijeme do rozprašovače.

Nebojte se malých hrudek – soda se solí se ve vodě úplně nerozpustí. Před každou aplikací deo rozprašovače ho jen protřepejte. Pro vůni můžete přidat 2 až 3 kapky éterického oleje.


Přečtěte si také