Kuchyně

11. července 2019 14:00

Andrea Vránová

9 důvodů, proč být veganem: Ušetříte vodu, neztloustnete a zachráníte 200 zvířat ročně

Herečka Natalie Portman, bývalý americký prezident Bill Clinton, modelka Gisele Bündchen. Všechny tyto slavné tváře holdují rostlinné stravě, tedy veganství. Proč? Shodují se v tom, že se tak cítí zdravější a mají víc energie. Veganství je zároveň snad nejekologičtější formou stravování – ušetří tisíce hektolitrů vody, hektary lesů a tisíce nevinných tvorů. Přinášíme silné devatero, proč se stát veganem.

Ušetříte tisíce hektolitrů vody

Půl kila hovězího vysaje z vodní zásobárny naší planety zhruba 9 tisíc litrů vody. Závratné číslo, že? Stejné množství tofu spolkne jenom něco okolo tisíce litrů. S každým tofu na talíři místo hovězího tak ušetříte planetě Zemi asi 8 tisíc litrů vody. Vegani vodu milují – ročně pomůže každý z nich uspořit 830 tisíc litrů vody! Neznamená to ale, že byste měli jíst jako náhradu za maso jen tofu. To by vám na zdraví také nepřidalo. Je potřeba mít vyvážený jídelníček a bílkoviny, které běžně přijímáme zmasa, můžeme nahradit luštěninami.

Pomůžete zachránit „plíce planety“

Dobytek musí být z něčeho živ. To něco se musí někde vypěstovat. A protože to většinou bývá kukuřice a plodiny, zaberou opravdu hodně velký kus pevniny.

Podle organizace PETA ubrání každý vegan pro matičku Zemi dvacetinásobek panenské plochy. Ve Spojených státech zabírají pole s budoucím krmivem dobytka až čtrnáctkrát větší plochu než pole s rostlinami, které může přímo konzumovat člověk.

Na lidskou slabost pro maso doplatily už i „plíce naší planety“ – Amazonský prales. Více než 90 procent divočiny lehlo na úkor pastvin.

Ochráníte domovy zvířat

S rozpínáním polí mizí možnosti, kde mohou zvířata vybudovat svůj domov. Chybí útočiště pro ptáky. S přechodem na rostlinnou stravu pomůžete zachovat bujarý život v místech, nad nimiž si byznysmeni v potravinářském průmyslu mnou ruce. Krajina tak neutichne.

Budete dýchat čerstvější vzduch

Představte si to ohromné stádo, které by vzniklo, kdyby se všechen dobytek na světě scuknul. A teď onen toxický hyper mrak, co se nad ním vznáší. Plyny, které dobytek vylučuje, prohlubují klimatickou změnu. Na oteplování Země nese živočišný průmysl větší vinu než celá doprava světa.

Ukážete, že máte city

Zvířata jsou tvorové. Stejně jako lidé si projevují city, rozmnožují se, starají se o svá mláďata. A velmi těžce nesou odloučení nebo nešetrné zacházení. Přitom je tenhle přístup například v mléčném průmyslu poměrně běžný.

Telata se odebírají kravám, aby jim nevypila mléko a mohli jsme si dosyta zavdat my. Krávy se jak o závod uměle oplodňují pro hyperprodukci mateřského (kravského) mléka. Nedostanou řádný oddych ani možnost sblížit se se svými mláďaty. A už zase rodí a teče z nich mléko. Není divu, že jsou po pár takových cyklech vyčerpané. A protože už mléčný kohoutek neteče, ale kape, nestojí za nic. Jdou na porážku.

Neetické zacházení se děje i ve vaječném průmyslu. Řada obchodních řetězců stále prodává trojková vajíčka. Slepice, která taková vajíčka snesla, žila v klecích na prostoru o velikosti papíru A4. Na tomhle pidi prostoru stráví celičký svůj život. Vyčerpávající život musí snášet, jestli se chtějí dožít zítřka.

Zhubnete

Vegani jsou podle organizace PETA o 9 kilo lehčí v průměru než masožravci. Jen o vizuální výhodu ale nejde – rostlinný jídelníček dovede zmírnit riziko rozvoje srdečních onemocnění, cukrovky, vysokého krevního tlaku i rakoviny. Tvrdí to americká Academy of Nutrition and Dietetics.

Na rostlinné stravě zároveň snížíte riziko otravy z jídla na minimum. Tento škaredý trůn totiž okupují právě dovážené živočišné produkty (platí pro USA).

Nebudete kličkovat mezi exkrementy

Ve Spojených státech mají živočišné výkaly větší hmotnost než lidské. K čemu je tento fakt? Jednoduše k uvědomění, že zvířat určených k přímé či nepřímé konzumaci je na planetě závratně mnoho. Stejně jako hnoje.

Z něj se mohou trousit do přírody viry a bakterie. A tím i do podzemních vod. Podle studií se ze zvířecích výkalů uvolňují do vzduchu chemikálie, které mohou člověku zatopit v oblasti imunitních, alergických, neurochemických i zánětlivých onemocnění.

Delfíni nebudou umírat

Proč bychom se neměli ládovat tuňáky, sardinkami a jim podobnými rybami? Kromě toho, že mrháme jinými životy, dovolujeme komerčním rybolovům zacházet podnikatelsky se všemi vodními tvory. Obří rybářské sítě si nevybírají. Zachytí všechno od žádoucích tresek, makrel i tuňáků po nevinné delfíny, žraloky i želvy.

Způsoby komerčních rybolovů by měly pobuřovat i z jiného důvodu. Do oceánu vypouští fekálie, antibiotika, parazity a cizokrajné vodní živočichy. Pod jejich vlivem se bortí i mořské korály.

Pochopíte zvířata

I zvířata mají duši, emoce, city a jistou inteligenční vyzrálost. Od lidské rasy se vlastně tolik neliší. Přechodem k veganství ušetříte nejméně 200 zvířat ročně. To je 200 bytostí každý rok.

Dovedete-li se podívat za chuťové pohárky i svoje ego, zjistíte, že se vám vědomí tolika utracených životů pro jednorázové lidské potěšení ani trochu nezamlouvá. Budete na zvířata nahlížet jako na lidi. A kdyby mělo ročně umřít tolik lidí, kolik sní masožravec zvířat, chuť by nejednoho jistě přešla. Přemýšlejte o tom.


Přečtěte si také