reklama

Základní pravidla péče o psa v zimě

Lenka Valjentová
17. ledna 2020
Zimní počasí přináší psům nejen veselé hrátky ve sněhu, ale také problémy, které s chladným počasím souvisejí. Zima, zejména déletrvající mrazy, nejvíce rozděluje psy žijící v bytě, ve městě a ty, kteří jsou celý rok venku v boudě. Máme pro vás základní pravidla a dobré rady, jak pečovat o psa, aby mráz a sníh přežil bez útrap a hlavně ve zdraví.
reklama

1. Zimní nástrahy pro psažijícíhov bytě

 • Psi, kteří žijí v bytě, sinamrazivé počasí většinou špatně zvykají. Mohou snadno prochladnout a onemocnět. Naprocházkách je třeba myslet na to, že pes v zimě musí být neustále vpohybu. Rozhodně pejska při teplotách pod nulou nenechávejte přivázaného před obchodem, když jdete nakupovat.
 • U psů takzvaně domácích dávejte dobrý pozor, aby zbytečně netloustli. Vzimě mají psi žijící v bytě mnohem méně pohybu, jetedy důležité sledovat množství jejich stravy, protože nemají tolik možností pohybu.
 • Pro krátkosrstá a malá a střední plemena psů nezapomeňte koupit, ušít nebo uplést pohodlnýobleček, který bude pejskovi zakrývat záda abedra, zabráníte taknastydnutí průdušek amočových cest. Ale příliš mnoho textilií pejska může přehřát ahrozí taknachlazení.

2. Zima a pes venku v boudě

 • V zimě by se měli mít nejvíce napozoru chovatelé psů, kteří žijí venku vboudáchnebo v kotcích. Vmrazech dejte venkovní psí příbytek ideálně směrem k jihu, nebude donějtolik foukat. Bouda nebo kotec by měly být dobře izolované například polystyrenem, případně je vystelte slámou, která dobře izoluje anevlhne.
 • Pokud klesnou teploty pod minus 10 až 12stupňů Celsia, jedobré psa vzít dovnitř, například dogaráže nebo místnosti, kdejekonstantní teplota zhruba 7 stupňů Celsia. Neberte ale nikdy psa žijícího celý rok venku v boudě do místnosti vytopené nad 15 stupňů Celsia, tam by totiž mohl dostatteplotní šok.
 • Psy žijící vkotci je během zimy nutné co nejčastěji brát nadlouhé procházky, aby se náležitě proběhli a dostatečně zahřáli. Vevelkých mrazech volte spíše kratší, ale častější vycházky.
 • Vzimním období jepsům chovaným venku důležité dávat krmivo bohaté nabílkoviny, vitamíny, minerály atuky. Uvenkovních psů jedobré, když před zimou naberou inějaké to kilo navíc, protože tuk dobře reguluje teplotu vtěle. Vmrazivém počasí pravidelně kontrolujte misky svodou, aby nezamrzly, dobré je pořídit speciální termomisky.

Hlídejte, aby pes nežral sníh

 • Velkou oblibou pejsků při venčení ve sněhu je i jeho konzumace. Patří to kjejich přirozenému chování. Zřejmě od zvířecích předků, pro které byl sníh způsob, jak zahnat žízeň. Vmalém množství sníh nevadí, ale pokud ho pes bude jíst ve velkém, tak může přispět kpochlazeníorganizmu.
 • Navíc se může stát, že pes sežere sníh, který není čistý a může vněm být posypová sůl či jiné nečistoty.
 • Dalším nebezpečím je i to, že zvíře omylem sní předmět, který je „pohřben“ pod sněhem. Ostrou větévku, kámen či odhozené věci kolemjdoucích. A to může vést k poranění zubu či závažným zažívacím problémům. Dejte si tedy pozor především na sníh kolem chodníků a silnic.
 • Před venčením vždy dohlédněte, aby se pejsek dobře napil a zkuste ho venku, co nejvíce „zabavit“, aby neměl čas sníh žrát

Jak ochránit psí tlapkyv zimě

 • Nepříjemným problémem pro psy žijící ve městě jeposypová sůl, která dráždí nechráněné packy. Častose nakůži vytvoří ošklivé vyrážky. Navíc pes pak má tendence podrážděné tlapky olizovat asůl mu takmůže způsobit zbytečné zažívací problémy, jako jsou zvracení a průjem.
 • Před procházkoupejskovi potřete packy hutnou vazelínou, indulonou nebo jinou ochrannou mastí, která zabrání posypové soli proniknout dokůže.
 • Po návratu pejskovi tlapky umyjte vlažnou vodou a osušte. Pokud má pes dlouhé chlupy napackách, jedobré jepřistřihnout, aby vnich nezůstával anezamrzal sníh.
 • Vyzkoušet lze rovněž speciální boty propsy, ale především velká plemena jenerada nosí.

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama