Bydlení

31. května 2017 12:00

Markéta Zídková

Pouhou renovací nábytku z druhé ruky, proměníte svoje bydlení

I když máte byt zařízený moderními věcmi, není to ještě záruka harmonického bydlení.

O krásném a originálním bydlení sní každý. Jak si ho ale pořídit, když nemáte na účtu potřebné miliony na stavební úpravy či bydlíte v pronájmu? Jde to! Stačí jen najít čas a potřebnou odvahu k pátrání po starších kusech nábytku na inzerát, které si následně předěláte. Podívejte se na jednu takovou proměnu, kterou má na svědomí zrenovovaný starý nábytek. A zde jsou i užitečné rady, jak si takový nábytek pořídit a opravit.

Jiná barva i retro sedačka

Díky repasovanému nábytku je kreativní proměna interiéru opravdu na dosah ruky, stačí jen trocha odvahy. Své o tom ví Lenka Černá, která si takovou proměnou bytu prošla. Na proměně spolupracovala s bytovou designérkou Pavlou Kirschner. Ta si libuje v eklektických interiérech, v nichž se repasovaný nábytek skvěle vyjímá. „Myslím, že většina lidí si dokáže přeměnit svůj byt sama. Já jsem ale natolik konzervativní, že jsem po prvním neúspěšném samostatném pokusu zvolila spolupráci s designérkou,“ vysvětluje Černá.

1. Nebojte se a začněte něčím jednoduchým

Strach před začátkem může být současně největším úskalím prvního pokusu o rekonstrukci. „Obavy nejsou namístě. Na úvod stačí tužka, pastelky, papír a chvilka klidu na promyšlení, jak by se dala oživit třeba obyčejná židle,“ radí Kirschner. Začínat by se mělo jednoduchými věcmi, jako jsou právě židle nebo různá štokrlátka, kde stačí barva či vylepšení patinou. Úpravy složitějších věcí je pak lepší konzultovat s profesionálem. To se týká především čalounění či repasování dýhového nábytku, který je suverénně nejnáročnější.

2. Při nákupu nábytku nejsou emoce dobrým rádcem, vyplatí se počkat

Při prohlížení inzerátů se může stát, že se do nějakého kusu zamilujete na první pohled. Důležité je však nepodlehnout prvotnímu impulzu a nenakupovat bez rozmyslu. „Celkový rozpočet na repasování byste siměli dobře naplánovat předem. Cena nábytku je jedna věc, větší částku však utratíte za samotné předělání,“ radí Kirschner. Je proto dobré vědět, za kolik se vámi vyhlídnuté kusy nábytku běžně prodávají. Pokud to netušíte, sledujte týden dva vhodné inzeráty, abyste získali odhad a při vlastní koupi neprohloupili a celé repasování se vám tak neprodražilo hned na začátku.

Jedno z křesel od Jindřicha Halabaly před zásahem čalouníka

3. Vždy si ověřte skutečný původ a stav nábytku

Fotky a popisky mohou být někdy zavádějící. Vždy je důležité si ověřit, jaký je skutečný původ a aktuální stav daného kusu nábytku. Někteří inzerenti si libují v superlativech a starší křeslo klidně popíšou i jako designový kousek. To ale znamená, že by měli znát i autora díla a rok výroby. Pokud prodejce na tyto otázky neumí odpovědět, dejte od jeho anonce raději ruce pryč.

Původ nábytku je navíc jedna věc, stav, ve kterém si vybraný kus přivezete domů, pak druhá. Popisek „nálezový stav“ totiž kolikrát značí vyklízení půdy a objevení nábytku, který tam v nevyhovujících podmínkách čekal na nového majitele klidně několik desítek let. V takovém případě padne na repasování větší obnos peněz. „I v těchto případech se však dají objevit skvosty. Pokud je majitel prodává opravdu levně, může se nakonec jednat o oboustranně výhodný obchod,“ doplňuje Černá.

4. Repasujte sami, nespoléhejte na prodejce

V případě staršího nebo designového nábytku se nikdy nespoléhejte na opravy od někoho jiného. Může se stát, že původní majitel nedocení jeho hodnotu, případně se bude snažit ušetřit a nevhodně zvolenou renovací ho znehodnotí. „Kupte si raději nábytek v původním stavu a zrenovujte si ho až následně. Buď sami, nebo za pomoci vámi vybraného odborníka,“ podotýká Kirschner. Dobře poradí čalouníci, kteří se většinou nespecializují jen na potahy, ale jsou schopní kompletně předělat celý nábytek. „S čalouníky jsem spolupracovala při repasování dvou křesel od Jindřicha Halabaly, které jsem pořídila na Annonci dohromady za 2000 korun. Prošla kompletní proměnou a stala se originální dominantou mého obývacího pokoje,“ přibližuje Černá.

5. Mnohdy stačí drobnosti a fantazie při použití barev

Proměna bytu nemusí hned znamenat velké a nevratné zásahy. K tomu, aby interiér prokoukl, stačí mnohdy i málo. V případě repasování nábytku to platí stejně. „V ložnici mám komodu, která prošla dvojí proměnou. Změnila barvu z tmavě modré na zářivě fuchsiovou a především jsme pak s Lenkou vyměnily klasické úchytky za barevné varianty všech možných tvarů. Oproti dřívějšku vás tak komoda zaujme hned, jak do místnosti vstoupíte,“ přibližuje svoje zkušenosti Černá.

Byt lze proměnit také pomocí zajímavých barev na závěsech, polštářích či přehozech. Trvalejší zásah znamenají barevné zdi. „Barvy na zdi a nábytek si můžete namíchat sami. Pokud ale chcete sytější odstíny, doporučovala bych koupi předem namíchaných plechovek ze specializované prodejny. Rozdíl je jen v řádech desítek korun, ale na výsledku je to opravdu znát,“ uzavírá Kirschner.

Výhody starého nábytku• Ušetříte – repasování starého nábytku vyjde mnohdy levněji než pořízení nového kousku.• Nebudete tuctoví – repasovaný nábytek dle vašeho gusta bude vždy originál.• Máte na výběr – je jen na vás, jakou zvolíte barevnou kombinaci a vzor.• Vše jednoduše sladíte – nábytek si předěláte tak, aby ladil s vaším interiérem.• Pohodlí na míru – jak pohodlně se má sedět ve staronovém křesle, si určíte vy.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Podobné články

Sdílejte článek

Přečtěte si také