Velikonoce

22. dubna 2019 08:00

Andrea Vránová

Žloutek, bílek, skořápky i blanky: Jak beze zbytku zpracovat velikonoční vaječnou úrodu?

Velikonoce, to je vaječný armagedon. Máte-li doma šikovného koledníčka, jistě se vzedmete pýchou. Co ale s armádou vykoledovaných vajec? A decilitry vaječného materiálu po vyfoukávací šichtě? V našem zásobníku tipů najdete využití pro vejce od skořápky po žloutek. Ať už je políbil var, nebo ne.

Štrádují si to vaše ratolesti do školy s vyfouknutými vejci a vy teď zíráte na tu invazi bílků a žloutků v lednici? Všechno spotřebujete, nebojte. Celá vejce vmíchejte do těsta na buchtu, koláč, nádivku či mazanec. Obalte v nich chleba pro francouzské toasty nebo si vyčarujte šup šup večeři známou jako „chleba ve vajíčku“. Míchaná vejce, vejce do skla nebo hemenex k snídani asi neurazí nikoho vyjma veganů. A nad míchanou úpravou bílků si bude pomlaskávat i váš pes nebo kočka.

Syrová vejce a krása

Netoužíte vystát u plotny důlek? Nesobecky pomyslete na sebe – dopřejte si zkrášlovací kúru. Syrová vejce naneste na navlhčené vlasy (můžete přidat trochu olivového oleje) a nechte 20 minut působit. Poté opláchněte studenou vodou a šamponem. Také pleť se po vejcích krásně probere. Existují žloutkové a bílkové masky, stačí jen trochu pročesat internet.

Vaječný bílek dovede také rozzářit kožené výrobky – rozetřete bílek pomocí hadříku na kůži a čistým (vlhkým) hadříkem plochu dočistěte. Bílek zaskočí i lepidlo, když je zrovna na dovolené. Udrží u sebe ale jen lehké předměty. Neočekávaný efekt má blanka mezi bílkem a skořápkou. Zmírní bolestivé projevy při popálení či pořezání.

Vařená vejce

Vidíte po Velikonočním pondělí vejce všude a bohužel vás nešálí zrak ani unavená mysl? Nadělejte z nich hody! Jděte do skotských vajec, vaječné pomazánky, plněných vajec, asijské polévky s vejcem, sekané, quiche, španělských tapas, sekané, vaječných kroket, rolády nebo si vejce nakrájejte jen tak na chleba s máslem. Vejce natvrdo vydrží po včasném uložení do chladu maximálně týden. Před konzumací ho ale pořádně prohlédněte a očichejte.

Přinesl váš koledník domů umělecký poklad, který by bylo hanba oloupat a vtlačit do úst? Ponechte si ho do příštích Velikonoc pro parádu. Nebojte, neknokautuje vás puch po vybalení z krabice… pokud necháte vajíčko několik měsíců dobře vyschnout na vzduchu. Obsah se scvrkne a vajíčko bude chrastit.

Z této „rumba koule“ budou jistě nadšené i vaše děti. Pro hudební účely ale doporučujeme použít méně okrasné vajíčko. Batolata ráda pokořují hranici doletu. A vykoledovaná vejce zpestří všední dopoledne s dětmi. Naučí se s nimi poznávat barvy, zasmějí se šišatému kutálení nebo se vžijí do Indiana Jonese při hledání schovaných vajíček. Máte vajec plné brýle a potřebujete si pročistit výhled? Darujte je. Senioři pohybující se na hranici chudoby či lidé bez domova je jistě ocení.

Skořápky

Jaká škoda by jich bylo v komunálním odpadu! Protože:

  1. Obohatí hlínu o vápník, takže vám rajčata nebudou tolik hnít (nadrcené nasypte na dno květináče)
  2. Postraší svými špičatými hranami slimáky
  3. Pomleté a sterilizované dodají slepicím vápník
  4. Vytvoří rozkošný květináč pro čerstvě zasazené semínko
  5. "Naočkují“ váš vermikompost vápníkem (skořápky hodně rozdrťte)
  6. Namleté a sterilizované pomůžou zastavit průjmové onemocnění u vašeho chlupáče
  7. Pohnojí vaše záhonky
  8. Nakopnou vápník ve vašem těle (skořápky sterilizujte, nechte oschnout, namelte na prášek a dávkujte dle doporučení lékaře)
  9. Z nich povstanou boží křídy pro děti (smíchejte 5 až 8 rozemletých skořápek, lžičku horké vody, lžičku mouky a případně potravinářské barvivo)
  10. S nimi okrášlíte nejen květináče (nahrubo nadrcené barevné skořápky upevníte např. lepicí pistolí)
  11. Posílí nehty (namleté vmíchejte do laku na nehty), zmírní vrásky (namleté a smíchané s vodou dejte do tvořítek na led a kostkou přejíždějte po tváři)
  12. Zabrání šednutí bílého prádla (vložte do pračky mušelínový sáček s roztříštěnými skořápkami a dvěma plátky citronu)
  13. Doplní ptákům vápník (skořápky sterilizujte, pomelte a nasypte trochu do krmítka),
  14. Sníží hořkost kávy, pokud v ní sterilizované skořápky povaříte

Další články autorky o ekologickém a zero waste bydlení:

Sdílejte článek
Štítky Velikonoce

Přečtěte si také