návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak dát první pomoc psovi nebo kočce při poranění, pokousání i otravě pokojovými rostlinami?

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 17.08.2021
I pes a kočka mohou přijít k úrazu. Umíte dát první pomoc zvířeti při poranění či otravě?
Autor: istock.com I pes a kočka mohou přijít k úrazu. Umíte dát první pomoc zvířeti při poranění či otravě?
Pes, kočka, morče, papoušek, králíček a každý jiný domácí mazlíček mohou kdykoli přijít k úrazu nebo se přiotrávit. A jelikož jsou to němé tváře, tak za ně v těchto chvílích rozhodujeme my lidé a je jen na nás, jak se zachováme. Ne každý chovatel ale přesně ví, jak postupovat, když se jeho zvířátku něco nepříjemného stane. Umíte dát první pomoc zvířeti při poranění, zažívacích problémech či otravě rostlinami? V závažnějších případech nebo když si nevíte rady, vyhledejte odbornou pomoc veterináře, protože tady platí pravidlo: lepší dvakrát zbytečně než jednou pozdě!

reklama

Každý živý tvor, a nejvíc mláďata, dychtivě poznává okolní svět, zkoumá, co je dobré a jak co chutná, testuje, co si může dovolit a co je pro něj zapovězené. A právě tohle objevování s sebou nese i řadu nepříjemných nehod, jako jsou například zažívací problémy, drobná poranění či pokousání nebo otravy pozřením jedovatých pokojových rostlin nebo saponátů, zkaženého i nevhodného jídla či léků. A tak bychom měli dobře vědět, jak dát domácímu mazlíčkovi první pomoc. Ovšem v závažnějších případech nebo nevíme-li si rychle rady, musíme vyhledat pomoc veterináře, aby už nebylo pozdě.

I pes a kočka mohou přijít k úrazu. otravy pozřením jedovatých pokojových rostlin jsou poměrně časté u koček
Autor: istock.com I pes a kočka mohou přijít k úrazu. otravy pozřením jedovatých pokojových rostlin jsou poměrně časté u koček

Drobná poranění

Pokud se jedná o drobná povrchová poranění, každou ránu je nutné opatrně vyčistit od všech nečistot, jinak může dojít k infekci, doporučuje se běžné ošetření dezinfekčními prostředky, které navíc rány také hojí, jako jsou např. Vetericyn roztok či gel, Betadine, peroxid vodíku.

I pes a kočka mohou přijít k úrazu: každou ránu je nutné opatrně vyčistit od všech nečistot, jinak může dojít k infekci
Autor: istock.com I pes a kočka mohou přijít k úrazu: každou ránu je nutné opatrně vyčistit od všech nečistot, jinak může dojít k infekci

Na pomoc můžeme vzít i byliny

  • Hojení poranění podporuje kostival lékařský, který je výborný na rány, výrony, otoky i spáleniny. Čerstvé listy rozdrtíme nebo rozmixujeme a vzniklou kaši naneseme na očištěnou ránu, překryjeme obvazem a necháme asi 30 minut působit. Opakujte tři dny po sobě.
  • Jitrocel kopinatý pomůže i u ran, které jsou již zanícené. Máme-li možnost, lístek omyjeme v čisté vodě a až potom rozemneme a přiložíme na ránu, kterou ovážeme. Necháme do druhého dne.
  • Vlažný odvar z kvetoucí nati kycolu (starček Fuchsův) lze dobře využít na špatně se hojící rány. Buď jako koupl, nebo obklad. Potlačuje bolest.
Bolí vás klouby? Špatně se vám hojí rány? Udělejte si domácí mast z kycolu, zapomenuté horské byliny

Kycol hojí rány a ulevuje bolavým kloubům. Připravte si mast ze staré horské byliny

Kostival lékařský: Jak pěstovat černý kořen a udělat si mast na léčení kostí, kloubů i svalů

KOSTIVAL: Jak vypěstovat černý kořen a udělat z něj mast na léčení kostí, kloubů i svalů

Pokousání jiným zvířetem

Základem ošetření při pokousání a poškrábání jiným zvířetem je očištění rány a dezinfekce jako při každém jiném poranění. Konzultace nebo okamžitá návštěva veterinárního lékaře je naprosto nezbytná!!! U těchto poranění je totiž podcenění prvotního ošetření startem komplikací, které mohou nastat v následujících dnech. Samozřejmostí je domluva s majitelem druhého zvířete, jestli je zvíře očkované atd.

I pes a kočka mohou přijít k úrazu: základem ošetření při pokousání a poškrábání jiným zvířetem, je vyčištění rány a dezinfekce
Autor: istock.com I pes a kočka mohou přijít k úrazu: základem ošetření při pokousání a poškrábání jiným zvířetem, je vyčištění rány a dezinfekce

Podezření na otravu

Při podezření na otravu saponáty, které máme běžně v domácnosti, zkaženým či nevhodným jídlem nebo léky, můžeme podat zvířeti živočišné uhlí, to je to jediné, co se dá učinit bez analýzy jedu. Pokud se nejedná o kyselinu či louh a došlo k pozření, dá se do 30 minut vyvolat zvracení například lžící kuchyňské soli. Konzultace s veterinárním lékařem je vždy nutná!

