Pes, kočka a člověk ve společné domácnosti: 20 rad, jak udržet byt čistý a zdravý

Udržování čistoty ve společné domácnosti se psem, kočku nebo jiným chlupatým zvířátkem je nesmírně důležité a občas i docela náročné. Ale nebojte, zase tak složité to není. Připravili jsme pro vás 20 dobrých rad a užitečných tipů, jak se dá snadno udržet čistý, útulný a zdravotně nezávadný byt, i když v něm žijete se svými domácími mazlíčky.

Sdílíte-li svůj byt či dům se psem, kočkou nebo jiným chlupatým domácím mazlíčkem, pak máte velké štěstí, protože patříte ke spokojenější a šťastnější části lidstva. Existuje celá řada psychologických studií, které to dokazují! Ale všechno má své ale... Pokud nechcete, aby se z vašeho bytu nebo domu stalo špinavé doupě plné chlupů, roztočů a parazitů, je nutné mu věnovat patřičnou péči.

Vstup do bytu

  1. Nejlepší je přizpůsobit hned vstup do bytu tak, abyste všechno praktické, co potřebujete, měli při příchodu z venku po ruce, budete tak mítpéči o domácího mazlíčka o dost jednodušší.
  2. Jestli bydlíte ve velkém domě, zařiďte si zvířecí umývárnu ve sklepě nebo na zahradě – ušetříte si tím spoustu práce.
  3. Bydlíte-li v bytě, bude nutné přizpůsobit psovi předsíň. Budete potřebovat dostatečně velkou rohož – naučte psa, že právě na ní se má po návratu z venku zastavit a počkat, až ho očistíte.
  4. Výhodné je mít po ruce vlhčené ubrousky pro zvířata – ty se hodí zejména v zimě, protože odstraní nečistoty, ale zároveň pečují o tlapky, které mohou být poškozené procházkami po nasolených komunikacích.
  5. Na otření tlapek se bude hodit rozprašovač s vodou a měkký hadřík.
  6. Praktický je ručník pro psy,do kterého zvířátko po očistě jednoduše zabalíte a zároveň do něj otřete i zbytky špíny z venku.

Koupat? Nekoupat?

  1. Pokud váš pes vypadá po procházce jako po bahenní lázni, je jasné, že sprše neunikne. Špína ale nemusí být vždy vidět, a tak by očista měla následovat po každém návratu.
  2. Ovšem časté mytí šamponem – i když se jedná o speciální zvířecí – domácím mazlíčkům neprospívá. Spíš naopak, může způsobit podráždění a vysušení jejich pokožky a ta se pak stává náchylnou k plísním, vyrážkám a jiným kožním problémům.
  3. Po procházce otřete packy a břicho zvířete vlhkým hadříkem, speciálními vlhčenými ubrousky nebo v nejnutnějším případě osprchujte vlažnou vodou.
  4. Pokud se zablácené tlapky přece jen neobejdou bez mydlinek, můžete si naředit jemný psí šampon – přibližně jeden díl na deset dílů vody – a takovým roztokem psí nohy posprejovat a pak opláchnout.
  5. Celková šamponová koupel stačí maximálně jednou za měsíc. Pokud si s ní nevíte rady, navštivte některý ze specializovaných zvířecích salonů, kde se o vašeho mazlíčka postarají.

Jak na chlupy i parazity

  1. Výzvou při soužití s domácími mazlíčky v bytě jsou jejich chlupy. Jsou totiž doslova všude! Množství chlupů na podlaze, čalouněném nábytku nebo v posteli se dá snížit pravidelným kartáčováním zvířecí srsti.
  2. K naprosté eliminaci chlupů je ale nutný kvalitní vysavač, který díky využití cyklonové technologie dokáže zachytit částice o velikosti pouhých 0,3 mikronu, tedy kromě srsti i většinu roztočů.
  3. Vysavač váš byt sice zbaví nečistot, které jsou vidět na první pohled, neměli byste ale zapomínat na drobné organismy, které zvířata mohou domů zavléct.
  4. U koček je největší hrozbou toxoplazmóza, u psů to mohou být paraziti jako škrkavka, srdnatka apod.
  5. Aby tihle cizopasníci neohrozili vaše zdraví, hned po příchodu z přírody důkladně otřete zvířeti nejen tlapky, ale také tlamičku.
  6. Alespoň jednou za týden myjte podlahu, perte pelíšky, hračky a čistěte nábytek, nejlépe přírodními dezinfekčními přípravky, které jsou šetrné k lidské i zvířecí pokožce a zároveň obsahují insekticidní složky, jež hubí veškeré nežádoucí organismy.
  7. Pravidelně podávejte svým čtyřnohým přátelům odčervovací tablety.

Nebezpečí číhá ve vzduchu

  1. Srst a odumřelá zvířecí pokožka (především koček) v kombinaci s roztoči, prachem a plísněmi mohou vyvolat alergickou reakci i u lidí, kteří dosud na nic alergičtí nebyli. Typickými příznaky jsou oteklé sliznice, pálení v očích, vyrážky, podrážděný nos a krk.
  2. Předejít těmto nepříjemnostem je možné tím, že se jednak budete co nejlépe o zvířata starat, a také tím, že současně budete pravidelně čistit vzduch v bytě. Právě v něm se totiž většina alergenů drží nejdéle. Jednoduchým a účinným řešením jsou čističky vzduchu.

Mohlo by vás taky líbit:


Přečtěte si také