Bydlení

8. července 2011 11:08

Petr Souček

Ložnice

Ložnice

Nábytek, který slouží ke spaní, by měl mít minimálně lamelový rošt a kvalitní matraci, která se přizpůsobí vašemu tělu. Pro kvalitní spánek je rovněž důležitý materiál matrace a rozměr spací plochy. Ideální výška postele i s matrací je 45 - 55 cm, u starších osob by tato výška měla být ještě o něco vyšší.

Jednolůžko je typ postele, která je svými rozměry 80 - 120 cm určena jen pro jednu osobu. Lze ji doplňovat bočními i zadními čely. Může mít i úložný prostor. Jednolůžka mohou být i válendy, postele z masivu či patrové postele. Jsou vhodná do dětského pokoje, víkendových domů či místností pro hosty apod.

Standardní rozměr dvojlůžka je 180 x 200 cm. Pokud měříte více jak 180 cm, doporučujeme vybírat postel v prodloužených délkách - 210 a 220 cm.

Manželské postele

Dětské postele mají standardní rozměr lehací plochy optimálně 90x200 cm. Výhodná je postel s úložným prostorem, kam lze rychle a pohodlně zastlat lůžkoviny, uložit odložené hračky či sezónní oblečení.

Hlavní výhodou patrových postelí a paland, hlavně v menších bytech, je efektivní využití prostoru. Nevýhodou horního spaní může být o 1-2 °C vyšší teplota. Použití palandy podmiňuje světlá výška místnosti. Vzdálenost horního lůžka od stropu místnosti by měla umožnit pohodlné a bezpečné sezení dospělého.

Postele mohou být vyrobené z různých materiálů:

Čalouněné postele

Dřevěné postele patří mezi nejoblíbenější produkt posledních několika generací a stává se z něj velmi módní záležitost. Má svůj styl a atmosféru, je účelný a má svou tradici. Postele mají pevnou konstrukci s dlouhou životností. Povrchová úprava je lak nebo vosk.

Jemné linie a zajímavý povrch kovové postele působí velice elegantně. Velkou výhodou moderních kovových postelí je nízká hmotnost a jednoduchá údržba.

Kombinované postele jsou vyrobeny z kvalitních slitin kovů a dřeva.

Postele z lamina a dýhy – předností je výhodná cena.

Nafukovací postele nabízí rychlé, skladné a komfortní řešení zdravého a pohodového spaní vám i vašim hostům kdykoliv je potřeba. Lůžka poskytnou vašim zádům optimální podporu díky vzduchovému jádru a speciálnímu podpůrnému systému.

Rozkládací pohovky určené pro příležitostné spaní v současné době zastupují výrazně sofistikovanější rozklady určené pro trvalé spaní. Mají rošt a matraci a hodí se zejména do malých bytů. Ve složené variantě jsou na schované posteli většinou umístěné sedací polštáře, které svými vlastnostmi přesně odpovídají požadavkům zdravého sezení.

Postele s úložným prostorem nabízejí vysokou variabilitu přístupu do úložného prostoru. Jsou vyráběné ve variantách čelního i bočního výklopného roštu nebo šuplíku. U některých typů postelí s úložným prostorem lze umístit šuplík z přední strany postele.

Matrace z polyuretanové pěny mají různé stupně tvrdosti. Často jsou tvořeny jako sendvič se zpevněným středem nebo se středem z různých profilů, za účelem jejich provzdušnění. Kvalitní matrace mají navíc změkčenou část v oblasti ramen tzv. ramenní kolébku. Matrace bývají pěti až sedmi zónové, protože každá část těla vyžaduje jinou tuhost.

U pružinových matrací platí, že čím víc mají pružin, tím jsou kvalitnější. Taštičkové matrace mají větší množství pružin než „obyčejné“ pružinové, každá pružina je uložena v látkovém pouzdru - taštičce, díky níž matrace nevrže. Oba typy matrací mají povrch zpevněný ještě vrstvami různých materiálů, například kokosovým vláknem, ovčím rounem, latexem, polyuretanem atd.

Latexové matrace jsou pružné a mívají odlehčující otvory. Dodávají se tří, pěti i sedmi zónové. Výborně se přizpůsobují tvaru těla, jsou ideální pro polohovací rošty, mají dlouhou životnost. U těchto matrací nedochází k proležení.

Dřevěné laťové rošty zaručí provzdušnění matrace.

Na roštech z předpružených lamel je matrace při zatížení hodně stlačena, díky lamelovému roštu se více prohne a šetří se. Lamelový rošt napomáhá větší elastičnosti matrace a lepšímu přizpůsobení vašemu tělu.

Polohovací lamelový rošt oceníte při čtení nebo sledování televize. Unavené nohy nebo bolestivá páteř si odpočinou při nadzvednuté dolní části roštu.

U motorových polohovacích roštů odpadá manipulace s roštem a matrací při každé změně nastavení. Tuto výhodu ocení především dlouhodobě nemocní lidé.

Zdroj: www.kika.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také