Nekrmte mého psa!

Nekrmte mého psa! Můžete mu velice ublížit, říká pejskařka

Nemocný pes: Na psincový kašel platí bazalka a heřmánek

Nemocný pes: Na psincový kašel platí bazalka a heřmánek

Průjem a zvracení

Při zvracení a průjmu nejprve nasadíme hladovku po dobu 24 hodin, u mláďat 12 hodin, zvířeti podáváme jen tekutiny v malém množství, ale zato často, protože je nutné zabránit dehydrataci. Pokud se stav zvířátka stabilizuje, můžeme mu zkusit nabídnout rozvařenou rýži, bílý neochucený jogurt či vařené neslané bílé maso.

Živočišné uhlí pomůže zklidnit tvorbu plynu a pohltí případné toxiny; ostatní léky na průjem lze použít výhradně jen po domluvě s veterinárním lékařem, protože do světa zvířat patří lidské léky jen se souhlasem a pod dohledem veterináře. Pokud se stav neupraví anebo se zhorší, je nutné vyhledat pomoc odborníka.

I pes a kočka mohou přijít k úrazu: především kočky, které chováme v bytě rády okusují pokojovky, i ty jedovaté
Autor: istock.com I pes a kočka mohou přijít k úrazu: především kočky, které chováme v bytě rády okusují pokojovky, i ty jedovaté

Otrava pokojovými rostlinami

Především kočky, které chováme v bytě, rády okusují pokojovky a řezané květy ve váze, a to i ty jedovaté. Sice často samy rozpoznají, co pro ně může být nebezpečné a mnoha druhům rostlin se obloukem vyhýbají, bohužel to neplatí stoprocentně.

Máme-li podezření, že kočka mohla sníst jedovatou rostlinu, obrátíme se okamžitě na veterináře. Zjistíme, s jakou rostlinou přišla do kontaktu (okousané listy, převržený květináč nebo váza). Při pozření jedovatých květin vytáhneme co nejdříve zbytky rostliny z tlamičky a poté ji vypláchneme vodou nebo mlékem. Při otoku je nutné zabezpečit průchodnost dýchacích cest. 

Nejkrásnější vánoční hrnkové květiny: vánoční hvězda neboli poinsettie

7 vánočních květin a jak se o ně starat: Hvězdník chce teplo, brambořík chlad a orchidej správnou zálivku

Orchideje jsou úžasnou ozdobou domova

5 nejkrásnějších orchidejí: Vypěstujte si je doma. Jak na to?

Nejběžnější jedovaté pokojové rostliny

  • Oblíbené diefenbachie, monstera, toulitka či kala způsobují otravu, která se projeví obvykle do 4 hodin po pozření.
  • Vánoční hvězda, trnová koruna nebo kroton jsou jedovaté celé, při poškození vytéká z listů mléko, které dráždí sliznice a zažívání, při silném podráždění očí mlékem může i dočasně oslepnout. K otravám dochází pozřením většího množství listů.
  • Pozor taky na brambořík. Už 300 mg hlízy může způsobit zvracení, průjem (i krvavý) a silné bolesti břicha.
  • Orchideje a lilie dokážou kočku zabít i po pouhém okusování. Jed způsobí rychlé akutní selhání ledvin. Je nutná okamžitá návštěva u veterináře.
  • Pozřením už pouhých dvou listů pokojové azalky se může otrávit kočka, ale taky pes. Příznaky otravy se projeví za 20 minut až za 2 hodiny, někdy i za 6 hodin.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Jakého pejska si vybrat?

Jakého psa si vybrat podle horoskopu? Beran chce aktivní plemeno, Rak milujícího společníka

kočky zvěrokruh

Jakou kočku si vybrat podle znamení zvěrokruhu? Panny chtějí siamskou, Býci obyčejného mourka

Kočka a pes

Opravdu se psi a kočky nesnášejí? Genetická nenávist mezi nimi rozhodně nevládne

5 nejčastějších chyb při krmení psa. Neděláte je taky?

5 nejčastějších chyb při krmení psa. Neděláte je taky?

Jak správně a jak často krmit štěně?

Jak krmit štěně? Záleží na velikosti psa. Krmivo by mělo mít pokojovou teplotu

Roztomilá štěňata rostou rychleji, než si myslíme.

Jak správně počítat věk psa: Vynásobení sedmi nefunguje

reklama

Článek je zařazen v: pes , kočka , první pomoc kočka , první pomoc pes , pokousaný pes první pomoc , otrava kočky pokojovými rostlinami , otrava saponáty , domácí mazlíčci

reklama

Přečtěte si také