Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak odstranit čmáranice na zdi, skvrny na dřezu? Zvládne to obyčejná okurka

Okurka je nejenom zelenina nabitá vitamíny a minerály, ale dokáže i uklidit domácnost.
Vydáno: 04.07.2015
Přírodní chemie
Přírodní chemie Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skoro by se dalo říct, že okurku byste měli mít všude po ruce – v předsíni na boty, v koupelně na zrcadlo, v ložnici u postele kvůli kocovině. Přitom je okurka koktejlem zdraví prospěšných látek: v plodu rostliny původem z Asie jsou skryty draslík, sodík, vápník, fosfor a vitamíny skupiny B, vitamín E a v menším množství také vitamín C. Obsahuje také enzym erepsin, který štěpí bílkoviny, zabíjí bakterie, různé parazity a také čistí střeva – takže by se dalo říct, že je škoda použít ji v domácnosti na úklid. Ale na druhou stranu je to lepší volba, než si byt zamořovat chemií, která mnohdy ani nefunguje.

Za to okurka dokáže divy. Tady je 7 situací, kdy vám okurka vytrhne trn z paty:

1. Vyleštěte si okurkou staré boty

I když už vaše boty pamatují nějaký ten pátek, okurka jim vrátí ztracený lesk. Jednoduše odkrojte kus okurky a řeznou částí boty vydrhněte. Film z okurky vytvoří ochranou vrstvu, která odpuzuje i vodu, což oceníte za deště.

2. Okurka ochrání zrcadlo v koupelně

Zná to každý – horká koupel, a zrcadlo je orosené, a pak ho člověk šmudlá ručníkem. Preventivně předem přejeďte zrcadlo platkem okurky a už se nebude zamlžovat.

3. Okurka odstraní skvrny na dřezu i vodovodní baterii

Vezměte plátek okurky a vyleštěte s ní dřez nebo vodovodní baterii. Jen pak odstraňte semínka. Nebojte se, na nerezu nezůstanou žádné šmouhy.

4. Okurka jako odpuzovač hmyzu

Okurka v kombinaci s hliníkem je skvělý repelent. Na hliníkový tácek nakrájejte plátky okurky, můžete ji oloupat, abyste zvětšili řeznou plochu, a tak vyvolali silnější reakci. Okurka s hliníkem vytvoří pach, který odpudí hmyz. Tácek využijte, když sedíte venku na terase, při grilování a podobně. Vy naštěstí nic neucítíte.

5. Okurka s hliníkem odpuzuje slimáky

Stejně tak funguje reakce mezi hliníkem a okurkou proti slimákům.

6. Na čmáranice na zdi

Pokud máte doma dítko, které rádo kreslí pastelkami po zdi, okurka funguje jako guma – dokáže odstranit kresbu pastelkou i křídou. Okurku v tomto případě neloupejte, naopak zafunguje slupka.

7. Okurka promaže panty

Tohle je rada z krabičky poslední záchrany. Na vrzající panty samozřejmě patří olejový sprej, případně máslo. Prostě tuk. Ale není-li nic z toho po ruce a naopak je k dispozici okurka, pak plátkem této zeleniny pomažte panty a alespoň dočasně se zbavíte toho příšerného zvuku, který dokážou vydávat vrzající panty.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Vitamínová bomba

Skvělý bojovník proti celulitidě a kocovině? Obyčejná okurka

Ačokča/Cyclanthera pedata - detail

Ačokča je paprikookurka. Víte, jak ji pěstovat a zpracovat?

Článek je zařazen v: okurka , skvrny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama