Bydlení

4. prosince 2016 17:59

Markéta Zídková

Pět základních chyb, kterými si ničíte záda. Děláte je taky?

Umíte naslouchat varovným signálům svého těla, nebo si říkáte, že vaše tělo je nezničitelné?

Krčíte se za obrazovkou počítače, kroutíte se na židli, ze které vás bolí záda, ustavičně si mnete oči a masírujete krk, od klikání myší vás chytají křeče do zápěstí, až necítíte konečky prstů… Klasické příznaky sedavého zaměstnání. Jenže dá se s tím vůbec něco dělat? Dá. Zpravidla děláme pět základních chyb, které nás ničí. Týkají se i vás?

1. Ignorujeme zásady ergonomie

Ergonomie je věda zabývající se nastavením správných podmínek pracovního prostředí tak, aby byly optimální pro naše tělo a potažmo výkonnost. Soustředí se zejména na vhodné tvary a rozměry různých nástrojů, stolů a židlí, které používáme v každodenním pracovním procesu.

Ignorováním zásad ergonomie svoje šance proplout nástrahami sedavého zaměstnání jistě nezvyšujeme, právě naopak. Pokud tedy příznaky popsané v úvodu článku přesně odpovídají vašim potížím, nespoléhejte se na to, že jak přišly, tak odeznějí. Neodeznějí. A nespoléhejte ani na lékaře, že vám předepíší zázračnou léčbu, která vše spraví.

Co s tím? Začněte se více zajímat o to, v jakém prostředí pracujete, a jak ho můžete vylepšit, abyste si tak nehuntovali tělo. Správné nastavení obrazovky počítače, výběr vhodné židle s oporou bederní páteře, anatomická myš, atd… Pokud trávíte v práci denně x hodin, to všechno má na vaše zdraví zásadní vliv.

2. Používáte „anatomické“ produkty

Aha… ale není to přesně v rozporu s prvním odstavcem? Jak máte neignorovat zásady ergonomie a přitom se vyvarovat anatomickým produktům? Nemáte se vyvarovat anatomickým produktům, ale „anatomickým“ produktům.

Spousta výrobků si totiž dneska přisvojí nálepku „anatomický“ bez jakéhokoli testování či zkoušek, zda skutečně odpovídající ergonomickým požadavkům. A tak se stává, že všechny ty nové a ultra moderní klávesnice a myši páchají více škody než užitku.

Co s tím? Nepořizujte si hned každou neobvykle tvarovanou blbost, na kterou narazíte, jen proto, že na obalu hlásá „anatomicky tvarované“. Spolehněte se na to, co vám říká vaše tělo a pokud si nejste jistí, co vám dělá dobře a co ne, nechte si poradit od lékaře.

3. Nenasloucháte varovným signálům svého těla

Začíná to brněním zadku, nepříjemným tlakem v očních důlcích, bolestmi za krkem a kolem bederní páteře. Nic vážného, řeklo by se.

Jenže když těmto prvním signálům nebudete věnovat pozornost, zchroničtí a pak už nepomůže jen promnutí očí či promasírování krku. Brnění například znamená, že nervy v té které části těla, jsou vystaveny nadměrné zátěži, a je jen otázkou času, kdy se změní v bolest vystřelující do různých částí těla a vyvolá tak řetězovou reakci.

Co s tím? V momentě, kdy pocítíte první náznak bolesti či brnění, změňte pozici. A samozřejmě, pokud by měly potíže přetrvávat, nebojte se s tím vyhledat lékaře.

4. Spoléháte se ve všem na ergonomii

I když upravíte svůj pracovní stůl podle nejposlednějších poznatků, pořídíte si nejlepší možnou židli nebo skákací balon, nastavíte správný jas obrazovky i její úhel, zdravotní rizika spojená s dlouhým vysedáváním u počítače se vám nevyhnou.

Co s tím? Místo zvednutí sluchátka skočte do účtárny osobně, dojděte si pro vodu a zalijte kytky, vyběhněte ven ne na cigaretu, ale řekněme koupit si jablko. Každou hodinu zkrátka vstaňte od stolu a hýbejte se. Protáhněte se, uvolněte všechny namáhané svaly a partie a úplně nejlépe si dejte dvě tři minuty svižné chůze.

5. Propadli jste práci ve stoje

Výzkumy ukazují, že naše tělo není stavěné na dlouhé sezení. Není divu, že se tak objevují pracovní stoly "na stojáka", lidé sedí na gymnastických míčích nebo si připěvňují pracovní plochu k běžeckému pásu – ano, i to je dnes "in" ve světě – na webu najdete návody, jak si takové pracovní místo vytvořit: připevníte si malý stolek na notebook k běžeckému pásu a denně tak nachodíte x kilometrů, zatímco vymyslíte nový projekt.

Zatím neexistují vědecké studie, které by prokazovaly prospěšnost takto uspořádáného pracoviště. Na druhou stranu existují studie, které říkají, že dlouhodobé stání není dobré na křečové žíly a zmenšuje jemné motorické schopnosti. Začít pracovat čistě ve stoje tak není řešením – lepší je střídat stání a sezení.

(kar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky stůl bolest počítač lékař židle ergonomie

Přečtěte si také