Bydlení

14. února 2020 06:00

Iva Kropáčková

10 věcí, které máte doma odporně špinavé, i když pravidelně uklízíte!

Jak je to dlouho, co jste čistili filtr či těsnění u pračky, mikrovlnku, hřeben nebo kelímek na kartáčky? Už to bude nějaký čas. Jenže právě tahle místa jsou ta nejšpinavější v domácnosti. Co dalšího je na černé listině?

Jsou místa a věci v domácnosti, která obvykle není v našich silách pravidelně a často uklízet, vymývat, otírat či dezinfikovat. Ani to není většinou nutné. Určité množství bakterií je vhodné si doma „pěstovat“ kvůli imunitě. Čas od času si ale kontrolu a péči zaslouží i následující zařízení, protože prach, mastnota, zbytky jídel či velká vlhkost umí dříve či později na nich nadělat pěknou paseku.

1. Filtry spotřebičů

Stejně jako je třeba vyčistit či vyměnit filtry u auta, je vhodné to dělat i v případě filtrů spotřebičů, jako je pračka, myčka, ale také vysavač či digestoř. Filtry mají za úkol zadržovat nečistoty, které na nich ulpívají a za určitou dobu mohou právě proto začít nevábně „vonět“ – především kvůli přemnoženým bakteriím a plísním, které pak dýchají členové domácnosti a mohou jim způsobovat zdravotní potíže. Jak vypadá filtr u vašeho vysavače nebo pračky? Možná budete nemile překvapeni.

Motorový filtr u vysavače je vhodné měnit zhruba s každým pátým novým sáčkem, HEPA filtr pak obvykle jednou za rok, záleží na tom, jak často a jaký „nepořádek“ luxujete. Podnětem k výměně tak může být i kontrolní pohled na filtr – pokud je tmavě šedý až černý, případně poškozený, je výměna nutná.

Filtr u pračky či myčky výrobci doporučují čistit ideálně dvakrát ročně.

2. Těsnění a dávkovač u pračky

V případě automatky jsou ještě další místa, která jsou náchylná pro postupné zanášení špínou z prádla a zbytky pracích prášků. Je to těsnicí guma u dvířek a dávkovač na prací prostředky. Kromě plísní se tady může usazovat i vodní kámen. Pravděpodobně po každém praní necháváte dvířka pootevřená, aby pračka „vyschla“. To je ideální. Nicméně pokud jde o těsnicí gumu, je vhodné jí trošku pomoci, ideálně po každém praní ji vytřít hadříkem a odstranit případné nečistoty, které v ní zůstanou. Nezapomeňte ani na nádržku, tu je vhodné také nechat vyschnout. Ale i přesto se v ní postupem času mohou množit plísně na zbytcích prášku či aviváže. Zhruba jednou za měsíc ji proto zkontrolujte a propláchněte pod proudem vody. V případě větších nečistot pomůže hadřík s octem, párátko či starší kartáček na zuby.

3. Trouba/mikrovlnka

Černá černota. Možná se dá právě teď takhle popsat vnitřek vaší trouby. Nepřeháníme, prostě se to stává, pokud ji často používáte a zapomenete ji vytřít, když se něčím znečistí a celkově se vám do mytí trouby nechce. Obvykle sice stačí omýt vnitřek trouby tak 4krát do roka, to by ale po každém pečení musela zůstat bez znečištění. Zkuste si přejet po stěnách trouby či roštu vlhkým hadříkem. Zůstal čistý? Pokud ne, raději se co nejdřív pusťte do úklidu. Ani na připečenou špínu navíc není nutné sáhnout po drsné chemii. Více v článku Jednoduchý způsob, jak vyčistit troubu. Za pár korun a bez chemie

Také uvnitř mikrovlnky to po pár dnech nemusí vypadat úplně vábně, zvlášť pokud nemáte kontrolu nad tím, co kdo a jak v ní ohřívá. A vyprsknuté zbytky mastnoty či drobky se připékají a připékají. I v tomto stavulze mikrovlnku vyčistit velmi jednoduše, jen pomocí vody a hadru. Pokud používáte kryt při ohřívání jídel, také vypadá po několika ohřevech nevábně a volá po vodě se saponátem.

4. Knoflíky na sporáku

Zkuste se podívat zblízka na knoflíky u sporáku. Jestli jsou krásně čisté, pak jste úžasní. Nicméně často naopak moc čistě nevypadají. Kolikrát s nimi otočíme při vaření nejen masnýma rukama, zároveň to z hrnců prská všude kolem. A ještě k tomu se na ně práší. A i když po vaření umyjeme varnou desku či plotny, stejně jako automaticky dřez či pracovní desku, na knoflíky u sporáku často zapomínáme. Díky tomu všemu se knoflíky zanedlouho pokryjí lepkavou vrstvou, která opravdu nevypadá moc hezky.

5. Rohy oken

Zvlášť je-li v interiéru větší vlhko nebo se po ránu nevyvětrá, může se držet vlhkost v rozích oken. Po určité době začne prach, který také v těchto místech málokdo pravidelně otírá, plesnivět. Občas se dostane i na gumu mezi sklem a rámem okna.

6. Odpadkový koš

Pravidelně ho vynášíme, ale ne vždy se nám chce ho pokaždé umýt. Zvlášť když většinou používáme pytle na odpadky, které zdánlivě oddělí jeho špinavý obsah od nádoby. Občas se ale stane, že zbytky skrz igelit do koše protečou a postupně začnou na jeho povrchu hnít a plesnivět. Koš je proto vhodné vymýt nejpozději po viditelném znečištění nebo když začne zapáchat.

7. Sprchový závěs/dvířka sprchového koutu

A zase ta plíseň nebo „slizký“ narůžovělý povlak. Nenápadně může začít pokrývat i závěs u vany nebo záhyby v dolní části sprchového koutu, pokud je nenecháváte pravidelně vyschnout nebo neutíráte do sucha po každém mytí. Standardní by měla být alespoň jednou za dva týdny důkladná očistná procedura nejen vany či vaničky u sprcháče (tady lepší i častěji), ale i jejich příslušenství.

8. Kalíšek na kartáčky

Odkládáte-li kartáčky na zuby do nějaké nádoby (hrneček, kelímek), postupem času se na dně začne tvořit špinavý plak. Ten vznikne z prachu a vody, která z kartáčků stéká. Někdy v takovém prostředí může začít plesnivět i držátko kartáčku, který v kelímku bez cca 10 minut denně non-stop leží. Z toho důvodu neuškodí čas od času kelímek vymýt.

9. Hřebeny

A co hřeben? Na něm zase ulpívají mastnota, prach i pot. A také vlasy. Při bližším pohledu na kartáč nebo hřeben možná ani neuvěříte, jak se taková mazlavá špína může na hřebenu nahromadit. I téhle každodenní vlasové pomůcce je tak vhodné občas očistnou kůru dopřát. Možná ideálně tehdy, kdy si sami myjete hlavu, nebo alespoň dvakrát do měsíce. Vyndat chomáče vlasů a případné zalepené nečistoty odmastit běžným šamponem a vydrhnout třeba kartáčkem...

10. TV ovladač

Buráky nebo chipsy k filmu, o přestávkách přepínání programů. K tomu všudypřítomný prach. Dohromady to vytvoří „pěkné“ mastné černé povlaky mezi tlačítky i na nich. Ještě máte chuť jíst u televize?

(iks)


Přečtěte si také