Bydlení

26. října 2016 12:55

Markéta Zídková

Nezavíráte záchod při splachování? Aneb 7 zvyků, kterými hýčkáte bakterie v koupelně

Koupelna je místo, kde se to hemží různými bakteriemi. Ale nezhoršujete jejich výskyt náhodou sami?

Není vaše koupelna zbytečně plná bakterií?

Každý má v koupelně své rituály. Při ranní i večerní hygieně jedeme na autopilota a jednáme pořád stejně – kartáček dáváme do kelímku, ručník na háček, make-up necháváme na umyvadle, abychom ho měli pořád po ruce... Jenomže některé tyto zvyky zhoršují výskyt bakterií a plísní v koupelně.

Začněte tím, že budete v koupelně pravidelně větrat. Ventilátor by měl běžet celou dobu, co si dopřáváte sprchu, a ještě 15 až 20 minut poté. Samozřejmě pokud máte v koupelně okno, je to ještě lepší. Také nechávejte dveře do této místnosti otevřené, aby vzduch mohl proudit. Podívejte se, jaké návyky ještě zvyšují výskyt bakterií.

Nezavíráte víko toalety, když splachujete

Podle průzkumů více než 60 procent lidí nedodržuje tento velice důležitý hygienický návyk. A to je velký problém – pokud ponecháte při splachování víko otevřené, voda a další nečistoty z toalety mohou odletovat přes celou místnost, přesněji do vzdálenosti asi dvou metrů od záchodu. Tuto skutečnost poprvé popsal odborník Charles Gerba a jeho tvrzení bylo následně prokázáno dalšími výzkumy. Doktor Gerba a jeho tým zjistili, že bakterie ve vzduchu přetrvávají tak dlouho, dokud se neusadí jako špinavý film v celé místnosti. Takže byste se vy i další členové domácnosti měli naučit víko přiklápět. Zajímavé je, že i podle učení feng shui bychom záchod měli zavírat.

Schováváte kartáček na zuby

Kde máte uložený svůj kartáček na zuby? Možná si myslíte, že ukládání kartáčku do lékárničky nebo do skříňky nad umyvadlem je chytrý způsob, jak zabránit tomu, aby se na kartáček dostávaly bakterie a další nečistoty z ovzduší. Opak je ale pravdou. Když je kartáček uložen v prostoru, kde neproudí vzduch, nemůže mezi jednotlivými používáními vysychat, a tak se vytváří ideální prostředí pro růst bakterií. Americká asociace zubařů doporučuje ukládání zubních kartáčků ve svislé poloze. Kartáčky by se také neměly navzájem dotýkat, aby nedocházelo k jejich vzájemné kontaminaci.

Necháváte make-up a potřeby k líčení na umyvadle

Vše, co si dáváte na obličej, by mělo být uklizené tak, aby nedocházelo ke kontaminaci bakteriemi. Tento krok je obzvlášť důležitý, pokud máte toaletu a koupelnu v jedné místnosti. Navíc pokud budou vaše potřeby k líčení ve vlhku koupelny, opět se zde vytváří skvělé místo pro růst bakterií. Své věci si ukládejte do šuplíku, nemáte-li ho, pořiďte si pěknou krabičku a vše dávejte do ní. V pravidelných intervalech pak vymývejte štětce, kartáče a houbičky a vyhazujte líčidla, jakmile jim projde datum spotřeby.

Používáte houbu na mytí příliš dlouho

Je nám jasné, že kvalitní mycí houba něco stojí. Jenomže bakterie milují tyto nadýchané měkké obláčky, které používáme k nanášení mýdla a masírování pokožky. Proto byste je neměli používat déle než tři až čtyři týdny. A pokud je to pro vás příliš krátká doba, alespoň je pravidelně promývejte čistou vodou a nechte je vyschnout v proudícím vzduchu.

Necháváte ručníky schnout na háčcích

Z hlediska hygieny je nejlepší prát ručníky po každém třetím použití, jenomže to nikdo nedělá, protože bychom se nedoplatili za vodu a elektřinu. Pokud si to tedy ani vy nemůžete dovolit, alespoň nenechávejte ručníky schnout na háčcích v koupelně. Po každém utření je po celé šířce roztáhněte a nechte je vyschnout na vzduchu. V opačném případě riskujete na ručníku růst bakterií a plísní, které si při dalším utření nanesete na tělo.

Nečistíte sprchový závěs

Podle průzkumů více než 40 procent lidí při běžném úklidu domácnosti vynechává sprchový závěs a jen málo z nich ho vyčistí aspoň občas. Přitom tento kus látky je přímo ideální jako ložisko plísní. Většinu sprchových závěsů lze hodit do pračky a jednou za čas vyprat. A ty levné, které vyprat nelze, stačí po sprchování nechat zatažené (ne nahrnuté na jednu stranu), aby kolem nich mohl proudit vzduch a závěsy tak uschly.

Používáte v koupelně mobil

Prohlížíte si Instagram, Facebook nebo si zahrajete několik kol Candy Crush ságy, zatímco sedíte na toaletě? Pak jste na tom stejně jako 44 procent českých respondentů, vyplývá to z průzkumu, který si nechal vypracovat jeden mobilní operátor. Musíme vám ale říct, že vše, co si vezmete na záchod, je kontaminováno bakteriemi ze vzduchu nebo při splachování. A i když si po použití toalety umyjete ruce, telefon jistě nedezinfikujete. Bakterie na něm zůstanou i poté, co ho při telefonování přiložíte k obličeji.

A pokud si telefon berete do koupelny, měli byste vědět, že používání mobilu v prostředí s relativně vysokou vlhkostí, tedy například v koupelně, vede k oxidaci, která se vytvoří v telefonu na povrchu systémové desky, ale i na a pod součástkami. Mobil pak přestává správně fungovat, ale prodejce vám nemusí uznat záruku.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky hygiena

Přečtěte si také