Bydlení

25. května 2015 05:50

Klára Beščecová

Pět samostatných budov dohromady tvoří jediný dům plný soukromí

Moderní bydlení, to není jen jeden otevřený prostor. V Dánsku jsou toho názoru, že příjemné a současné stavby mohou fungovat dokonce zcela opačně.

Sjælland, největší ze stovek dánských ostrovů, jehož název v češtině znamená Mořská země, nabízí jak hlavní město Kodaň, tak romantické vesničky a městečka zasazená do překrásné severské krajiny.

V severním cípu ostrova, v jedné z těchto kouzelných prázdninových vesniček, postavili v roce 2012 velmi neobvyklý víkendový domek o celkové podlahové ploše 123 m². Návrh je dílem norského studia JVA. Projekt je originální tím, že si majitelé místo jednoho klasického domu nechali na pozemku postavit hned pět oddělených budov.

Víkendový domeček, nebo celá vesnice?

Do nich jsou rozděleny jednotlivé funkce, resp. obytné zóny, které na sebe v klasických stavbách plynule navazují. Samostatné budovy jsou pro účely pětičlenné rodiny a psího mazlíčka vyčleněny takto: jedna patří rodičům, druhá dětem, třetí slouží jako kuchyně, čtvrtá je domkem pro hosty a poslední budova funguje jako sklad. Dispozičně jsou jednotlivé budovy rezesety do kruhu kolem středového dvorku, jenž chrání před větrem. Z dálky se tak skoro zdá, jako by ani nešlo o jediný dům, ale rovnou o celou miniaturní vesničku.

Víc soukromí i víc společného času s rodinou

Takové rozvržení pozemku není v této oblasti nic výjimečného. Obvykle se užívá při výstavbě tradičních hospodářských staveb. Výhody to však přináší i pro stavbu rodinného typu. Prvním zcela zjevným kladem je dostatek prostoru a soukromí pro všechny členy rodiny. Oddělení obytné části od kuchyně a jídelny zase nutí členy rodiny vycházet ze svých oddělených prostor a setkávat se při společném jídle. Díky tomu je hojně využíván dvoreček vprostřed budov, takže majitelé i jejich děti tráví více společného času na čerstvém vzduchu. Přitom ale zůstávají chráněni před silným větrem, který vane od nedaleké zátoky.

Všechny budovy jsou stejně vysoké, mění se pouze jejich šířka a délka. Podlaha vnitřního dvorku je obložena tmavým kamenem, jehož úkolem je přes den nasát teplo. Střechy a stěny jsou pokryty zvlněnými hliníkovými tabulemi. Štítové zdi nechali majitelé obložit dřevem z modřínu sibiřského.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také