Bydlení

11. září 2015 05:30

Klára Beščecová

Mladík si postavil solárně poháněnou věž, kterou ovládá mobilem

Skysphere je obytná věž, kterou byste nepřehlédli. Nachází se na Novém Zélandu a její majitel si ji vymyslel, postavil a nyní ji může kontrolovat díky mobilní aplikaci.

Mladý Novozélanďan Jono Williams už odmalička rád tvořil. Potřeba kreativního vyžití ho přivedla jednak k jeho současné profesi (živí se počítačovou grafikou, nyní navíc vlastní IT firmu) a zároveň ho přiměla vybudovat si tuto originální obytnou věž.

Moderní hi-tech věž postavená ze čtyř tun oceli je kompletně dílem Jona. Neobvyklou stavbu si totiž sám navrhl a ve svém volném čase také sestavil. Utratil za ni 75 tisíc dolarů, dvě třetiny z částky padly na materiál, a sám svému projektu věnoval 3 tisíce hodin práce.

Jedná se o desetimetrový ocelový sloup, na jehož špičce je umístěna obytná buňka s obvodem 14 metrů. Věž nabízí přímo úchvatný výhled kolem dokola, takže Jono ze svého příbytku nazvaného Skysphere vidí do všech světových stran. Tím si splnil jeden ze svých dětských snů.

Do interiéru se vstupuje po žebříku, který se nachází uvnitř ocelového sloupu. Jono původně uvažoval i o variantě s výtahem, z finančních důvodů ale prozatím zvolil levnější alternativu. Věž nechal umístit poblíž novozélandského města Linton, v jehož okolí je překrásná příroda. Právě z ní se chtěl Jono těšit.

Pozemek, kde byla věž vztyčena, není vzhledem ke vzdálenosti od města zasíťovaný. Aby majitel nezůstal ve svém novém odříznutý od elektřiny, nechal věž pohánět sluneční energií. Rozhodl se také propojit většinu svých elektrických zařízení s aplikací v chytrém telefonu. Díky nim může přes svůj mobil kontrolovat a řídit otevírání vchodových dveří, osvětlení či teplotu v lednici.

Interiér vybavil na míru. Uvnitř věže najdeme prostornou manželskou postel. Ve stropu je zabudované barevné LED osvětlení. Vrchní část ocelového sloupu nechal Jono prosklít, takže odtud může za jasných nocí pozorovat hvězdy. Co si ale nejvíc oblíbil samotným autor? „Nejradši mám chladicí box zabudovaný do sedací soupravy. Vejde se do něho 12 plechovek s pivem,“ přiznává Jono.

Své nově nabyté zkušenosti se Jono rozhodl zužitkovat i v dalším projektu, na kterém v současnosti pracuje společně se svými rodiči. Mělo by jít o další zcela soběstačný domek, jenž nebude napojen na elektrickou síť.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Nový Zéland sloup

Přečtěte si také