Bezinky bojují proti chřipce a nachlazení. Pomáhá bezinkový čaj, sirup i likér

Viry a bacily se v sychravých podzimních dnech začínají šířit jako o závod. A protože dozrávají zázračné bezinky, plody bezu černého, můžeme letos na vlastní kůži vyzkoušet jejich léčivé schopnosti a udělat si ze známých černých až černofialových bobulek přírodní léky, které jednak posilují imunitu, jednak pomáhají při kašli, rýmě, chřipce, ale i bolestech hlavy a kloubů.

Bez černý (Sambucus nigra) patří mezi nejznámější rostliny s léčivými schopnostmi. Na jaře můžeme využívat sílu jeho květů, potom listu a teď na podzim plodů čili černých bezinek. Dají se dobře sušit nebo zavařit, vyrobit z nich můžeme víno, sirup, šťávu, likér, omáčku nebo povidla a džemy.

Bez černý je u nás původní listnatý, bohatě větvený keř nebo strom, který hojně roste ve volné přírodě, ale můžeme ho pěstovat i na zahradě. Dorůstá do výšky tří až osmi metrů. Nejčastěji se s ním setkáme podél cest, na mezích, rumištích a jiných kamenitých místech. V době květu má bohaté a intenzivně vonící žlutobílé květy. Plodem černého bezu jsou až 6 mm velké, černo-fialové šťavnaté peckovice. Lidově se mu říká například bezinky, kosmatice, smradinky bzinčí, bzinky, baza, bazičky, kozičky či psí bez.

Kdy jsou bezinky

Lesklým kulovitým černým až černofialovým peckovicím se říká bezinky. Sbíráme je v době, když jsou úplně zralé. Plody, které po rozmačkání barví, dozrávají zhruba od konce srpna do poloviny listopadu

Jak sbírat bezinky

  • Při sběru všechny zelené, načervenalé a poškozené bobulky vyhodíme, na další zpracování si necháme pouze černé až černofialové, nepoškozené a zdravé.
  • Pro sběr platí, že bezinky musíme zpracovat co nejdříve po otrhání.
  • Syrové bezinky neochutnáváme. Nejsou jedovaté, ovšem mohou vyvolat nevolnost, jelikož mají silně projímavé účinky, které však tepelná úprava či sušení neutralizuje.

Jak bezinky správně usušit

  1. Dobře vyzrálé bezinky natrháme v celých trsech, které zavěsíme na vzdušné místo a necháme zaschnout.
  2. Pak musíme odstranit stopky, protože mohou nepříjemně ovlivnit výslednou chuť. Nejlépe je ze stopek otrháme vidličkou
  3. Otrhané bobulky sušíme v jedné vrstvě v pootevřené troubě při teplotě přibližně 50 °C.
  4. Dobře usušené bezinky dáme do plátěného pytlíku nebo papírového sáčku a uskladníme na suchém místě.

Bezinky pro ptáky

Natrháme si vždy jen tolik bezinek, kolik opravdu využijeme a zpracujeme. Ostatní plody necháme na keři ptákům. Rádi si na nich pochutnají a navíc díky svému složení jsou bezinky pro ptáky zdravou potravou.

Bezinky účinky

  • Bezinky obsahují hlavně vitaminy B a C organické kyseliny, třísloviny a karotenoidy.
  • Plně vyzrálý černý bez zejména posiluje obranyschopnost organismu a chrání nás před chorobami z nachlazení a chřipkou. Bezinky ale také výrazně pomáhají při propuknutí nemocí z nachlazení, protože mj. připívají k pocení a tlumí záněty dýchacích cest a uvolňují ucpané dutiny.
  • Podporují detoxikaci organismu a čistí játra i ledviny.
  • Působí mírně analgeticky, tiší bolesti nervového původu, osvědčily se při bolestech hlavy, a dokonce i migrénách, při bolestech trojklaného nervu, páteře či kloubů. Tlumí bolesti při artritidě.
  • Sušené bezinky, stejně jako plody borůvek, staví velice silné průjmy.

Jak zpracovat černý bez

Bezinkový čaj proti chřipce a nachlazení

Ingredience

  • 1 lžička sušených bezinek
  • 200 ml vroucí vody

Postup

Bezinky zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme a ihned vypijeme.

Užívání

Jako prevenci proti chřipce a nachlazení v sychravých podzimních dnech vypijeme toto množství čaje ráno a večer po jídle.

Bezinkový čaj proti bolesti

Ingredience

  • 1lžíce sušených bezinek
  • 350 ml vody

Postup

Bezinky zalijeme studenou vodou, necháme asi 10 minut stát, pak pomalu přivedeme k varu. Asi 20 minut povaříme, sejmeme a necháme vychladnout. Pak scedíme.

Užívání

Na utlumení bolestí vypijeme toto množství bezinkového odvaru denně rozdělené do tří dávek po zhruba 100 ml. Čaj můžeme zahřát.

Bezinkový sirup zastudena proti kašli

Ingredience

  • vyzrálé bezinky
  • 1 l vody na 1 kg očištěných bezinek
  • 1,4 kg cukru na 1 l bezinkové šťávy
  • oloupaná kůra z jednoho chemicky neošetřeného pomeranče

Postup

Oprané a okapané trsy bezinek vidličkou otrháme ze stopek a zvážíme. Potom rozmačkáme a zalijeme odměřeným množstvím studené vody a přidáme tence sloupnutou pomerančovou kůru. Zakryjeme a a necháme stát 36 až 48 hodin v chladu. Směs scedíme přes husté sítko nebo pláténko, bez mačkání necháme šťávu volně prokapat. Šťávu odměříme, přidáme odpovídající dávku cukru a necháme jej za občasného promíchání dřevěnou vařečkou rozpustit. Sirup naplníme zastudena do lahví a uskladníme nejlépe v lednici.

Užívání

Bezinkový sirup vyrobený zastudena užíváme proti kašli třikrát denně po 30 až 50 ml ve vodě nebo bylinkovém čaji.

Bezinkový likér s kořením

Ingredience

  • 2 kg bezinek
  • 1 kg cukru
  • 6 hřebíčků
  • 8 cm celé skořice
  • 1 badyán
  • 1 l slivovice nebo jiné ovocné pálenky

Postup

Bezinky propláchneme, zbavíme stopek, zalijeme 1 litrem studené vody, přidáme hřebíčky, badyán a skořici. Přivedeme pomalu k varu a asi 25 minut povaříme, občas promícháme. Necháme částečně vychladnout. Pak scedíme, bezinky dobře vymačkáme a do šťávy nasypeme cukr. Promícháme a povaříme, dokud se cukr nerozpustí. Sejmeme a necháme vychladnout, nejlépe přes noc. Nakonec přilijeme slivovici a likér přelijeme do menších lahví, uzavřeme a uložíme v chladu a temnu.

Užívání

Sladký bezinkový likér skvěle chutná, ale v malém množství (50 ml denně) je dobrý i jako lék při nachlazení, protože podporuje pocení.

Zdroje: bylinkyprovsechny.czcerny-bez.cz, Léčivé rostliny (Andrew Chevallier)


Přečtěte si také